Dostali kajúcnici návod ako vypovedať? Na verejnosti poletujú SMS, Fico jednu ukázal

Má pravdu opozícia, keď hovorí, že vyšetrovatelia inštruovali kajúcnikov, čo majú vypovedať?

24.05.2021 17:24 , aktualizované: 18:52
debata (519)

VIDEO: Fico o kajúcnikoch a obavách opozície, že je vyšetrovanie káuz zmanipulované.

Video

Zverejnená SMS podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica dokazuje, že stíhanie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika je účelové. Obvinenie Kováčika z prijímania úplatkov stojí na výpovedi jediného svedka, ktorým je bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó, tvrdí Podľa Fica však SMS dokazuje, že Makó dostal za výpoveď peniaze.

„My od začiatku hovoríme, že väzba Dušana Kováčika je čisto politická vec," uviedol Fico s tým, že policajti dávali „pokyny udavačom". Tí za svoje výpovede podľa predsedu Smeru dostali čiastku 100 000 eur. „Toto je prípad zadržania, obvinenia a väzby špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika," povedal Fico s tým, že účelom obvinenia bolo dostať ho preč z funkcie.

Fico zároveň povedal, že strana trvá na zvolaní mimoriadnej schôdze parlamentu k stretnutiu predstaviteľov štátu na pôde Slovenskej informačnej služby. „Toto je na pád vlády," vyhlásil Fico s tým, že ak predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) nepovie, o čom sa na stretnutí hovorilo, opozícia navrhne jeho odvolávanie.

Pčolinský dal trestné oznámenie pre manipuláciu svedkov

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský podal v pondelok na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie v súvislosti s podozreniami týkajúcimi sa kajúcnikov. TASR o tom informoval Marián Bošanský z advokátskej kancelárie, ktorá ho zastupuje.

Ako priblížil, v kontexte posledných medializovaných informácií o ovplyvňovaní kajúcnikov a vyrábaní svedkov v trestných konaniach trestné oznámenie naznačuje podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov, medzi inými aj trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa, marenia úlohy verejným činiteľom a marenia spravodlivosti.

Mal sa ich dopustiť bližšie neznámy okruh osôb z prostredia orgánov činných v trestnom konaní a kajúcnikov v súvislosti s vyšetrovaním osoby Vladimíra P. v tom čase, keď bol v pozícii riaditeľa

Pellegrini hovorí o dramatickej situácii

Predseda strany Hlas Peter Pellegrini hovoril o fotografii (screenshote), ktorá zachytáva správu v telefóne. Tvrdí, že ju poslal vyšetrovateľ Ján Čurilla operatívcovi. Inštruuje ho, čo má vypovedať kajúcnik.

„Takto dramaticky zložitú situáciu v bezpečnostných zložkách a takéto oslabenie moci vlády som ešte nezažil,“ vyhlásil Pellegrini.

foto, sms, kajúcnici

Podľa neho boli v tejto komunikácii zapojení ľudia, ktorí sú aktívni v trestnom konaní.

„Vyšetrovatelia, operatívci, neviem, či aj z prokuratúry. Informácie zo správy mali byť dané kajúcnikovi. Neviem, či je tá správa pravá,“ pokračoval Pellegrini. Myslí si však, že Slovenská informačná služba vypracovala oficiálnu správu o možnom manipulovaní vyšetrovaní. „A to ešte skôr ako zatkli riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského,“ dodal líder Hlasu.

VIDEO: Pellegrini: Prečo nevyvalila NAKA dvere Matovičovi, ktorý vyzradil utajovanú skutočnosť?

Video

Myslí si, že práve možné manipulovanie vyšetrovaní bolo témou tajného stretnutia minulý týždeň. Stretnutie na pôde SIS zvolal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO), pozvanie prijala prezidentka Zuzana Čaputová, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), generálny prokurátor Maroš Žilinka, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, policajný prezident Peter Kovařík a šéf policajnej inšpekcie Adrián Szabó.

Kovařík potvrdil, že SMS existuje

Policajný prezident Peter Kovařík na sociálnej sieti priznal, že vyšetrovateľ Čurilla naozaj poslal SMS operatívcovi, ktorý na prípade pracoval. „Dôležitý je fakt, že SMS bola zaslaná 22. augusta 2020 p 9.40, teda dva dni po výsluchoch, ktoré boli vykonané 19. 8. a 20. 8. Ide o prípad, v ktorom vypovedali dve osoby C. D. a M. Z.,“ vyhlásil Kovařík s tým, že hodnovernosť výpovedí bola podporená aj listinnými dôkazmi z obdobia, kedy mala byť trestná činnosť spáchaná.

Podľa správy, ktorá koluje v podstate verejne, svedok mal vypovedať, že videl človeka, ktorý mal v obálke 100-tisíc. Mal vidieť, ako tento človek stretol s „Ferom“ a „Makom“. A riešiť mali pozemok na Drotárskej.

519 debata chyba
Viac na túto tému: #SIS #kajúcnik #Vladimír Pčolinský