Lengvarský: O očkovaní Sputnikom sa definitívne rozhodne v stredu

O očkovaní vakcínou Sputnik V proti covidu sa rozhodne v stredu (26. 5.) po rokovaní vlády. V utorok to oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) v Rádiu Expres.

, 25.05.2021 13:29, aktualizované: 14:04
Sputnik V Foto: ,
Ampulky s ruskou vakcínou Sputnik V proti covidu.
debata (52)

Šéf rezortu zdravotníctva povedal, že rozhodnutie o používaní podpíše v prípade, ak zaň bude väčšina ministrov.

„Ja som za európske riešenie. Vnímam, že je tu aj skupina ľudí, ktorá preferuje iba túto vakcínu, takže vzhľadom na to, aby sme zvýšili percento zaočkovanosti, sa musíme aj s touto otázkou vyrovnať,“ povedal s dôvetkom, že problémom je i naďalej nekompletnosť údajov z ruskej strany. O bezpečnosti vakcíny sa podľa jeho slov pochybovať nemusí.

Video: Čo je očkovací certifikát a kto ho potrebuje.

Doplnil tiež, že na Slovensko prišlo ďalších 150-tisíc dávok očkovacej látky od spoločnosti AstraZeneca. Ubezpečil, že ich je dostatok pre ľudí, ktorí čakajú na druhú dávku.

Podľa Lengvarského by od júla mala na Slovensko vo väčších množstvách prichádzať i jednodávková vakcína od Johnson & Johnson. Aktuálne je na sklade 19-tisíc dávok tejto vakcíny, v treťom a štvrtom kvartáli by malo prísť viac ako milión dávok. Pokiaľ bude očkovacej látky od Johnson & Johnson dostatok, štát ju podľa ministra plánuje používať na výjazdové očkovanie.

Lengvarský podotkol, že podľa niektorých štúdií sa má po dvoch dávkach vakcíny populácia znovu preočkovávať. „Čakáme na závery odborníkov, či vakcína od Johnson & Johnson je vhodná na preočkovanie po očkovaní primárne inou vakcínou,“ doplnil. Minister zdravotníctva však ubezpečil, že túto vakcínu na Slovensku určite využijeme.

Možnosť výberu vakcíny

Možnosť výberu vakcíny sa od 1. júna podľa všetkého neotvorí. V súčasnosti sú totiž pre záujemcov o očkovanie k dispozícii len vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech a Moderny. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predpokladá, že výber vakcíny by mohol byť možný začiatkom júla.

Záležať pritom bude od rozhodnutia, či sa bude na Slovensku očkovať Sputnikom V. Ako uviedol v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo, prípravy očkovacích centier na prípadné očkovanie ruskou vakcínou už začali.

Šéf rezortu zdravotníctva však ubezpečil, že vakcín AstraZeneca na preočkovanie druhou dávkou má nateraz štát dostatok. V tomto týždni prišlo 150-tisíc dávok tejto vakcíny, o dodávkach na ďalší týždeň bude ministerstvo vedieť vo štvrtok.

52 debata chyba
Viac na túto tému: #Sputnik V #Vladimír Lengvarský
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy