Zurian končí ako šéf NAKA a odchádza aj z polície

Branislav Zurian k 15. máju končí vo funkcii riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

11.05.2021 13:50 , aktualizované: 15:55
zurian Foto: ,
Branislav Zurian na zábere z augusta 2018 ešte ako šéf protizločineckej jednotky NAKA.
debata (58)

Z postu a tiež z polície odchádza na vlastnú žiadosť. TASR to potvrdil hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Na jeho odchod upozornili Hospodárske noviny.

„Riaditeľ NAKA Branislav Zurian požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru na vlastnú žiadosť k 15. máju 2021. Prezident Policajného zboru Peter Kovařík jeho žiadosť prijal,“ uviedol policajný hovorca.

Žiadosť ho prekvapila

Samotný Kovařík vo svojom stanovisku skonštatoval, že výsledky NAKA pod vedením Zuriana boli výborné a jeho žiadosť o odchod do civilu ho prekvapila. „Od 16. mája určím, kto bude zatiaľ poverený riadením agentúry," povedal s tým, že ešte nevie, kto bude novým riaditeľom NAKA. „Prebehne riadne výberové konanie," dodal policajný prezident.

NAKA pod Zurianom Čítajte viac NAKA pod Zurianom

Zuriana do funkcie riaditeľa NAKA začiatkom mája 2019 menoval vtedajší policajný prezident Milan Lučanský. Predtým vykonával funkciu šéfa protizločineckej jednotky NAKA. Na čele NAKA Zurian nahradil Petra Hraška, ktorý je väzobne stíhaný pre kauzu Očistec.

Beňovo svedectvo

Koncom apríla denní SME informoval, že bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa proti Zurianovi svedčí.

Podľa denníka Sme Beňa o Zurianovi tvrdí, že vynášal utajované informácie. Riaditeľ NAKA obvinenia odmieta. Podozrenia voči nemu preveruje policajná inšpekcia a absolvoval aj rozhovor s policajným prezidentom Petrom Kovaříkom. Na otázku, či má Zurian dôveru vedenia polície, Kovařík v tom čase priamo neodpovedal. „Počkám na výsledky vyšetrovania Úradu inšpekčnej služby. (…) Nechcem svojimi vyjadreniami zasahovať do ich vyšetrovania,“ reagoval pre Sme šéf polície. Poznamenal, že Zuriana nemôže odvolať z funkcie bez riadnych dôvodov a ruky mu zväzuje zákon.

zurian Čítajte viac Vojna medzi kajúcnikmi? Jeden z nich už obviňuje aj šéfa NAKA Zuriana

O šéfovi NAKA Beňa tvrdí, že mu vynášal informácie zo zboru. Vďaka nim varoval pred zadržaním napríklad bývalého šéfa kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. Udialo sa to vraj minulý rok v auguste, keď sa Beňa snažil overiť pre Makóa, či sa niečo okolo neho nedeje. Najprv sa údajne obrátil na prvú policajnú viceprezidentku Janu Maškarovú, ktorá ho odporučila na Zuriana. Nasledovalo stretnutie v kaviarni v centre hlavného mesta. Samotné stretnutie Zurian nepopiera, no zdôrazňuje, že prebehlo „za iných okolností“. Podrobnosti však zatiaľ nehovorí, keďže je viazaný mlčanlivosťou.

Beňu zadržala polícia začiatkom decembra v rámci akcie Judáš. Obvinený je z ohrozenia dôvernej skutočnosti a donedávna bol obvinený z vydierania, no po zmene kvalifikácie je stíhaný za prijímanie úplatku.

58 debata chyba
Viac na túto tému: #NAKA #Branislav Zurian