Vláda odvolala Adriána Szabóa z postu šéfa policajnej inšpekcie

Vláda na stredajšom rokovaní odvolala obvineného Adriána Szabóa z funkcie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS). Odvolanie odporučili členovia Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť.

16.06.2021 09:08 , aktualizované: 12:33
Adrián Szabó Foto:
Riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Adrián Szabó po príchode na pojednávanie Najvyššieho súdu v Bratislave 14. júna 2021
debata (5)

„Dôvodom návrhu na odvolanie je obvinenie vznesené voči vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry za pokračovací zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom prijímania úplatku,“ spresnil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO), ktorý personálny návrh na rokovanie vlády predložil.

Minister ešte pred rokovaním kabinetu informoval, že výberové konanie, z ktorého má vzísť nový šéf policajnej inšpekcie, majú vyhlásiť do 30 dní.

Vedením ÚIS je dočasné poverený Peter Scholtz.

Saloň (Smer) o odvolávaní Szabóa

Video

Otázky o stretnutí v SIS

Viacerí poslanci výboru kritizovali ministra za slabé zdôvodnenie navrhovaného odvolania a obvinenia Szabóa. Mikulec však poukázal na to, že výbor nie je orgánom činným v trestnom konaní. „Ja som neprišiel, aby sme rozhodovali v rámci trestnoprávneho konania o vine a nevine, stále platí prezumpcia neviny, ale prišiel som, aby sme rozhodovali o personálnom nastavení,“ povedal.

Minister čelil tiež otázkam o účasti Szabóa na nedávnom stretnutí vrcholných predstaviteľov štátu na pôde Slovenskej informačnej služby (SIS). „Nepovažujem to za zlyhanie vzhľadom na to, že v čase, keď to stretnutie bolo, bol legitímnym riaditeľom ÚIS a ja som nemal žiadne informácie, ktoré by hovorili o tom, že by sa tam nemal nachádzať,“ uviedol.

Saková: Nič nepovedali

Saková: Hlasovali sme proti Szabóovmu odvolaniu

Video

Podpredseda výboru Peter Pčolinský (Sme rodina) hlasoval za odvolanie, no očakával od ministra širšie zdôvodnenie obvinenia Szabóa. Plne však rešpektuje fakt, že je šéf inšpekcie väzobne stíhaný. "Podľa mojich informácií sú tam viacerí svedkovia a údajne aj nejaké listinné dôkazy, čiže pre mňa to hlasovanie bolo pomerne jednoduché,“ skonštatoval.

Návrh nepodporila podpredsedníčka výboru Denisa Saková (nezaradená). „V uznesení nebolo povedané nič,“ zdôvodnila. Myslí si, že keď mohol povedať minister konkrétnejšie dôvody obvinenia na vláde, mohol ich prezentovať aj na výbore. Podotkla, že je úsmevné, že práve keď inšpekcia začne konať, zoberú riaditeľa do väzby.

Za odvolanie nehlasoval ani poslanec Marián Saloň (Smer-SD). Pochybnosti v ňom vyvoláva časová os udalostí. Poukázal na to, že na stretnutí v SIS mal riaditeľ inšpekcie ešte stopercentnú dôveru a následne sa začal proces s jeho obvinením.

V súvislosti s prípadom Szabóa podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) v rozprave opäť kritizoval spôsob voľby i odvolávania policajných funkcionárov. Považuje za absurdné, že ho vláda bez výboru nemôže odvolať. Vyzval prítomných, aby sa v krátkom čase dohodli na zmene zákona. Ku kritike sa pridal aj podpredseda výboru Pčolinský. Odvolávania na výboroch i tzv. híringy označil za absurdné, funkcionárov by si mal podľa neho vyberať minister. Mikulec potvrdil prípravu novely zákona, ktorá má posilniť jeho právomoci pri vymenovaní i odvolávaní.

SaS: Je najvyšší čas osamostatniť inšpekciu od ministerstva vnútra

Koaličná SaS považuje súčasný stav a postavenie Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) za neudržateľné. Tvrdí, že je najvyšší čas úrad osamostatniť od Ministerstva vnútra SR. Navrhuje, aby išlo o samostatný štátny orgán. TASR o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.

„Teraz je najvyšší čas na zmenu. Odvolávanie Adriána Szabóa potvrdzuje nevyhnutnosť legislatívnej úpravy," skonštatoval podpredseda Národnej rady (NR) SR Milan Laurenčík (SaS). Pripomenul, že osamostatnenie bolo súčasťou volebného programu SaS. Záväzok prehodnotiť postavenie a činnosť ÚIS a na základe výsledkov analýzy a legislatívnymi opatreniami zabezpečiť jeho väčšiu nezávislosť a efektivitu je tiež súčasťou programového vyhlásenia vlády.

SaS považuje za správne, že Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť v stredu odporučil odvolať obvineného Adriána Szabóa z funkcie riaditeľa ÚIS. Podľa predsedníčky poslaneckého klubu a členky výboru Anny Zemanovej ide o správny krok v pokračovaní vo zvyšovaní dôvery občanov v bezpečnostné zložky štátu a spravodlivosť. "V takýchto prípadoch, aj keď platí prezumpcia neviny, musí byť vyvodená personálna a politická zodpovednosť a takíto verejní činitelia musia byť zbavení svojich funkcií,“ zdôvodnila.

Adrián Szabó Čítajte viac Šéf policajnej inšpekcie Szabó ide do väzby, rozhodol Najvyšší súd

V pondelok 14. júna Najvyšší súd SR rozhodol o tom, že Szabó ide do väzby, keď vyhovel sťažnosti prokurátora voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý obvineného 5. júna do väzby nevzal. Szabó, ktorý má v súčasnosti pozastavený výkon služby, je obvinený z trestných činov zneužitia právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku.

Podľa orgánov činných v trestnom konaní Szabó v období rokov 2016 až 2020 neoprávnene poskytoval informácie k trestným kauzám bývalému šéfovi Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernardovi Slobodníkovi. Informácie sa týkali prípadov ako lustrácie novinárov, komunikácie z aplikácie Threema alebo kauzy Technopol. Za to prijal údajne finančnú hotovosť vo výške aspoň 20 000 eur, niekoľko mobilných telefónov alebo televízor. Vo veci je okrem Szabóa a Slobodníka, ktorý proti nemu vypovedá, obvinený aj bývalý policajt Marián Kučerka.

VIDEO: Šéf inšpekcie Szabó dostal putá, ide do kolúznej väzby
Video
5 debata chyba
Viac na túto tému: #brannobezpečnostný výbor NR SR #NAKA #Adrián Szabó