Zubári budú mať za pohotovosť minimálne 12 eur za hodinu

Zubní lekári by mali mať zákonom stanovenú minimálnu hodinovú mzdu vo výške 12 eur za výkon zubno-lekárskej pohotovostnej služby. Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve z dielne poslancov z OĽANO, Za ľudí a Sme rodina, ktorú plénum Národnej rady (NR) SR v stredu posunulo do druhého čítania. Novelou chcú predkladatelia zabezpečiť rovnaké podmienky, keďže legislatíva upravovala doteraz len hodinovú mzdu lekárov v pohotovostnej službe.

05.05.2021 18:14
debata

V súčasnosti zákon garantuje minimálnu výšku hodinovej mzdy lekára v ambulancii pevnej ambulantnej pohotovostnej služby v sume 12 eur. Negarantuje to však zubným lekárom, ktorí vykonávajú pohotovostnú službu v ambulanciách zubno-lekárskej pohotovostnej služby. „Cieľom návrhu zákona je preto napraviť tento stav a umožniť tak lekárom, ako aj zubným lekárom spravodlivo rovnaké podmienky odmeňovania výkonu pohotovostnej služby v obidvoch zdravotníckych povolaniach,“ uviedli predkladatelia návrhu.

Novela by v prípade schválenia mala byť účinná od 1. júla.

Predkladateľka novely Eva Horváthová (OĽANO) sa podľa vlastných slov pri návrhu inšpirovala existujúcou právnou úpravou, týkajúcou sa pohotovostných ambulantných služieb, všeobecných lekárov pre deti a dorast a všeobecných lekárov pre dospelých. „Tí majú minimálnu mzdu v zákone uvedenú, a teda my nevidíme žiadny dôvod, prečo by ju nemohli mať uvedenú aj zubári. Vieme, že tento problém majú pohotovostné služby už dlhodobo,“ skonštatovala. Ide podľa nej o akútny problém, ktorý treba riešiť ihneď.

debata chyba
Viac na túto tému: #zubári #lekárska pohotovosť