Najvyšší súd predĺžil väzbu pre policajného exprezidenta Gašpara do 5. novembra

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, ako aj ďalší vysokopostavení policajní exfunkcionári Róbert Krajmer, Peter Hraško, Marián Zetocha a Milan Mihálik zostávajú vo väzbe do 5. novembra. V utorok o tom rozhodol Najvyšší súd.

18.05.2021 17:09 , aktualizované: 18:34
Tibor Gašpar Foto:
Exprezident Policajného zboru Tibor Gašpar
debata (14)

„Senát 2T Najvyššieho súdu rozhodujúc o sťažnostiach obvinených Tibora Gašpara, Róberta Krajmera, Petra Hraška a prokurátora proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) o predĺžení lehoty trvania väzby obvinených a prepustení obvineného Milana Mihálika z väzby rozhodol tak, že Milana Mihálika ponechal vo väzbe z dôvodov kolúznej a preventívnej väzby a všetkých piatich obvinených ponechal vo väzbe do 5. novembra 2021 na rozdiel od prvostupňového súdu, ktorý predĺžil lehotu väzby obvinených do 5. augusta 2021, túto lehotu považoval za primeranú pre prípadné ukončenie prípravného konania alebo podanie ďalšieho návrhu na predĺženie lehoty väzby,“ uviedla hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová s tým, že senát sťažnosti obvinených zamietol ako nedôvodné. Dodala, že piaty obvinený Marián Zetocha si sťažnosť proti uzneseniu nepodal.

Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, 10. mája nevyhovel žiadosti Tibora Gašpara a bývalého šéfa protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Róberta Krajmera o prepustení z väzby na slobodu, v ktorej sú od vlaňajšieho novembra.

Žiadosti prokurátora o predĺženie väzby obvineného ŠTS vyhovel len čiastočne, iba o mesiac do 5. augusta. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ju navrhoval predĺžiť do januára budúceho roka. Bývalého zástupcu riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Milana Mihálika sudca ŠTS prepustil z väzby na slobodu.

Tibor Gašpar, Róbert Krajmer, ako aj ostatní policajní exfunkcionári boli zadržaní v rámci policajnej akcie Očistec.

V prípade padli obvinenia pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a pre zločin korupcie. Vo väzbe sú preto, aby nemohli ovplyvňovať svedkov na slobode a pokračovať v trestnej činnosti.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Tibor Gašpar #Akcia Očistec