Ministerstvo vnútra: Sme pripravení hľadať riešenia v prospech ochrany cyklistov

Ministerstvo vnútra (MV) SR je pripravené hľadať riešenia v prospech ochrany cyklistov na cestách. Rezort to uviedol pre TASR v reakcii na spustenú petíciu za prijatie opatrení na zvýšenie bezpečnosti cyklistov a chodcov na slovenských cestách.

04.06.2021 15:22
debata (16)

Ministerstvo označilo ochranu cyklistov na cestách za veľmi dôležitú, keďže spolu s chodcami patria medzi najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. „Sme pripravení hľadať riešenia a poznatky z ostatných krajín tak, aby nezostali len na papieri, ale boli aj reálne vykonateľné v prospech ochrany cyklistov,“ uviedli z tlačového odboru rezortu vnútra.

Ministerstvo dopravy pre TASR uviedlo, že podporuje spustenú iniciatívu. „Už niekoľko týždňov pripravujeme osvetovú kampaň, ktorá by sa mala týkať práve 1,5-metrového odstupu motoristov od cyklistov. Odštartovať by pravdepodobne mala na jeseň tohto roka,“ priblížil hovorca rezortu dopravy Ivan Rudolf.

Petícia za bezpečnosť cyklistov a chodcov má už 13-tisíc podpisov. Spustila ju pred niekoľkými dňami europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová spolu s ďalšími cyklistami ako reakciu na nedávnu tragickú nehodu úspešného cyklistu Adriána Babiča i ďalšie nehody na slovenských cestách. Signatári petície vyzývajú parlament a vládu, aby urýchlene prijali opatrenia na zvýšenie bezpečnosti najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. Jedna z hlavných požiadaviek je, aby bolo v zákone o cestnej premávke stanovené, že šoféri môžu cyklistov obiehať vo vzdialenosti minimálne 1,5 metra.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #doprava #Cyklisti
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy