Podľa Remišovej má Kolíková blízko k Smeru

Škoda je urobená, mlieko je rozliate, strana je rozbitá. V súvislosti so situáciou v strane Za ľudí a vytvorením frakcie okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej to uviedla predsedníčka strany Veronika Remišová. Vo zvolaní mimoriadneho snemu nevidí zmysel, riadny snem je podľa jej slov plánovaný na budúci rok v auguste. Zmysel však Remišová vidí v hlbokej vnútrostraníckej diskusii až na úrovni okresov a členov strany, chce ju aj iniciovať.

09.06.2021 14:25, aktualizované: 15:42
Veronika Remišová Foto: ,
Veronika Remišová
87

„Ak mal byť snem, malo to byť s cieľom zachovania jednoty v strane. Skupina Kolíkovej odišla z rokovania, buchla dverami, oznámila, že vytvára frakciu a chcú samostatne rokovať s koaličnými partnermi. Škoda je urobená, mlieko je rozliate, strana je rozbitá,“ povedala Remišová s tým, že nevidí zmysle v ďalšom polarizovaní a traumatizovaní strany. Na otázku, či sa dá ešte stranu zachrániť, odpovedala, že túto vojnu sama nezačala a veci by sa mohli dať do poriadku, keby sa viac sústredili na prácu a menej na intrigy.

Zóna komfortu Smer

Zopakovala, že problém v strane sa začal pre nespokojnosť Kolíkovej frakcie s riešením vládnej krízy. Vicepremiérka namieta, že všetky požiadavky strany boli splnené. Rozpor medzi ňou a Kolíkovou mal nastať v otázke predčasných volieb. Kým pre Remišovú mali byť neprípustné, Kolíková ich mala vnímať ako prijateľné riziko. Vicepremiérka poznamenala, že v minulosti bola v opozícii a bojovala proti vládam Smeru-SD po páde vlády Ivety Radičovej. „Kolíková v tom čase vo vláde Smer-SD bola, čiže pre ňu zóna komfortu je vláda Smeru-SD. Pre mňa nie,“ podotkla. Deklarovala podporu ďalším reformám justície z dielne Kolíkovej, na to podľa jej slov Kolíková do strany ako odborníčka prišla.

ideopravdu hattas Čítajte viac Hattas v Ide o pravdu: Remišová koná nepochopiteľne a skratovo. Bez dohody je to cesta do pekla

Na otázku, či bude naďalej kandidátom strany na podpredsedu Národnej rady (NR) SR Tomáš Lehotský, odpovedala, že vzhľadom na jeho členstvo v Kolíkovej frakcii na to nevidí dôvod. Remišová tvrdí, že frakcia v strane vo väčšine prípadov znamená aj odchod zo strany. Preto podľa vlastných slov oznámila koaličným partnerom, že nomináciu Lehotského stiahnu dovtedy, kým si situáciu nevyriešia. Podotkla tiež, že frakcia Kolíkovej už v NRSR zastáva dva predsednícke posty výborov a nevidí dôvod, aby aj najvyššiu ústavnú funkciu v parlamente za stranu dostal niekto z frakcie.

Ledecký: Natvrdo háji svoje záujmy

Remišová natvrdo háji osobné záujmy, teda predsednícku a ministerskú stoličku. V súvislosti so situáciou v strane si to myslí jej podpredseda Vladimír Ledecký. Dodal, že termín ďalšieho predsedníctva nemajú, zvolať ho musí predsedníčka.

„Myslím si, že natvrdo háji osobné záujmy, teda stoličku predsedníčky a ministerky, a až tak jej nezáleží na strane,“ povedal Ledecký o Remišovej s tým, že keby jej na strane záležalo, snažila by sa slušne rozprávať s ľuďmi v nej. Skonštatoval, že ich súčasná líderka mala dosť času predložiť svoj návrh na riešenie situácie, no ich predsedníctvo bolo trikrát prerušené.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) považuje situáciu v strane za neštandardnú. „Verím tomu, že priestorom na vyriešenie situácie bude zvolanie snemu,“ uviedla Kolíková. Predpokladá, že na jeho zvolanie budú tlačiť krajské štruktúry.

Juraj Šeliga Čítajte viac Šeliga nemá v úmysle nahradiť Remišovú

„Zo strany Za ľudí určite neodchádzam. Rovnako chcem pokračovať ďalej aj ako členka vlády. Myslím si, že máme pred sebou dôležitú reformu, ktorá súvisí s justíciou, a rada by som ju presadila,“ podotkla ministerka. Zdôraznila, že od premiéra, koaličných partnerov a aj od väčšiny poslaneckého klubu Za ľudí cíti podporu.

Strana Za ľudí už dlhšie čelí rozporom vo svojom vnútri. Viacerí jej členovia žiadajú mimoriadny snem a zmenu vedenia strany. Po nedávnom predsedníctve vyjadrila skupina okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej nedôveru súčasnej šéfke strany Remišovej. Hovorili o vytvorení akejsi frakcie či platformy v rámci strany a chceli miesto aj na rokovaniach koalície. Remišová uviedla, že Kolíkovej krídlo rozpútalo vojnu v strane a boj sa začal aj v regiónoch. Označila to za pučistický spôsob.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
87 debata chyba
Viac na túto tému: #Za ľudí #Veronika Remišová #Mária Kolíková