Exnámestník SIS Boris Beňa dostal tri roky s podmienečným odkladom na 5 rokov

Bývalý námestník Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.

27.05.2021 11:19 , aktualizované: 12:07
Boris Beňa Foto:
Boris Beňa na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici 27. mája 2021.
debata (48)

Rozhodol o tom sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, ktorý vo štvrtok schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a Beňom obvineným za zločin prijímania úplatku a prečiny ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Rozsudok je právoplatný, keďže obvinený sa vzdal práva na verejný proces a možnosti odvolať sa voči verdiktu.

Pôvodnú dohodu počas verejného zasadnutia modifikovali po tom, ako sudca ŠTS reagoval, že má výhrady k výške navrhovaného peňažného trestu 7-tisíc eur, a to aj vzhľadom na okolnosti prípadu. Označil ho za nízky. Beňa zaplatí dvojnásobok, s čím súhlasil, inak by sudca dohodu neschválil.

„Súhlasili sme s ňou preto, že bola v rámci zákona a chceli sme, aby sa konanie dnes právoplatne skončilo. K iným veciam, ako boli dnes na súde prejednané, sa nebudeme vyjadrovať,“ konštatoval Beňov obhajca Peter Kubina.

„Som rád, že to mám za sebou,“ uviedol pre médiá Beňa. Na otázku, čo bude teraz robiť, odpovedal: „Budem sa viac venovať rodine.“

Beňa bol zadržaný v rámci akcie Judáš začiatkom decembra 2020. Medzi obvinenými boli v tomto prípade aj bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský, ďalší bývalý predstaviteľ SIS Peter G. a bývalí vysokopostavení funkcionári PZ a finančnej správy.

Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra 2020 zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.

V marci tohto roka NAKA zadržala a obvinila v súčasnosti už bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý zostáva vo väzbe. Spolu s Beňom mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40-tisíc eur. Úplatok mal byť údajne za to, aby SIS nesledovala Zoroslava Kollára.

48 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimír Pčolinský #Boris Beňa