Prokurátor podal v kauze Babylon obžalobu na tri osoby

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v pondelok obžalobu na tri osoby, medzi nimi aj na bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomíra Arpáša a právnika Františka Poláka. Zadržaní boli v rámci policajnej akcie Babylon. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytol hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.

18.05.2021 14:30

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal dňa 17. mája 2021 na Špecializovaný trestný súd obžalobu na osoby F. P., Ľ. A. a Ľ. T. pre pokračovací obzvlášť závažný zločin vydierania, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločin podplácania,“ spresnil Skladan.

Hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková potvrdila, že vecou sa bude zaoberať banskobystrické pracovisko ŠTS. „Trestná vec napadla zákonnému sudcovi do senátu 13 T v Banskej Bystrici, ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe,“ doplnila.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci minuloročnej akcie Babylon zadržala dovedna päť osôb. Vyšetrovateľ voči nim vtedy vzniesol obvinenie z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu vydierania v súbehu s obzvlášť závažným zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti a voči jednej obvinenej osobe aj z trestného činu podplácania. Ľubomír Arpáš a František Polák sa nachádzajú vo väzbe.

Polák naďalej čelí aj obvineniu z extrémistickych trestných činov. U právnika mali počas policajnej akcie Plukovník v roku 2019 nájsť viacero predmetov s fašistickou symbolikou. Okrem toho sa predtým nechal vyfotografovať v nacistickej uniforme.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #ÚŠP #NAKA #Ľubomír Arpáš