Za návrh predsedu Súdnej rady Jána Mazáka o dočasnom pozastavení funkcie sudcu sudcovi Miľanovi hlasovalo 15 členov rady. Nikto nebol proti, nikto sa nezdržal hlasovania. Mazák, ako predkladateľ návrhu, nehlasoval.
Súdna rada sa uzniesla, že „dočasne pozastavuje výkon funkcie sudcu sudcovi OS Zvolen Daliborovi Miľanovi pre dôvodné pochybnosti o tom, že spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti, ktorými je vážne ohrozená dôveryhodnosť súdnictva a dobrá povesť súdnictva“.
Podľa Mazáka prípad sudcu Miľana veľmi zaujme zahraničie. „Súdna rada SR rozhodla, že toto dočasné opatrenie je namieste. Už aj so zreteľom na to, že na poslednú otázku členky Súdnej rady Eleny Berthotyovej, či budúci pondelok, ak bude pojednávať, buď použije rúško alebo nie, jednoznačne odpovedal ‘nie‘, a tým potvrdil, že nie je ochotný podriadiť sa právu,“ povedal Mazák s tým, že toto dočasné opatrenie môže trvať maximálne šesť mesiacov. Po šiestich mesiacoch je možné jeho predĺženie ešte na jeden rok.
Podaný bol aj návrh na disciplinárne konanie, v ktorom predsedníčka OS Zvolen žiada pozbaviť Miľana funkcie sudcu. „Som si istý, že o tomto návrhu bude rozhodovať Najvyšší správnu súd (NSS) SR, ktorý začína svoju činnosť od 1. augusta,“ doplnil.
Miľan pred Súdnou radou tvrdil, že vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva sú nulitné a preto mu nevznikla povinnosť nosiť rúško alebo respirátor. „Je to pre laika veľmi ťažko uchopiteľné. Ak sudca povie, že zákon mu to neukladá a vyhláška neznamená nič, každý si povie, že to povedal sudca. A to je v tomto prípade nebezpečné,“ zdôraznil Mazák.
Podotkol, že Ústava SR umožňuje ukladať povinnosti buď zákonom alebo na základe zákona. „Ak vám zákon vytvorí základ pre to, aby ste spresnili nejakú povinnosť, tak keď je tou povinnosťou ochrana zdravia, povedzme pred vírusmi, rozmení sa na drobné v tom, čo zodpovedá odbornému posúdeniu celej situácie,“ doplnil.
Zopakoval, že je veľmi vážnou vecou, keď sa sudca nepodriadi právu. „Ak sa sudca SR nepodriadi právu, potom to nemôžeme žiadať od širšej verejnosti a od ostatných, ktorí sa dostávajú do interakcií. Toho by sa mala justícia vyvarovať,“ uviedol s tým, že Národná rada legitimizovala Úrad verejného zdravotníctva na to, aby vydával vyhlášky, ktoré sú súčasťou právneho poriadku SR.
Voči konaniu sudcu Miľana sa ohradili aj sudcovia OS Zvolen. „Sudcovský kolektív sa voči nemu veľmi, ale veľmi tvrdo vymedzil. Dá sa povedať, že som ešte nečítal také tvrdé vymedzenie sudcov voči sudcovi. Bol to veľmi vážny signál, že niečo treba urobiť,“ podotkol Mazák.
Sudca odmietal pojednávať s použitím prostriedkov na prekrytie dýchacích ciest, pričom v tejto súvislosti nerešpektoval príkazy predsedníčky OS Zvolen. „Napokon na pojednávaní konanom 31. mája 2021 jej uložil poriadkovú pokutu 300 eur za to, že ho žiadala, aby pojednával s použitím prostriedkov na prekrytie dýchacích ciest,“ spresnili ešte skôr na webovom sídle Súdnej rady.
Miľanov právny zástupca Peter Weis na piatkovom zasadnutí podotkol, že jeho klient sa nedopustil protiprávneho konania, lebo vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o povinnosti prekrytia tváre nepovažuje za platné.
„V každom čase je pre zachovanie demokratických hodnôt spoločnosti potrebné ochraňovať nezávislosť súdnictva, o to viac je to nevyhnutné v čase, keď sú práva a právom chránené záujmy osôb potierané samotnými štátnymi orgánmi, ktoré prijímajú a vynucujú dodržiavanie protiprávnych predpisov,“ vyhlásil Weis.
Sudca Miľan tvrdí, že na nulitu týchto právnych predpisov poukazoval už v novembri 2020. „Na pojednávanie som chodil vždy pripravený, slušne oblečený, k ľuďom som sa správal slušne a bez toho, aby som sa vyvyšoval alebo aby som ponižoval účastníkov konania,“ zdôraznil.
Súdna rada SR sa ešte v apríli uzniesla, že „nepovažuje vynucovanie protiepidemických opatrení v pojednávacej miestnosti predsedom súdu, spočívajúce v požiadavke nosiť respirátor pojednávacím sudcom, za zásah do jeho nezávislosti, ale za plnenie povinnosti predsedu súdu pri ochrane verejného zdravia“.