Minister vnútra Mikulec nevidí dôvod na odchod z funkcie

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) nevidí dôvod na odchod z funkcie v čase, keď vláda napĺňa to, čo deklarovala pred voľbami a orgány činné v trestnom konaní odkrývajú zločineckú sieť na najvyšších úrovniach štátu.

04.06.2021 11:42, aktualizované: 16:03
mikulec Foto: ,
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).
debata (37)

Reagoval tak na výzvu na odstúpenie od mimoparlamentnej strany Hlas-SD, v ktorej pôsobia viacerí nezaradení poslanci. Odvolávanie Mikulca chce navrhnúť aj predseda opozičného Smeru Robert Fico. Výzvy na odchod prišli v súvislosti so situáciou v silových zložkách a po štvrtkovom zadržaní riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Adriána Szabóa.

„Snahu opozície o moje odvolanie vnímam ako posledný pokus o záchranu všetkých, ktorí sú momentálne podozriví z trestnej činnosti. Heslo ‚padni komu padni‘ v tomto momente získava skutočne zásadný význam,“ uviedol minister vnútra v stanovisku, ktoré TASR poskytla riaditeľka tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR Barbara Túrosová.

NAKA, polícia Čítajte viac Šéfa Úradu inšpekčnej služby Szabóa zadržala NAKA. Bol aj na stretnutí v SIS

Minister vnútra hovorí o zúfalých snahách a pokusoch opozície, ktoré sú podľa neho „zrejme prejavom nervozity z neustále sa odkrývajúcich nových a nekalých praktík predošlej vlády tak, ako o tom dnes vypovedajú mnohí obvinení.“

Expremiéri Peter Pellegrini, nezaradený poslanec a líder Hlasu-SD, a Robert Fico by sa podľa Mikulca mali skôr zamýšľať nad vyvodením vlastnej zodpovednosti po výpovediach, ktoré „otvorene a veľmi jasne popisujú éru ich vládnutia“. Poukázal pritom na medializovanú časť výpovede obvineného bývalého policajného funkcionára Bernarda Slobodníka, ktorá hovorí o úplatkoch a dianí v bezpečnostných zložkách, ale aj iných sférach, ktoré pre mnohých znemožnili prístup k právu.

Smer chce odvolávať Mikulca až počas riadnej júnovej schôdze

Smer chce podať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR na odvolanie Mikulca až budúci týždeň. Strana chce, aby sa mimoriadne rokovanie konalo až počas riadnej schôdze, ktorá je plánovaná podľa harmonogramu od 15. júna. Informoval o tom predseda strany Robert Fico na piatkovej tlačovej konferencii.

Fico už garantoval 26 podpisov poslancov na iniciovanie odvolávania ministra. Na zvolanie mimoriadneho rokovania parlamentu ich treba aspoň 30. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) musí následne po podaní návrhu schôdzu zvolať do do siedmich dní. Odvolávať Mikulca chce opozícia v súvislosti so situáciou v silových zložkách.

Peter Pellegrini Čítajte viac Pellegrini vyzval ministra vnútra na demisiu, odvolávať chce aj premiéra

Fico upozornil aj na dianie okolo dosluhujúceho ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského (OĽANO). „My si myslíme, že Mičovský sa chce asi vrátiť naspäť. Tak ako to urobil Krajniak. Toto je, myslím si, že už len jeden z ďalších prejavov rozkladu tejto vládnej koalície,“ poznamenal Fico. Argumentuje, že pracovníci Štátnych Lesov v Michalovciach na pokyn podpisujú petíciu, že „niet lepšieho ministra ako Mičovský na svete“.

OĽANO odvolávanie vníma ako strach opozície

Mikulec (OĽANO) má plnú dôveru poslaneckého klubu hnutia OĽANO. Informoval o tom predseda klubu Michal Šipoš. Tvrdí, že minister dôsledne háji verejný záujem a je zárukou nezávislosti polície.

„Avizovaný pokus Roberta Fica o zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze na ministrovo odvolanie vnímame ako stupňujúcu sa hystériu a strach z nástupu spravodlivosti. Fico, Pellegrini a spol. zjavne stále žijú vo svojom pomýlenom svete, v ktorom mohli skorumpovaní politici manipulovať a zneužívať políciu, a dokonca ju aj vydať do rúk organizovaného zločinu,“ vyhlásil Šipoš.

Šéf klubu OĽANO hovorí, že táto éra je preč a orgány činné v trestnom konaní môžu bez akýchkoľvek politických zásahov odkrývať zločineckú sieť, ktorá podľa neho presahovala na najvyššie úrovne štátu.

SaS stojí za Mikulcom, na klube zodpovedal všetky otázky

Strana SaS stojí za ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽANO). Návrh Smeru na jeho odvolávanie považuje za snahu „ochrániť svojich kumpánov pred rukou spravodlivosti“. Stanovisko SaS TASR poskytol hovorca hnutia Ondrej Šprlák.

„Minister vnútra Roman Mikulec sa zúčastnil na dnešnom poslaneckom klube SaS, kde zodpovedal všetky otázky súvisiace s aktuálnym dianím. Strana SaS plne stojí za ministrom Mikulcom,“ uviedla strana.

Mikulec má dôveru strany Za ľudí, Šeliga hovorí o zastrašovaní polície

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) má dôveru strany Za ľudí. Pre TASR to uviedla predsedníčka strany a vicepremiérka Veronika Remišová. Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga dôvod na odvolávanie ministra Mikulca nevidí. Hovorí o snahe opozičného Smeru zastrašiť orgány činné v trestnom konaní. Pre TASR Šeliga dodal, že s Mikulcom je v kontakte a budú spolu ešte hovoriť.

„Máme súdy, ktoré rozhodujú o vine, máme súdy, ktoré rozhodujú o väzbe… Nie Mikulec! Toto odvolávanie ministra vnútra nie je nič iné, ako snaha zastrašiť policajtov, prokurátorov a sudcov! Mnohí politici sa boja, že sa prevalí to, čo v minulosti napáchali. Romana Mikulca dnes používajú len na to, aby prekryli svoje problémy a svoj strach!“ uviedol Šeliga.

„Minister Mikulec má našu dôveru, tak isto ako poctiví policajti a prokurátori. Slovensko veľmi potrebuje práve spoľahlivé a nezávislé bezpečnostné zložky,“ reagovala Remišová. Hovorí o sústavných útokoch na dozorujúcich prokurátorov, o dezinformáciách, zavádzaní i klamstvách predstaviteľov Smeru či Hlasu. „Doterajšie známe výsledky vyšetrovaní ukazujú, že počas vlád Smeru bola polícia riadená skupinou tzv. ‚našich ľudí‘ s väzbami na oligarchov, mafiu a minulú politickú garnitúru,“ poznamenala. Náznaky o vnútornej vojne v bezpečnostných zložkách a o účelových spravodajských hrách podľa Remišovej ukazujú, že je dôležité políciu kontrolovať a na nezákonné praktiky upozorňovať. Na druhej strane ale zdôraznila i potrebu dôverovať policajtom a prokurátorom, ktorí si riadne, nezávislo a poctivo robia svoju prácu.

37 debata chyba
Viac na túto tému: #SaS #Smer #OĽaNO #Hlas #Roman Mikulec #Vladimír Pčolinský
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy