Remišová poslala straníkom mail o aktuálnej situácii, viacerí ho kritizujú

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová mala členom strany poslať mail v súvislosti so situáciou v strane. Potvrdili to viacerí členovia Za ľudí. Remišová má v liste hovoriť o situácii počas vládnej krízy, ale aj o osobných ambíciách ministerky spravodlivosti a podpredsedníčky strany Márie Kolíkovej.

21.05.2021 16:33, aktualizované: 20:47
remišová Foto: ,
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.
debata (35)

Niektorí členovia strany s týmto postupom predsedníčky spokojní nie sú. Hovoria o nepravdách, najmä v súvislosti so snahou o zachovanie štvorkoalície.

„Trvali sme na zachovaní štvorkoalície. To, že sa to podarilo, je zásluha Márie Kolíkovej, ktorá ponúkla svoju demisiu, čo nedokázala urobiť každá ministerka v našej strane,“ odpovedal na otázky v súvislosti s listom člen predsedníctva strany Tomáš Lehotský. Mail Remišovej straníkom a jeho obsah viac komentovať nechcel, považuje to za vnútornú záležitosť strany.

Podľa Mareka Hattasa (Za ľudí) list nadväzuje na občas nešťastnú komunikáciu strany. „Veľká časť strany jednoznačne povedala, že ostávame v štvorkoalícii, zatiaľ čo predsedníčka strany sa pohrávala s myšlienkou ísť do trojkoalície,“ uviedol.

Súhlasí s potrebou zvolania snemu a zadefinovania, ako chce strana ďalej fungovať. Pripustil, že nedôvera voči Remišovej ako predsedníčke prišla najmä počas vládnej krízy a odvolávania ministerky Kolíkovej v Národnej rade. „Veci, ktoré sa odohrali pri týchto dvoch zásadných udalostiach, naštrbili dôveru voči vedeniu,“ priznal.

Andrea Letanovská Čítajte viac Letanovská odchádza zo strany Za ľudí. Dôvodom je Remišová

Podobne to vníma Vladimíra Marcinková (Za ľudí). Obhajobu Remišovej v maile pripodobnila ku komunikácii expremiéra Igora Matoviča (OĽaNO) počas vládnej krízy. „Verím, že, tak ako vtedy, najzodpovednejšie riešenie zvíťazí nad zraneným egom. Podsúvanie tvrdení, že nám ide o rozpad koalície, je absurdné. Nemáme problém v koalícii. Máme vnútrostranícky problém. Zo strany neodchádzame. Naopak. Snažíme sa stranu posilniť, preto vyzývame k tomu, aby sme napravili, čo nefunguje,“ zdôraznila. Za riešenie problému považuje snem, na ktorom sa podľa nej môžu rozprávať o tom, čo treba zlepšiť, aká má byť ďalšia vízia strany a kto má byť jej nositeľom.

Remišová nechce komunikáciu v strane komentovať verejne

Predsedníčka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová nechce komunikáciu v strane komentovať cez médiá, chce sa osobne rozprávať so straníkmi. V reakcii na kritiku jej mailu členom strany o aktuálnej situácii uviedla, že prostredníctvom emailu komunikuje so straníkmi pravidelne a stojí za všetkým, čo im napísala.

„Naša strana má viac ako 680 členov a, samozrejme, niekto môže mať aj iný názor. Strana počas krízy požadovala tri veci – výmenu na poste ministra zdravotníctva, výmenu na poste predsedu vlády a zachovanie štvorkoalície,“ reagovala Remišová.

V súvislosti s vládnou krízou dodala, že OĽaNO malo ako podmienku odchod Márie Kolíkovej a Juraja Šeligu zo svojich funkcií, no strane sa podarilo pozície udržať vďaka rokovaniam. Aj o tom sa chce rozprávať s členmi strany.

Remišová nevidí dôvod tieto veci rozoberať v médiách. „Pretože to strane iba škodí a zaťažuje občanov. Politici sú platení za to, aby sa venovali problémom ľudí a nie, aby ľudia museli neustále riešiť problémy politikov v médiách,“ uzavrela.

Šeliga kritizuje mediálne „prestrelky“

Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga interne vyzýva straníkov na upokojenie vášní, zloženie zbraní a diskusiu vo vnútri strany o aktuálnej situácii. V zvolaní mimoriadneho snemu nevidí problém, kritizuje však mediálne odkazy a „prestrelky“ členov strany.

Napísal to v internej skupine Za ľudí, v príspevku, ktorý má agentúra TASR k dispozícii. Reagoval ním na aktuálnu situáciu v strane, kde viacerí členovia verejne volajú po sneme a zmene vedenia. Šeliga príspevok ani situáciu v strane oficiálne komentovať nechcel. Trvá na tom, že diskusia patrí za zatvorené dvere.

„Verejné prestrelky nás zničia! Namiesto verejných útokov sa spoločne posaďme za stôl a rozprávajme sa, pomenúvajme problémy. Kľudne sa aj pohádajme, ak je to potrebné, ale počúvajme a hľadajme spoločne najlepšie spôsoby, pre ktoré sa vieme zjednotiť,“ zdôraznil v príspevku.

Veronika Remišová / Andrej Kiska / Čítajte viac Za ľudí bez ľudí. Remišová vs. Kolíková

Konštatuje, že „vášne“ v strane súvisia nielen s problémami vo vláde, ale i útokmi opozície či koaličných partnerov. Straníkom pripomína, že v politike nie sú pre seba a funkcie, ale pre ľudí.

Hovorí o potrebe spoločnej diskusie s tým, že problém v samotnom sneme nevidí. „Nerozumiem, prečo z toho musí byť verejná mediálna prestrelka,“ poznamenal a poukázal na aktuálne problémy v krajine.

„Ak sa budeme naďalej verejne zaoberať našimi straníckymi konfliktami, tie skutočné problémy nedostanú všetku našu pozornosť a energiu, ktoré si vyžadujú, a stratíme tak tvár a zrejme aj priaznivcov,“ uzavrel.

Šuteková nevidí dôvod na výmenu šéfky

Podpredsedníčka strany Za ľudí a poslankyňa Miriam Šuteková nevidí dôvod na výmenu predsedníčky strany Veroniky Remišovej. „Práve naopak, myslím si, že stranu vedie dobre,“ uviedla v súvislosti s názormi viacerých straníkov volajúcich po sneme a zmene vedenia. Zvolanie mimoriadneho snemu považuje za kontraproduktívne a aktuálne dianie označila za mediálny lynč Remišovej.

Šuteková priznala problémy v strane aj rozdelenie na dve frakcie. „Kým jedna časť chce vidieť stranu s pôvodným stredovým smerovaním, druhá by najradšej posunula stranu progresívno-liberálnym smerom,“ poznamenala. Remišová má podľa nej jasné zameranie a smer, ktorým chce stranu viesť, a nie všetci s tým musia byť spokojní.

Postoje frakcií sa podľa Šutekovej najviac polarizovali počas vládnej krízy, keď jedna pokladala za prijateľný pád vlády a predčasné voľby, druhá zas chcela udržanie koalície a „možnosť pracovať pre krajinu v tejto vláde“. Remišová podľa nej dosiahla v kríze splnenie všetkých podmienok strany, udržala ju vo vláde a prekonala aj krízy spôsobené „problematickým podnikaním“ rodiny ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí).

Šuteková nevidí problém v lídrovi, ale v ľuďoch, ktorí nechcú stranu budovať, ale ju rozbíjať. „Pre osobné ambície ohrozovať stabilitu strany a vládnej koalície pokladám za hazard. Osobne takéto úvahy odmietam. V strane toho treba zmeniť veľa, ale rozhodne nie lídra,“ podčiarkla.

Veronika Remišová / Za ľudí / Čítajte viac Viacerí členovia Za ľudí už nechcú Remišovú na čele strany, volajú po sneme

Pripomenula, že Remišová dostala demokratickou voľbou mandát na dva roky. „Na najbližšom riadnom sneme strany sa budú skladať účty. Zaoberať sa neustále svojimi vlastnými vnútrostraníckymi problémami je pre stranu likvidačné,“ hovorí.

Ak by došlo k mimoriadnemu snemu, podpora Kolíkovej ako možnej líderky u Šutekovej nie je na stole. „Nemyslím, že by pre členov stredovej strany mohol byť prijateľným predsedom človek silného progresívno-liberálneho smerovania, nesúci na sebe pečať otáznikov okolo podnikania vlastnej rodiny, ktoré sa podľa môjho názoru nepodarilo dostatočne rozptýliť,“ uzavrela.

Členka predsedníctva Za ľudí a poslankyňa Alexandra Pivková je presvedčená, že stranícke záležitosti si musia vyriešiť vo vnútri. „Diskutujeme na rozličné témy. Pre stabilitu a dôveru, ktorú nám ľudia vo voľbách dali, je však potrebné, aby sme problémy riešili za zatvorenými dverami a nezaťažovali s tým už aj tak dosť znechutenú a unavenú verejnosť,“ uviedla pre TASR.

Kolíková a ďalší členovia strany vo štvrtok uviedli, že sú za zvolanie mimoriadneho snemu strany, na ktorom by sa volilo nové vedenie. Kolíková nateraz označila otázku o svojej možnej kandidatúre na šéfku strany za predčasnú. Remišová reagovala tým, že takéto konflikty nepomáhajú strane a návrh uznesenia na zvolanie mimoriadneho snemu na predsedníctve strany nebol prednesený.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #Veronika Remišová #Za ľudí
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy