Kollár: Mikulec ma uistil, že zriadil tím na preverenie podozrení zo správy SIS

V súvislosti s informáciami vyplývajúcimi zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorú predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár prečítal poslancom parlamentu, sa mal zriadiť špeciálny tím. Kollár to povedal v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Uistiť ho o tom mal minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Predseda NRSR zdôraznil, že všetky podozrenia plynúce z informácií SIS musia preveriť kompetentné orgány.

30.05.2021 11:38 , aktualizované: 15:27
debata (87)

„Informácie sú vážne, treba ich preveriť. Nebudem tu ja robiť sudcu ani prokurátora,“ povedal s tým, že konať majú kompetentné orgány aj s inšpekciou ministerstva vnútra. Práve preto ho mal minister vnútra uistiť, že zriadil špeciálny tím, ktorý to vyšetruje.

„Budem rád, ak sa takéto niečo nepotvrdí,“ povedal o podozreniach, že v rámci orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) vznikla skupina, ktorá ovplyvňuje vyšetrovania viacerých káuz a výpovede svedkov. Ak sa niečo takéto potvrdí, Kollár hovorí o veľkom probléme.

Šéf parlamentu zároveň vysvetlil, že najvyšší ústavní činitelia sú príjemcovia informácií zo zákona. Stretnutie špičiek štátu v SIS mali podľa jeho slov zorganizovať práve preto, že už dlhšiu dobu dostávali znepokojujúce informácie. Myslí si, že zvolili správny formát a urobili dobre.

Rozdiel medzi informáciami zo stretnutia a správou, ktorú čítal poslancom, je podľa jeho slov len v tom, že poslanci nedostali konkrétne mená. „Síce poslanec má zo zákona previerku na stupni prísne tajné (PT) a môže sa s tým oboznamovať, ale sála pléna NRSR nie je prispôsobená na PT,“ povedal Kollár. Podčiarkol, že prípadné úniky z tejto správy by neboli šťastné a išlo by o porušenie zákona.

Mikulec: Spravodajská informácia má ďaleko od dôkazu, orgány ale konajú

Spravodajská informácia má ďaleko od dôkazu, podozrenia sa musia preveriť. Skonštatoval to minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Podľa vlastných slov vydal pokyn, aby sa inšpekcia ministerstva vnútra zaoberala podozreniami plynúcimi zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS), s ktorou sa oboznámili poslanci Národnej rady (NR) SR. Podčiarkol, že polícii, vyšetrovateľom aj prokurátorom dôveruje. Exministerka vnútra a nezaradená poslankyňa Denisa Saková trvá na tom, že ide o závažné podozrenia a škandál v bezpečnostných zložkách. V správe sa podľa nej jasne hovorí, že k informáciám má SIS dôkazy získané zákonným spôsobom a dajú sa použiť ako dôkazy aj v prípadnom trestnom konaní.

„Vážim si SIS ako inštitúciu, staviam na tom, že chceme spolupracovať do budúcna, ale my sa tu teraz nebavíme o dôkazoch,“ uviedol Mikulec s tým, že podozrenia preverujú orgány činné v trestnom konaní (OČTK) na základe dôkazov. „Ak SIS tvrdí, že takéto dôkazy má, má aj zo zákona povinnosť ich odstúpiť OČTK,“ dodal s tým, že sám ich nevidel. „Spravodajská informácia je súhrn nie dôkazov. Spravodajská informácia pochádza z rôznych zdrojov, je to súhrn prognóz, hodnotení, určitých skutočností,“ dodal s tým, že ju nechce dehonestovať a súhlasí so závažnosťou podozrení.

Saková reagovala, že správu v pléne NRSR prečítal sám šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) aj s tým, že všetky dôkazy SIS zabezpečila zákonne a môžu sa použiť v trestnom konaní. „Hneď, keď sa ozvali poslanci z klubu OĽANO, že je to spravodajská hra, tak ďalší poslanec zo Sme rodina zopakoval, že ide o zákonne získané dôkazy,“ priblížila situáciu v parlamente.

Exministerka tiež namieta, že predstavitelia štátu museli tieto informácie dostať skôr, ako na stretnutí v SIS a spochybňuje, či nejako konali. Hovorí o podozreniach, že kajúcnici sú univerzálni svedkovia, ktorých výpovede jednotliví vyšetrovatelia cez operatívcov manipulujú, aby boli rovnaké. „Keď sú výpovede u vyšetrovateľa, obviní sa konkrétny človek,“ povedala s tým, že takýto škandál v bezpečnostných zložkách tu nebol posledných 30 rokov.

Mikulec odmieta slová o škandále. Neobáva sa, že veľké kauzy sú v súčasnosti manipulované a stojí za OČTK. Poukázal na to, že napríklad väzobné stíhania prešli aj prípravnými či odvolacími súdmi a nechce, aby sa spochybňovali aj rozhodnutia súdov. Priznal, že na stretnutí v SIS zazneli i konkrétne mená. Odmieta, že by sa stretnutie týkalo živých prípadov.

87 debata chyba
Viac na túto tému: #SIS #Boris Kollár #Roman Mikulec #Vladimír Pčolinský