Špecializovaný trestný súd 2. septembra 2020 oslobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Rozhodol o tom senát pod vedením Ruženy Sabovej, v ktorom sedeli aj sudcovia Ivan Matel a Rastislav Stieranka. Podľa vyjadrenia súdu senát nemal dostatok dôkazov.
Kočner bol obvinený z objednávky vraždy novinára, Zsuzsová objednávku podľa obžaloby posunula ďalej – k Zoltánovi Andruskóovi, ktorý sa priznal a odpykáva si už trest. Andruskó objednávku zadal bratancom Tomášovi Szabóovi a Miroslavovi Marčekovi. Szabó sa nepriznal k činu, súd ho však poslal zatiaľ neprávoplatne na 25 rokov do väzenia. Marček sa síce priznal, súd mu však vymeral len o dva roky menej. Najvyšší súd však po sťažnosti prokurátora 2. decembra 2020 trest zvýšil tiež na 25 rokov.
V utorok sa prípad opäť otvorí, tentoraz už na Najvyššom súde. Rozhodovať bude senát 2T v zložení Peter Paluda, Dana Wänkeová a Ivetta Macejková. Pôvodný člen senátu Martin Piovartsy bol z rozhodovania vo veci na základe oznámenia svojej zaujatosti vylúčený.
„Vzhľadom na konkrétny prípad, dôkazy a priebeh toho konania sú možnosti odvolacieho súdu nasledovné: Najvyšší súd môže odvolenie prokurátora zamietnuť ako nedôvodné, čím vlastne potvrdí rozsudok súdu prvého stupňa. Druhá možnosť je, že odvolanie vyhodnotí ako dôvodné a napadnutý rozsudok zruší a vráti vec na nové konanie a rozhodnutie. Ak budú uvedené aj konkrétne veci, s ktorými sa má Špecializovaný trestný súd vysporiadať, ten tak musí urobiť, keďže je viazaný právnym názorom odvolacieho súdu,“ priblížil pre Pravdu Eduard Burda, dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského z katedry trestného práva, kriminológie a kriminalistiky. „Čo odvolací súd nemôže urobiť, je, že sám nemôže odsúdiť obžalovaného, ktorý bol spod obžaloby oslobodený,“ zdôraznil Burda.
Nový dôkaz
V posledných dňoch však bolo medializované, že prokuratúra má k dispozícii aj znalecký posudok, ktorý má pomôcť súdu interpretovať šifrovanú komunikáciu z aplikácie Threema. „Keďže odvolanie možno oprieť o nové dôkazy, v podstate môžu v odvolacom konaní uvádzať obe strany aj nové dôkazy. Ak ich súd vyhodnotí ako také závažné, že až menia pohľad na samotný výrok o vine či nevine, napadnutý rozsudok by sa mal zrušiť a vrátiť na Špecializovaný trestný súd. V prípade vrátenia veci na nové prejednanie by sa v zásade malo vykonať celé pojednávanie aj dokazovanie odznovu. Všetko bude závisieť od toho, ako to Najvyšší súd vyhodnotí,“ vysvetľuje Burda.
K vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej došlo 21. februára 2018 v ich rodinnom dome na kraji obce Veľká Mača v okrese Galanta. Smrť mladej dvojice Slovenskom otriasla. Do ulíc vyšli v celej krajine tisícky ľudí a vtedajšiu vládu Roberta Fica (Smer) žiadali o vyvodenie zodpovednosti. Svojho postu sa vzdal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer), premiér Fico a nakoniec aj policajný prezident Tibor Gašpar.
Aj keď verejnosť spočiatku pochybovala, že sa podarí prípad vyšetriť a páchateľov postaviť pred súd, v septembri 2018 polícia zadržala Miroslava Marčeka, Tomáša Szabóa, Zoltána Andruskóa a Alenu Zsuzsovú. V marci 2019 k obžalovaným pribudol ako objednávateľ aj Kočner. Súdne pojednávanie sa začalo 19. decembra 2019 po jeden a trištvrte roku od vraždy.
Čítajte aj Kolíková je pripravená zvrátiť rozhodnutie v kauze Kuciak