Ľudstvo od 13. mája žije na ekologický dlh

Všetko, čo od štvrtka do konca roka ľudia spotrebujú, už pôjde na ekologický dlh. Upozornila na to na sociálnej sieti prezidentka SR Zuzana Čaputová v súvislosti s Dňom zúčtovania, ktorý tento rok pripadá na 13. mája.

, 13.05.2021 16:03
krpeľany Foto:
Čistenie okolia vodnej stavby Krpeľany a Váhu 11. mája 2021.
7

Deň zúčtovania je dňom, keď začínajú ľudia spotrebovávať viac zdrojov, ako dokáže planéta vygenerovať za rok. „Ekologická stopa, ktorú na planéte zanechávame, stále narastá a deň zúčtovania sa, žiaľ, posúva stále na skorší dátum,“ podotkla hlava štátu.

V roku 2019 pripadol deň, keď svet začal žiť na ekologický dlh na 22. júla, a vlani, aj pre pandémiu koronavírusu, keď sa spomalila globálna spotreba, tento dátum pripadol na 22. augusta.

Pre porovnanie uviedla, že v roku 2000 na ekologický dlh začali ľudia žiť od 23. septembra. Na to, aby sa rast ekologického dlhu dokázal zastaviť, je potrebné efektívnejšie využívať dostupné zdroje a znižovať ich spotrebu. „Napríklad cez obnovu budov, aby boli efektívnejšie a ich prevádzka vyžadovala menej energie, čo je aj súčasťou nášho plánu obnovy, ktorý veľmi podporujem,“ skonštatovala Čaputová.

Prezidentka sa zapojila aj do globálnej kampane #MoveTheDate so záväzkom obmedziť produkciu obalov tým, že jednorazové obaly nahradí praktickým obedárom.

pôda, farmár, poľnohospodár, pozemky, Čítajte viac Mladí na pôde: Čas pre generáciu zmeny
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
7 debata chyba
Viac na túto tému: #ekologický dlh