Herák sa vzdáva mandátu poslanca, na krku má tri prípady zneužívania

Obvinený nezaradený poslanec Národnej rady SR Ján Herák sa vzdáva poslaneckého mandátu. Povedal to na tlačovej besede. Dôvodom sú podozrenia, že mal v detských táboroch sexuálne zneužiť tri dievčatá. Herák všetky tieto obvinenia kategoricky odmietol a je pripravený spolupracovať s políciou a orgánmi činnými v trestnom konaní.

09.06.2021 11:23 , aktualizované: 16:44
Ján Herák Foto:
Ján Herák
VIDEO: Pozrite si reakciu premiéra Eduarda Hegera na požadované vzdanie sa mandátu obvineného poslanca Jána Heráka.
Video

Voči Herákovi polícia obnovila trestné stíhanie za prečin sexuálneho zneužívania. Ide o starší prípad z roku 2018, keď malo dôjsť k zneužitiu chovanky detského domova. Okrem toho musí Herák vysvetľovať aj podozrenie z ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Informácií k tomuto prípadu je minimum, keďže ide o osobu mladšiu ako 15 rokov. Podľa obvinení ju mal zneužiť minulý rok v lete počas detského tábora v dedine pri Nitre. Dievča je v detskom domove, trestné oznámenie údajne podala riaditeľka domova. Poslanec obvinenia odmieta.

Staršie trestné stíhanie bolo zastavené, teraz však polícia prípad opätovne otvorila. Stalo sa tak na príkaz nitrianskej prokuratúry. „Vyšetrovateľka odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Nitre začala trestné stíhanie za prečin sexuálne zneužívanie na základe pokynu prokurátora Krajskej prokuratúry v Nitre. Bližšie informácie k tejto trestnej veci vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie a citlivosť témy nebudeme poskytovať,“ potvrdila hovorkyňa KR PZ v Nitre Renáta Čuháková.

OĽANO: Mandátu by sa mal vzdať

Hnutie OĽANO považuje vzdanie sa poslaneckého mandátu Heráka v tejto chvíli za správne riešenie na upokojenie situácie aj vzhľadom na závažnosť obvinení. Uviedol hovorca hnutia Matúš Bystriansky. „Veríme, že nezaradený poslanec Ján Herák prijme zodpovedné rozhodnutie,“ dodal. Herák do NR SR kandidoval práve za hnutie OĽANO.

„Vzhľadom na citlivosť tejto témy by som sa ja na jeho mieste vzdal poslaneckého mandátu,“ uviedol ešte pred rozhodnutím poslanca premiér Eduard Heger (OĽANO).

K vzdaniu sa mandátu vyzvala poslanca aj koaličná strana SaS. Podľa strany by to bol správny signál „v súvislosti s ďalším prípadom podozrenia zo sexuálneho zneužitia“.

„Prípad obvinenia poslanca Heráka zo zneužitia mladistvej upriamuje pozornosť spoločnosti aj na stále nedokonalý systém koordinovanej pomoci ženám a iným obetiam domáceho násilia a tiež systém prevencie. Je skutočne nešťastné, keď na jednej strane máme prezumpciu neviny a na druhej strane obeť, ktorej výpoveď sa spochybňuje,“ vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Obete podľa SaS nemôžu ostať nikdy bez podpory. Zemanová tvrdí, že prioritou vlády by sa malo okrem boja proti korupcii stať zabezpečenie rýchlej a efektívnej pomoci všetkým, ktorí sú vystavení násiliu alebo hrozbe násilia. „A to vzhľadom na špecifické potreby, ktoré z ich situácie vyplývajú,“ dodala.

ján herák Čítajte viac Poslanec Ján Herák čelí obvineniu zo zneužívania maloletej osoby

Heráka vyzýva vzdať sa poslaneckého mandátu aj strana Za ľudí. „Strana Za ľudí pevne verí v to, že je povinnosťou štátu a odzrkadlením jeho kvality obhajovať a chrániť predovšetkým práva najslabších a obetí. Keďže dnes bola médiami zverejnená informácia, že polícia prešetruje ďalší prípad podozrenia zo sexuálneho zneužitia a keďže sa podozrenie z tohto činu týka mladistvej osoby, túto situáciu vnímame mimoriadne citlivo. Strana Za ľudí preto vyzýva poslanca Heráka, aby sa vzdal poslaneckého mandátu,“ uviedla strana.

Sme rodina: Je to na ňom

„Je vyslovene na poslancovi a hnutí OĽaNO, ktoré ho za poslanca nominovalo, akým spôsobom sa k tomu postavia. Je to zároveň odpoveďou pre verejnosť," uviedlo v stanovisku hnutie Sme rodina s tým, že si treba uvedomiť, že existuje aj prezumpcia neviny.

Heráka koncom mája obvinili zo zneužívania maloletej osoby. Poslanec reagoval, že verí v dokázanie svojej neviny. Deklaroval pripravenosť poskytnúť maximálnu súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní a dôveru voči nim. Koncom mája si pozastavil členstvo v klube OĽANO do času, kým sa obvinenie nevyšetrí. V parlamente momentálne figuruje ako nezaradený poslanec.

Herák organizuje tábory pre deti, často ide podľa neho o deti z detských domov, z neúplných rodín či z vylúčených komunít. „Chápem, že niekedy majú deti potrebu si vymýšľať či zaujať,“ reagoval v súvislosti s obvinením. Odmieta, že by sa stali veci, z ktorých bol obvinený.

VIDEO: Ján Herák ešte 26. mája dočasne opustil poslanecký klub OĽaNO.
Video
chyba
Viac na túto tému: #poslanecký mandát #Ján Herák #SASKA