Kollár sa dohodol s Kolíkovou, vláda odsúhlasila zmeny pri kolúznej väzbe

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) sa s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) dohodol na kompromise ohľadom úpravy kolúznej väzby. Kollár uviedol, že keď vláda schváli návrh z dielne rezortu spravodlivosti, Sme rodina stiahne svoj návrh z parlamentu.

26.05.2021 11:11 , aktualizované: 13:26
Mária Kolíková / Boris Kollár / Foto:
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a predseda parlamentu Boris Kollár.
debata (27)

„Áno, aj ja som urobila ústupky, ale v konečnom dôsledku som presvedčená že účel trestného konania nebude spochybnený,“ uviedla Koliková.

V zásade sa to týka iba kolúznej väzby, priblížila Kolíková. V rámci kolúznej väzby sú vytvorené dva režimy. Keď ide iba o domnienku kolúzneho správania, tam sme to obmedzili na 5 mesiacov, spresnila.

Video: Boris Kollár a Mária Kolíková ku kolúznej väzbe.

Ak nie je preukázané kolúzne správanie obvineného, základná dĺžka trvania kolúznej väzby by mohla byť päť mesiacov. Zároveň v tomto prípade nemá byť možné ani jej ďalšie predĺženie. Návrh novely Trestného poriadku z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý v stredu schválila vláda, obsahuje aj výnimky, pre ktoré by mohla kolúzna väzba trvať dlhšie.

Kolúzna väzba by mohla trvať dlhšie ako päť mesiacov, ak by bolo zistené, že sa obvinený kolúzne správal či už sám, alebo prostredníctvom iných osôb.

Rovnako ak sa vedie trestné stíhanie za trestný čin spáchaný zločineckou alebo teroristickou skupinou, za obzvlášť závažný trestný čin spáchaný organizovanou skupinou, za trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestný čin založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny alebo za trestný čin, za ktorý je možné uložiť trest odňatia slobody na doživotie.

Návrhom sa majú posilniť práva obvineného umiestneného v kolúznej väzbe, tiež zabezpečiť vyššia kvalita návrhov na vzatie obvineného do väzby a rozhodnutí súdov o väzbe.

Ďalšou zmenou má byť zavedenie obligatórneho súdneho preskúmavania možnosti nahradiť väzbu inštitútmi náhrady väzby. „V súlade s tým, ako aj s judikatúrou Ústavného súdu SR a zavedenou súdnou praxou sa explicitne ustanovujú náležitosti návrhu na vzatie obvineného do väzby a odôvodnenia rozhodnutia súdu o väzbe,“ uviedol hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

Priblížil, že pri kolúznej väzbe musí návrh na vzatie obvineného do väzby a odôvodnenie rozhodnutia súdu o väzbe obsahovať aj uvedenie konkrétnych skutočností, ktoré zakladajú dôvodnú obavu z kolúzneho správania obvineného alebo z ktorých je zrejmé, že tak obvinený už konal.

V prípade, že obvinený požiada o prepustenie na slobodu a prokurátor tejto požiadavke nevyhovel, podľa návrhu ju bude musieť predložiť sudcovi pre prípravné konanie najneskôr do piatich pracovných dní. Navrhovaná účinnosť právnej úpravy je od 1. augusta.

© Autorské práva vyhradené

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Boris Kollár #Mária Kolíková #Vladimír Pčolinský #kolúzna väzba