Raši vyzýva, aby sa Slovensko začalo pripravovať na tretiu vlnu pandémie

Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Raši vyzval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), aby sa začalo zdravotníctvo a Slovensko okamžite pripravovať na tretiu vlnu pandémie. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii. Poukázal napríklad na potrebu posilniť trasovanie kontaktov a vysvetliť ľuďom, aké podmienky budú platiť pre dovolenkárov.

06.05.2021 12:22
Richard Raši Foto: ,
Richard Raši.
53

„Napriek tomu, že druhá vlna ustupuje a je zaočkovaných viac ako milión ľudí, stále nie je istota, že tretia vlna nepríde, respektíve je istota, že tretia vlna v nejakom rozsahu príde,“ upozornil. Tvrdí, že minulý rok v lete vláda podcenila pandémiu a aj v dôsledku toho bola situácia na Slovensku omnoho horšia. Minister zdravotníctva by mal podľa neho okamžite začať s posilňovaním kapacít na trasovanie kontaktov. Poznamenal, že doteraz nezachytil informácie o tom, či sa vláda na ďalšiu vlnu pripravuje.

Zdôraznil, že vláda by mala pripraviť aj jasné informácie pre ľudí, ktorí chcú leto stráviť doma, ale aj pre tých, ktorí chcú cestovať. Poukázal na to, že krajiny Európskej únie sa zatiaľ nedohodli na spoločnom postupe pri cestovaní a na zavedení COVID pasov. Myslí si, že Slovensko by sa malo pripraviť a predísť tomu, aby sa občania pri cestovaní museli preukazovať rôznymi potvrdeniami o zaočkovaní.

Podľa Rašiho by bolo preto dobré pripraviť jednoznačný formulár, potvrdenie alebo kartu, ktorá by bola vo viacerých jazykoch, bola by jednotná a bola by dokladom o zaočkovaní. „Mohli by sme predísť tomu, aby sa občania preukazovali rôznymi formami potvrdení, ktoré teraz dostávajú a ktoré by na hraniciach vôbec nemuseli byť akceptované,“ do­dal.

Raši sa vyjadril aj k blížiacej sa schôdzi na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí). „Neviem si dosť dobre predstaviť, ako by toto pani ministerka vedela vysvetliť, v každom prípade na to bude mať priestor,“ povedal. Zatiaľ si však podľa jeho slov v mimoparlamentnej strane Hlas-SD nevedia predstaviť, že by návrh na vyslovenie nedôvery Kolíkovej nepodporili.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
53 debata chyba
Viac na túto tému: #richard raši #koronavírus