Žilinka: Sťažnosť Žigu prokurátor zamietol nezákonne

Rozhodnutie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry z 25. januára o zamietnutí sťažnosti obvineného poslanca Petra Žigu (Hlas) bolo nezákonné z dôvodu jeho nepreskúmateľnosti a arbitrárnosti. Skonštatoval to generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý zrušil uznesenie prokurátora o zamietnutí sťažnosti obvineného.

08.06.2021 12:14
Peter Žiga Foto:
Poslanec za Hlas Peter Žiga
debata (57)

Peter Žiga podal sťažnosť proti uzneseniu vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zo dňa 17. decembra 2020 o vznesení obvinenia pre prečin podplácania. Rozhodnutie Žilinku však vyjadruje výlučne stanovisko k arbitrárnosti a nepreskúmateľnosti uznesenia a nie je ním dotknuté uznesenie vyšetrovateľa Policajného zboru o vznesení obvinenia. V tlačovej správe o tom informoval hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

„V ďalšom konaní bude povinnosťou prokurátora opätovne rozhodnúť o sťažnosti obvineného a poskytnúť mu odpovede na všetky skutkovo a právne významné otázky, ktoré uplatnil v sťažnosti,“ vysvetlil generálny prokurátor.

Ako uviedli, prokurátor pri rozhodovaní o sťažnosti obvineného neakceptovateľným spôsobom prakticky nereagoval a nedal adekvátnu odpoveď na rozsiahle sťažnostné námietky obvineného a k rozhodovaniu o sťažnosti pristúpil čisto formálne. Tým došlo k porušeniu zákona v neprospech obvineného.

Peter Žiga Čítajte viac Žiga: Nikdy som žiadne vyšetrovanie neovplyvňoval, som pripravený vypovedať

„Podľa ustálenej judikatúry Ústavného súdu Slovenskej republiky súčasťou práva na spravodlivý proces je právo účastníka na také odôvodnenie úradného rozhodnutia, ktoré jasne a zrozumiteľne dáva odpovede na dôležité právne a skutkovo relevantné otázky, súvisiace s predmetom ochrany,“ vyhlásil Žilinka.

Odôvodnenie má podľa neho presvedčiť účastníkov konania, že rozhodnutie bolo výsledkom starostlivého zhodnotenia relevantných faktov, nebolo výsledkom vopred prijatého rozhodnutia a že nebolo svojvoľné.

„Je preto potrebné trvať na logickej súladnosti a vecnej konzistentnosti odôvodnenia rozhodnutia, ktoré nemôže opomenúť dôležité skutočnosti a tieto ponechať bez odpovede. V prípade rozhodovania o sťažnosti obvineného Petra Žigu prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na tieto požiadavky rezignoval,“ doplnil Žilinka.

57 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Žiga #Maroš Žilinka