Podľa Fica chcel Matovič kajúcnikmi zlikvidovať opozíciu

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) mal ako predseda vlády v januári vypovedať na polícii a potvrdiť, že sa opakovane stretával s kajúcnikom Bernardom Slobodníkom. Povedal to líder opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. Matovič stretnutia potvrdil, podľa neho bol vtedy Slobodník "zlomený muž".

23.05.2021 15:43 , aktualizované: 16:56
fico Foto: ,
Robert Fico
debata (236)

Uviedol tiež, že koalícia si za účelom likvidácie opozície našla systém udavačov, respektíve kajúcnikov. Šéf Smeru-SD spomenul troch, menovite bývalého šéfa kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa, exšéfa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka a bývalého prvého námestníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňu.

VIDEO: Fico: Zurian môže skončiť ako Lučanský, Matovič sa stretával so Slobodníkom.

Video

„Udavači si vymýšľali preto, aby nemuseli ísť do väzenia a neboli obvinení zo závažných trestných činov," uviedol Fico. Tento systém bol podľa neho mimoriadne úspešný, keďže takto „dostali" bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika či exprezidenta policajného zboru Tibora Gašpara. Bývalého šéfa NAKA Branislava Zuriana preto v tejto súvislosti vyzval, aby sa nevracal zo zahraničia na Slovensko, lebo pôjde „do basy čušať". „Koalícia sa nazdáva, že zatváraním akýchkoľvek ľudí môže dehonestovať opozíciu a získavať si podporu verejnosti," priblížil predseda Smeru-SD.

zurian Čítajte viac Bývalého riaditeľa NAKA Branislava Zuriana chceli ráno zadržať. Je v zahraničí

Všetci účastníci pondelkového stretnutia v budove SIS podľa jeho slov klamú a stretnutie malo byť práve o tomto systéme udavačov. Strana Smer-SD už odovzdala podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chce od premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) žiadať, aby vysvetlil zámer a výsledky stretnutia v budove SIS. Okrem toho plánuje Fico zvolať na Slovensko aj veľvyslancov Európskej únie a diskutovať s nimi o vzniknutej situácii.

Na vyhlásenia strany Smer reagoval aj premiér Eduard Heger (OĽaNO).

„Strany Smer a Hlas ako politické krídla organizovaného zločinu na Slovensku vytvárajú sústavný nátlak na orgány činné v trestnom konaní,“ píše sa v oficiálnom stanovisku. „Toto zastrašovanie policajtov, prokurátorov a sudcov premiér Eduard Heger odsudzuje a vyzýva lídrov týchto strán, aby s týmito aktivitami prestali,“ dodáva vládny tlačový a informačný odbor.

Na stretnutí na pôde SIS sa malo zúčastniť približne desať ľudí vrátane najvyšších ústavných činiteľov. Témou malo byť podľa medializovaných informácií podozrenie, že vyšetrovanie niektorých veľkých korupčných káuz môže byť zmanipulované. Médiá informovali, že v tejto súvislosti sa mal spomínať aj prípad exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského.

Premiér Heger (aj prezidentka Zuzana Čaputová odmietli, že by predmetom debaty bol práve prípad Pčolinského, či iné prípady, ktoré aktuálne riešia orgány činné v trestnom konaní. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) odmieta tvrdenia, že by bolo rokovanie na pôde SIS utajené.

Bývalý premiér a aktuálne minister financií Igor Matovič sa tiež voči informáciám Smeru ohradil. Ozval sa na sociálnej sieti.

Tvrdí, že viacerí príslušníci NAKA vypovedali, že „v roku 2015 ho na príkaz Ficových ľudí dlhodobo nezákonne sledovali“.

V januári bol Matovič vypovedať na NAKA v tejto súvislosti. „Počas výsluchu sa ma vyšetrovateľ opýtal, či poznám bývalého šéfa finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka. Pred cca 7 ľuďmi (2 vyšetrovatelia a asi 5 advokátov obvinených) som odpovedal, že som sa s ním po vražde Jána a Martiny asi 3-krát stretol,“ píše Matovič.

Dodáva, že zo stretnutia so Slobodníkom „mal pocit, akoby si po vražde začal uvedomovať akej mafii to dlhé roky slúžil“. Matovič tvrdí, že on nič nedal Slobodníkovi, ani Slobodník nedal nič jemu. „Mal som z neho pocit, že svedomie sa v ňom silne ozýva. Do volieb som sa s ním už nestretol a po voľbách už vôbec nie,“ spresnil Matovič.

Podľa neho to bolo stretnutie „so zlomeným človekom, ktorý (možno) túžil potom, aby vláda Ficovej a Pellegríniho mafie, ktorej verne slúžil, raz skončila … a keď skončila, rozhodol sa svedčiť“.

Matovič dodal, že Robert Fico „žije v neustálom strachu, kedy kto sa rohodne prelomiť tabu a začne svedčiť priamo o ňom a jeho zločinoch“.

„Len z tohoto strachu vyplýva jeho snaha ala motorová myš zvolávať tlačovku za tlačovkou a šíriť svoje opilecké bludy,“ uzavrel lídet hnutia OĽaNO.

Kollár Čítajte viac Tajné stretnutia budú zrejme pokračovať, naznačil Kollár

© Autorské práva vyhradené

236 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #SIS #Igor Matovič #NAKA #Eduard Heger #Bernard Slobodník #Vladimír Pčolinský