Matovič chce, aby sa Sputnikom očkovali aj ľudia starší ako 60 rokov. Sám ho však odmieta

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) chce, aby bolo očkovanie vakcínou Sputnik V proti covidu bez vekového limitu, teda aby ňou mohli byť očkovaní aj obyvatelia starší ako 60 rokov. Odvoláva sa na "oficiálny návod" výrobcu tejto vakcíny, ktorý to podľa neho umožňuje.

, 05.06.2021 17:12
Igor Matovič Foto:
Minister financií Igor Matovič
debata (192)

VIDEO: Matovič o Sputniku, Sulíkovi a neprajníkoch. (25. 6. 2021)

„Verím, že zlomyseľní ľudia hnaní primitívnou geopolitickou nenávisťou tentoraz nedostanú priestor na svoje hry a starší ľudia dostanú možnosť sa očkovať vakcínou, ktorou chcú,“ uvádza Matovič na sociálnej sieti.

Podľa jeho vyjadrení mal výrobca tejto vakcíny vo štvrtok (3. 6.) zaslať Ministerstvu zdravotníctva SR oficiálny návod na lekárske použitie lieku, ktorý bol aktualizovaný ešte 18. januára 2021.

Po jeho doručení neexistuje podľa šéfa rezortu financií žiadna legitímna prekážka, „aby sa vakcínou Sputnik V mohli očkovať aj ľudia nad 60 rokov, presne tak ako vo všetkých 60 krajinách, kde sa Sputnikom očkuje.“

Ministerstvo zdravotníctva na margo veku skonštatovalo, že sa riadi oficiálnymi informáciami od výrobcu, ktoré hovoria o vekovej hranici od 18 do 60 rokov. Rezort však zároveň potvrdil, že koncom týždňa dostal dokument v ruskom jazyku, ktorý momentálne analyzuje. „Po dôkladnej analýze budeme verejnosť v priebehu budúceho týždňa informovať o detailoch,“ uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Matovič, Sputnik V, Čítajte viac Matovič, ktorý odmietol očkovanie Sputnikom: Aby sme na jeseň nebanovali za ruskou vakcínou

Prihlasovanie na očkovanie neregistrovaným Sputnikom V spustili v utorok (1. 6.). Prvá osoba má byť zaočkovaná v pondelok 7. júna. Očkovanie je určené pre osoby vo veku od 18 do 60 rokov.

Záujemcovia o očkovanie Sputnikom V sa začnú od pondelka očkovať vo vakcinačných centrách, ktoré sú rozmiestnené po celom Slovensku. V každom kraji je jedno centrum. Očkovanie v centrách sa spúšťa postupne.

Od pondelka sa bude očkovať v Bratislavskom a Žilinskom kraji, následne v utorok 8. júna sa pripojí Nitriansky kraj, vo štvrtok 10. júna Trenčiansky a Banskobystrický kraj. Počas nasledujúceho víkendu sa začne ruskou vakcínou očkovať v Trnavskom, Prešovskom a Košickom kraji.

Očkovať by sa malo dať v Lučenci, Bratislave, Michalovciach, Nových Zámkoch, Humennom, Bojniciach, Piešťanoch či Žiline, spresnil rezort zdravotníctva.

192 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #Sputnik V
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy