Pellegrini chce iniciovať mimoriadnu schôdzu na odvolanie premiéra

Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho chcú iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR na odvolanie premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). Dôvodom majú byť podozrenia z ovplyvňovania vyšetrovaní viacerých káuz skupinou osôb z prostredia orgánov činných v trestnom konaní (OČTK). Táto informácia mala vyplynúť zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorú v stredu prečítal šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) poslancom.

27.05.2021 13:04 , aktualizované: 18:50
Peter Pellegrini / Eduard Heger / Foto:
debata (20)

Pellegrini o tom informoval na štvrtkovej tlačovej konferencii s tým, že predstavitelia štátu museli mať tieto informácie skôr, ako sa konalo tajné stretnutie v SIS, a je otázne, či nejako zakročili.

„Nechcem, aby sme si mysleli, že včerajšou neverejnou schôdzou a slaboduchým vyjadrením premiéra sa toto skončilo. Informácia, ktorá zaznela, bola taká závažná, že to musí mať ďalšie konzekvencie a musí za túto situáciu niekto niesť zodpovednosť,“ povedal Pellegrini.

Zo správy podľa jeho slov jasne vyplýva existencia skupiny, ktorá má zadokumentovaný určitý modus operandi a je schopná z titulu svojho postavenia v silových zložkách či OČTK manipulovať vyšetrovania jednotlivých káuz, výpovede svedkov aj dať niekoho do väzby, hoci je nevinný.

Pellegrini je presvedčený, že všetky tieto informácie sú aj zadokumentované, boli posunuté polícii a mali by sa nimi zaoberať kompetentné orgány. Premiér sa podľa neho síce snažil vyvolať dojem, že sa situácia rieši, no nikto nevyvodil zodpovednosť.

Javí sa podľa neho, že najvyšší predstavitelia štátu mali vedomosť o týchto veciach, nekonali a niektorým to možno aj vyhovovalo. „Takáto skupina nemôže fungovať v štáte bez toho, aby nemala politické krytie,“ dodal. Podľa neho sa však zatiaľ nepotvrdilo, či nejakí politici boli priamo do skupiny zapojení.

Matovič, Suja, incident Čítajte viac Schôdzu parlamentu museli prerušiť. Suja oblial Matoviča vodou

Nezaradení poslanci okolo Milana Mazureka chcú v tejto súvislosti podať trestné oznámenie. Ondrej Ďurica (nezaradený) vo štvrtok informoval, že oznámenie chcú podať na neznámeho páchateľa pre podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov. Ako príklad uviedol marenie spravodlivosti, založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny a ďalších. Rovnako hovoria o závažných podozreniach.

„Vyslovenie nedôvery premiérovi znamená pád vlády. A pád vlády by znamenal návrat mafie k moci – ďalší rozmach korupcie a bezprávia,“ uviedol Šipoš s tým, že okrem iného by znamenal pád vlády aj pokračovanie úpadku v zdravotníctve a prehlbovanie sociálnych rozdielov. Existencia štruktúr v polícii či OČTK, ktoré ako dôvod na odchod vlády uvádza opozícia, je podľa Šipoša výsledkom 12 rokov vlády Smeru-SD. „Dnes očista polície pokračuje a Fico s Pellegrinim zjavne chcú všetkými prostriedkami chrániť v polícii svojich ľudí,“ uzavrel.

Fico vo štvrtok na návrh Pellegriniho reagoval tým, že odvolávanie premiéra je teraz zbytočné. „Počkajme ešte s návrhom na odvolávanie, nikomu to nepomôže,“ uviedol s tým, že diskusia by nemala efekt. Smer-SD podľa jeho slov žiadny Heger nezaujíma, pretože krajina nemá premiéra. Dodal, že v súčasnosti sa treba venovať tomu, ako zastaviť „zločinecký gang“, ktorý ovplyvňuje vyšetrovanie a pýtať sa, akú úlohu v tom zohral minister vnútra Roman Mikulec, expremiér Igor Matovič (obaja OĽANO) či špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a ďalší.

Peter Pellegrini Čítajte viac Pellegrini o stretnutí v SIS: Robili si alibi. Kolujú screenshoty esemesiek o manipulácii
20 debata chyba
Viac na túto tému: #NR SR #SIS #mimoriadna schôdza parlamentu #Peter Pellegrini