Medzi nominovanými sú politici z koalície aj opozície. Až do pondelka 5. júla možno hlasovať za ten najhomofóbnejší výrok na stránke ludskeprava.sk/homofob. „Ani pandémia verejne známym osobám nebrániť šíriť nenávisť. Aspoň takýmto spôsobom chceme povedať, že LGBT ľudí si vážime a ľudské práva náj zaujímajú,“ vysvetlila Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv.
Tu sú nominované výroky:
Jaroslav Naď (OĽaNO), minister obrany:
,,Som za registrované partnerstvá, ale nie pre homosexuálov."
Robert Fico, viacnásobný premiér, predseda strany Smer:
,,Duchovná obroda slovenského národa je dôležitejšia ako fyzické potreby homosexuálov."
Mária Šofranko, volebná líderka OĽaNO, poslankyňa:
,,Samozrejme, neodcudzujem ani nesúdim ľudí rovnakého pohlavia, ale tradičná rodina je základ."
Richard Sulík, minister hospodárstva, predseda SaS:
,,Sme za registrované partnerstvá, nie sme za manželstvá homosexuálnych párov a sme proti adopciám detí homosexuálnymi pármi… Ja nepovažujem za diskrimináciu, keď oni si nesmú adoptovať dieťa. Dieťa má právo na to, aby vyrastalo v štandardnej rodine."
Igor Matovič, expremiér, minister financií, líder hnutia OĽaNO:
,,Peťko, prosím, podpíš to Robkovi, nerob drahoty. … Šup, šup, mucko."
V minulých ročníkoch si anti-cenu odniesli Štefan Harabin, Marián Kotleba, Konferencia biskupov, Štefan Kuffa a Anna Záborská. Cenu si dosiaľ prevzal iba Adrej Danko (SNS), bývalý predseda Národnej rady.
„Po voľbách, ktoré mali predstavovať podľa ich víťazov zmenu, sme sa jej síce dočkali, ale jedine k horšiemu. Pokým predošlé vládne koalície nič pre LGBT ľudí nespravili, tá súčasná sa im snaží aktívne ubližovať napríklad hlasovaním za homofóbne a transfóbne zákony spolu s fašistami,“ povedal Peter Weisenbacher, riaditeľ Inštitútu ľudských práv. Dodal, že práve hlasovanie s extrémistami považuje na „hanebnú snahu“ získavať politické body šírením klamstiev a nenávisti, ale aj bezdradnosť „určitých ultrakonzervatívnych až nábožensky extrémistických kruhov“ voči postupnej akceptácii LGBT menšiny širokou verejnosťou.
Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram – zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4 %, čo je tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii.
Anketu Homofób roka vyhlásili mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv a n. z. Dúhové Slovensko pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii a transfóbii.