Heger: Rokovanie v SIS sa netýkalo Pčolinského ani iných živých prípadov

Premiér Eduard Heger (OĽANO) odmieta špekulácie, že by sa pondelkové rokovanie najvyšších ústavných činiteľov a ďalších vysokopostavených predstaviteľov štátu na pôde Slovenskej informačnej služby (SIS) týkalo jej obvineného bývalého šéfa Vladimíra Pčolinského či iných vyšetrovaných živých prípadov.

21.05.2021 14:48 , aktualizované: 17:08
debata (171)
VIDEO: Pozrite si, ako reagoval premiér Eduard Heger na stretnutie v sídle SIS
Video

Stretnutie sa podľa jeho slov uskutočnilo z jeho iniciatívy, aby sa predstavitelia štátu oboznámili s podrobnosťami o určitých spravodajských informáciách. Heger nevylučuje takéto pracovné stretnutia aj v budúcnosti.

Vláda podľa premiéra presadzuje zákonnosť, spravodlivosť a poriadok. „Držíme sa kréda, ktoré sme občanom sľúbili, že pred zákonom sme si všetci rovní a pre nikoho neplatia žiadne výnimky. Presne v tomto duchu a s týmto cieľom sa na pôde SIS uskutočnilo pondelkové pracovné stretnutie,“ skonštatoval.

Rokovanie označil predseda vládneho kabinetu za prospešné a nevylučuje, že sa obdobný formát takýchto stretnutí uskutoční aj v budúcnosti. Boj s organizovaným zločinom a korupciou, ktorá podľa Hegera zapustila na Slovensku hlboké korene, si vyžaduje, aby každá štátna inštitúcia dôsledne plnila svoje úlohy vymedzené zákonom. „Taktiež, aby vedúci predstavitelia v týchto inštitúciách v súlade so svojimi kompetenciami navzájom spolupracovali,“ podotkol.

smer fico Čítajte viac Smer chce mimoriadnu schôdzu na vysvetlenie tajného stretnutia v SIS

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa na rokovaní taktiež zúčastnila, sa vo štvrtok dištancovala od medializovaných tvrdení o obsahu stretnutia ústavných činiteľov v sídle SIS. Predmetom stretnutia podľa nej nebol prípad Vladimíra Pčolinského a ani žiadne iné prípady, ktoré aktuálne riešia orgány činné v trestnom konaní.

Na stretnutí na pôde SIS sa malo zúčastniť približne desať ľudí vrátane najvyšších ústavných činiteľov. Témou malo byť podozrenie, že vyšetrovanie niektorých veľkých korupčných káuz môže byť zmanipulované. Médiá informovali, že v tejto súvislosti sa mal spomínať aj prípad exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského.

Opozícia žiada vysvetliť toto „tajné stretnutie“. Strana Smer chce iniciovať aj mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR, na ktorej by mal premiér vysvetliť stretnutie predstaviteľov štátu v SIS. Smer hovorí o rozklade právneho a demokratického štátu i o ovplyvňovaní vyšetrovania viacerých káuz.

VIDEO: Fico: prepustite všetkých z väzby

Video

Kollár: V SIS nešlo o utajené stretnutie, bolo však dôležité sa porozprávať

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) odmieta tvrdenia, že by bolo pondelkové rokovanie najvyšších ústavných činiteľov a ďalších vysokopostavených predstaviteľov štátu na pôde Slovenskej informačnej služby (SIS) utajené. Priestory SIS, ako tvrdí, museli použiť pre miestnosť, aby sa dokázali v takom veľkom formáte rozprávať. Zároveň potvrdil, že stretnutie inicioval premiér Eduard Heger (OĽANO).

Kollár tvrdí, že sa na stretnutí dozvedeli informácie podobného typu, aké predstaviteľom štátu „pristávajú“ vždy na stole, keď ich posiela diplomatický zbor, SIS či vojenské spravodajstvo. „Je absolútne namieste, keď sú podozrenia či poznatky, aby sme vedeli o tom spolu diskutovať,“ skonštatoval šéf parlamentu. Myslí si, že táto debata bola dôležitá. "Ja dostanem nejakú zložku, nejakú zložku dostane pani ministerka, ale každý si to v kancelárii prečítame, ale nediskutujeme o tom. Myslím si, že bolo dôležité, aby sme sa o tom porozprávali,“ podotkol s tým, že všetci mali rovnaké informácie.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), ktorá sa stretnutia v SIS taktiež zúčastnila, nevníma nejaké ohrozenie, o ktorom by bolo potrebné osobitne diskutovať. "Je dobré, že sme sa stretli a povedali sme si k danej veci, ktorá nám bola predostretá, čo si o tom myslíme,“ skonštatovala. Kollár i Kolíková zároveň poukázali na premiéra, ktorý podľa nich inicioval stretnutie a mal by o ňom aj bližšie informovať.

171 debata chyba
Viac na túto tému: #SIS #Eduard Heger #Vladimír Pčolinský