Rusi rozdali za očkovanie autá či byt, Bratislava chce mať 75 % očkovaných

Moskovčania, ktorí sa dajú zaočkovať, môžu vyhrať v lotérii auto. Prvé automobily už putovali k svojim novým majiteľom.

, , , 24.06.2021 06:15, aktualizované: 22:55
koronavírus, Nový Zéland Foto: ,
Zdravotníci testujú ľudí v ich aute na testovacej stanici COVID-19 vo Wellingtone na Novom Zélande vo štvrtok 24. júna 2021. Po tom, čo si Novozélanďania užili takmer štyri mesiace bez komunitného prenosu koronavírusu, úrady uviedli, že počas víkendu ostrov navštívil nákazlivý cestovateľ z Austrálie.
debata (120)
Vybrané krajiny

Pozrite si, ako sú na tom okolité krajiny

Krajina 
Aktívne prípadyv krajine Nové prípadyv krajine Prípady spoluv krajine Úmrtiav krajine Kritický stavv krajine Počet obyvateľov 
Krajina 
Aktívne prípadyna 100-tis. Nové prípadyna 100-tis. Prípady spoluna 100-tis. Úmrtiana 100-tis. Kritický stavna 100-tis. Počet obyvateľov 

zdroj: disease.sh

Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse

Všetky grafy

22:55 Šéfovia vlád a štátov členských krajín EÚ vo štvrtok na spoločnom summite v Bruseli privítali pokrok v očkovaní naprieč Európou a celkové zlepšenie epidemickej situácie. Zároveň vyjadrili znepokojenie nad zhoršením migračného tlaku na niektorých migračných trasách do Európy.

V prvej časti summitu, ktorá bola venovaná boju proti pandémii, lídri okrem pokroku v očkovaní poukázali aj na potrebu pokračovať vo zvýšenom tempe vakcinácie a taktiež zdôraznili potrebu konať koordinovane v prípade ďalšieho šírenia nových variantov vírusu. Premiéri a prezidenti ocenili, že dohody o COVID pasoch a revízia dvoch odporúčaní Rady EÚ o cestovaní v rámci Európy a o nepodstatných cestách do EÚ uľahčia bezpečné cezhraničné cestovanie.

Summit opätovne potvrdil záväzok EÚ k medzinárodnej solidarite v reakcii na pandémiu. Lídri súhlasia s urýchlením prác pre zvyšovanie globálnej výroby vakcín a ich dodávok do celého sveta, najmä prostredníctvom nástroja COVAX. Dohodli sa, že producentské krajiny a výrobcovia by mali aktívne prispievať k úsiliu o zvýšenie celosvetovej ponuky vakcín, surovín pre vakcíny, ale aj liečebných postupov a liekov.

Účastníci summitu rokovali aj o základných ponaučeniach, ktoré možno vyvodiť z koronakrízy, na základe správy predloženej Európskou komisiou.

19:12 Portugalská vláda rozhodla presunúť hlavné mesto Lisabon a populárne letovisko Albufeira medzi vysoko rizikové oblasti v krajine. Na Lisabon pripadá vyše dve tretiny nových prípadov koronavírusu v krajine. Cez víkend budú v hlavnom meste musieť reštaurácie, bary a časť obchodov zavrieť skoro popoludní. V Portugalsku sa epidemická situácia v posledných týždňoch zhoršila a počet nových prípadov nákazy za 14 dní na 100 000 obyvateľov je najvyššia v celej Európskej únii, uviedla agentúra AFP.

Vývoj epidémie Covidu-19 v Portugalsku sa podľa hovorkyne vlády zhoršuje. Krajina podľa nej zaznamenáva vysoký výskyt variantu koronavírusy delta. Dnes zdravotnícke úrady ohlásili, že za predchádzajúcich 24 hodín bolo v desaťmiliónovej krajine diagnostikovaných 1556 nových prípadov infekcie koronavírusom. To je najvyššie číslo od 20. februára.

17:20 Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský uistil poslancov Národnej rady počas Hodiny otázok, že COVID pasy Slovensko stihne zaviesť do 1. júla tohto roka. Zároveň informoval, že sa na Slovensku spustia už v sobotu. Počas dňa Lengvarský apeloval na verejnosť, aby sa do systému po jeho spustení ľudia nehlásili, ak to naozaj nepotrebujú súrne z dôvodu cestovania.

Vladimír Lengvarský Čítajte viac Covid pasy Slovensko spustí už 26. júna

16:26 Ľudia v Česku, ktorí prekonali COVID-19, si od piatka budú môcť rezervovať termín očkovania hneď po skončení izolácie. Oznámilo ministerstvo zdravotníctva s vysvetlením, že protilátky po nákaze nie sú kontraindikáciou očkovania. Dosiaľ platila lehota 90 dní. Informácie priniesol český portál Novinky.cz.

Situáciu prehodnotilo ministerstvo spolu s odborným tímom a aktuálne obmedzenia v očkovaní ľudí, ktorí covid prekonali, sa rozhodli zmeniť vzhľadom na výskyt nových mutácií koronavírusu. Uviedol to minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

Po skončení izolácie sa ľudia môžu registrovať a následne po prijatí SMS s PIN kódom môžu vykonať rezerváciu termínu.

Dosiaľ mohli títo ľudia v období 90 dní od posledného pozitívneho PCR testu urobiť len prvý krok, rezerváciu termínu im systém umožnil až po troch mesiacoch.

„Ľudia by sa nemali spoliehať iba na protilátky, ktoré získali prekonaním ochorenia, a mali by sa dať očkovať. Vakcíny proti covidu sú veľmi efektívne, lebo zaisťujú takmer 100-percentnú ochranu, a to minimálne na niekoľko mesiacov,“ dodala česká hlavná hygienička Pavla Svrčinová.

Ľudia nebudú musieť pred očkovaním absolvovať vyšetrenie, doplnili Novinky.cz.

15:58 Na Slovensku sa laboratórne potvrdila prítomnosť delta variantu nového koronavírusu v ďalších troch prípadoch. Osoby neboli zaočkované.

prezidentka Zuzana Čaputová, vyhlásenie Čítajte viac Za šesť týždňov môže delta ovládnuť Slovensko, potvrdili ďalšie tri prípady

15:04 Vo vakcinačnom centre levočskej nemocnice začali s očkovaním detí od dvanásť rokov veku. Počas vyhradeného času tam za prítomnosti pediatra zaočkovali proti COVID-19 v prvý deň 24 detí. Možnosť očkovania pre túto vekovú skupinu otvorila nemocnica podľa námestníčky riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť Beáty Ružbackej v rámci spolupráce s Ministerstvom zdravotníctva.

„V našom vakcinačnom centre sa môžu dať zaočkovať všetky vekové kategórie, pre ktoré je očkovanie sprístupnené. Organizačným rozdielom počas očkovania tejto vekovej skupiny je prítomnosť pediatra, zdravotnej sestry z detského oddelenia a tiež rodiča, respektíve zákonného zástupcu, ktorý dáva súhlas k samotnému očkovaniu,“ uviedla Ružbacká.

Záujemcovia na očkovanie sa prihlasujú prostredníctvom internetovej stránky korona.gov.sk. Vekovú kategóriu detí od dvanásť rokov tam plánujú očkovať v pravidelných intervaloch, a to každú stredu. „V prípade potreby vieme zabezpečiť očkovanie aj počas iných pracovných dní. Po očkovaní je aj naďalej potrebné dodržiavanie epidemických opatrení v zmysle súčasných nariadení,“ dodala Ružbacká.

14:11 Lídri EÚ musia na summite v Bruseli pri debatách o ochorení COVID-19 venovať pozornosť variantu delta, ktorý je už prítomný aj na Slovensku. Po príchode na summit EÚ to uviedol slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO).

Premiér pripomenul, že aj na júnovom summite je boj proti pandémii ochorenia COVID-19 „veľkou témou“. Privítal, že sa už rozbieha vydávanie digitálnych osvedčení, takzvaných COVID pasov, ktoré sú dôležité pre voľný pohyb Európanov medzi členskými krajinami EÚ.

Podľa jeho slov by okruh debát o boji proti pandémii mal byť aj z podnetu slovenskej strany viac zameraný na šírenie variantu delta nového typu koronavírusu, ktorý už bol zaznamenaný aj na území Slovenska. „Tomuto sa musíme venovať, aké sú riziká, ako sú na to jednotlivé členské krajiny pripravené,“ vysvetlil.

13:40 Českí odborníci sa zhodujú, že ČR nemá šancu sa vyhnúť novým variantom koronavírusu vrátane nákazlivého variantu delta, ktorý prvýkrát zaznamenali v Indii. Na území ČR dosiaľ potvrdili celkovo 99 prípadov nákazy týmto variantom. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský server Novinky.cz.

S týždenným oneskorením, ktoré je dôsledkom procesu sekvenovania, môže byť reálna situácia už v tejto chvíli oveľa vážnejšia. Vedecké pracoviská, ktoré od začiatku roka dobrovoľne sekvenujú vzorky nakazených ochorením COVID-19, aktuálne dáta zverejnili v stredu.

Michal Kolář, vedúci oddelenia genomiky a bioinformatiky v Ústave molekulárnej genetiky Akadémie vied ČR, v Českej televízii povedal, že dáta sa veľmi zmenili cez víkend. Do piatka bol variant delta potvrdený sekvenovaním v 33 vzorkách, ale cez víkend ich počet výrazne stúpol na 99. „Okrem toho nie sú všetky vzorky spojené s cestovnou anamnézou,“ dodal Kolář.

Variant delta, ktorý podľa anglického úradu verejného zdravotníctva zvyšuje riziko hospitalizácie v porovnaní s britským variantom (alfa) viac ako 2,5-násobne, prišiel do Česka zjavne skôr, než sa očakávalo. Vírus tým však určite nekončí. „Každé dva týždne sa zafixuje jedna mutácia, teda variant, ktorá v populácii zostane,“ upozornil Kolář.

Podľa najnovšej správy Národného referenčného laboratóriá zachytené mutácie delta pochádzali z Prahy, Moravskosliezskeho, Ústeckého, Libereckého, Královohradeckého kraja a z kraja Vysočina, dodali Novinky.cz.

13:28 Počet prípadov nákazy koronavírusom v Indii od začiatku pandémie prekročil 30 miliónov. Za posledných 24 hodín pribudlo 54 069 nových infekcií, o deň skôr to bolo 50 848, čo znamená výrazné zlepšenie oproti začiatku mája, kedy v krajine denne pribúdalo cez 400 000 nakazených.

India, ktorá má cez 1,3 miliardy obyvateľov, doteraz zaregistrovala 30,08 milióna nákaz koronavírusom a 391 981 úmrtí spojených s infekciou, oznámilo dnes indické ministerstvo zdravotníctva. Počet zomrelých sa za posledný deň zvýšil o 1 321. Nakazených má India najviac po Spojených štátoch, ktoré ich zaznamenali 33,57 milióna. V počte mŕtvych je India celosvetovo tretia po USA a Brazílii.

Obavy v Indii teraz budí nová mutácie vírusu, lokálne označovaná ako „delta plus“. Pôvodný variant delta – zaznamenaná prvýkrát v Indii na sklonku minulého roka – sa medzitým rozšíril do radu štátov sveta, kde spôsobila mnohokrát prudký nárast počtu nakazených aj zomrelých.

12:58 Z prieskumu na vzorke pol milióna dospelých vyplýva, že približne 2 milióny obyvateľov Anglicka mali niektoré dlhodobé symptómy po prekonaní koronavírusu, ktoré sa niekedy označujú ako takzvaný „dlhý covid". Štúdia univerzity Imperial College London ukázala, že zhruba tretina ľudí, ktorí mali príznaky koronavírusu, pociťovala pretrvávanie jedného alebo viacerých symptómov najmenej 12 týždňov. Informuje o tom portál bbc.com.

Takmer 15 percent účastníkov štúdie pociťovalo najmenej 12 týždňov tri alebo viac príznakov. Dlhodobé problémy boli častejšie u žien a u ľudí vo vyššom veku. Pravdepodobnosť dlhodobých príznakov bola vyššia u ľudí s nadváhou, fajčiarov, v nízkopríjmových skupinách, u ľudí s chronickými ochoreniami a u tých, ktorí boli s ochorením COVID-19 hospitalizovaní.

Výskumníci však uznávajú, že tieto výsledky neporovnávali so vzorkou ľudí, ktorí neprekonali ochorenie COVID-19, pričom niektoré s pozorovaných symptómov by mohli súvisieť s inými ochoreniami. Britská vláda poskytla na výskum dlhého covidu 50 miliónov libier.

11:54 Po dosiahnutí 5,5 milióna zaočkovaných proti koronavírusu zrušia v Maďarsku povinnosť nosenia rúšok. Podľa spravodajského servera liner.hu o tom rozhodla vo štvrtok vláda.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Maďarsku 69 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čím sa celkový počet infikovaných zaznamenaných od vypuknutia koronavírusovej pandémie zvýšil na 807 844. Počet obetí pandémie v Maďarsku dosiahol 29 972, pričom z covidu sa dosiaľ zotavilo 736 854 osôb.

Vakcínu proti covidu podali už vyše 5,44 milióna ľuďom, z ktorých 4,66 milióna dostalo obe potrebné dávky očkovacej látky.

11:40 Do systému očkovania proti COVID-19 v ambulanciách sa zatiaľ prihlásilo 64 lekárov.

Vakcína / Očkovanie / Covid / Koronavírus / Čítajte viac Očkovať v ambulanciách chce zatiaľ 64 lekárov

11:18 Rusko počas uplynulých 24 hodín zaznamenalo 20 182 nových prípadov nákazy koronavírusom a 568 úmrtí pacientov s covidom. Oznámili to tlačové agentúry s odvolaním sa na vládny operatívny štáb. O deň skôr to bolo 17 594 nových prípadov a 548 úmrtí. „Je to prvýkrát od 24. januára, kedy počet novo zistených prípadov presiahol 20 000,“ napísala agentúra TASS.

Od začiatku pandémie sa nakazilo takmer 5,39 milióna Rusov, z ktorých podľa operatívneho štábu 131 463 nákaze podľahlo. Ruský štatistický úrad udáva výrazne vyšší počet obetí, čo úrady vysvetľujú tým, že štatistici započítavajú i mŕtvych, u ktorých bola nákaza zistená až po smrti.

Rast počtu nových prípadov v poslednej dobe úrady podľa agentúry Reuters pripisujú novej variante delta, ako aj slabému pokroku v očkovaní populácie. Z približne 146 miliónov Rusov sa očkovať doteraz nechalo asi 20 miliónov.

Urýchliť očkovanie sa úrady snažia aj odmenami. V Ufe dnes vyžrebovali víťazku lotérie usporiadanej na podporu očkovania. Majiteľkou „superceny“ v podobe jednoizbového bytu sa stala Tamara z Ufy, ktorá sa nechala očkovať 28. mája v mestskej nemocnici, uviedol Interfax. Ďalších desať výhercov obdržalo „chytrý telefón“.

10:40 Maďarsko od stredy zrušilo kontroly na vnútorných schengenských hraniciach Maďarska. Zo Slovenska tak možno vstupovať bez obmedzení s výnimkou vstupu civilnými lietadlami. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. „Na území Maďarska je potrebné dodržať všetky protiepidemio­logické opatrenia prijaté maďarskou vládou. Upozorňujeme slovenských občanov, že pri návrate na územie SR je potrebné sa riadiť aktuálnou vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR,“ informuje rezort diplomacie na svojom webe.

9:45 Hlavný medicínsky poradca amerického prezidenta Joea Bidena Anthony Fauci, ktorý je popredným expertom na infekčné choroby, uviedol, že delta variant koronavírusu teraz v USA tvorí 20 percent nových odhalených prípadov nákazy. Fauci predpokladá, že v priebehu niekoľkých týždňov sa tento variant stane v USA dominantným. Informuje o tom portál cnbc.com. „Jednoducho explodoval v Spojenom kráľovstve," konštatoval Fauci. Dodal, že počet prípadov delta variantu sa zdvojnásobuje za približne dva týždne. „Takže môžete očakávať, že zhruba o niekoľko týždňov bude pomerne dominantný, je to smutná správa," poznamenal.

Delta variant koronavírusu, ktorý prvýkrát odhalili v Indii, sa rýchlo rozšíril po celom svete. Podľa predstaviteľov Svetovej zdravotníckej organizácie sa tento variant potvrdil v najmenej 92 krajinách. Fauci však dodal, že terajšie vakcíny používané v USA sú účinné pri ochrane väčšiny ľudí pred delta variantom a inými typmi koronavírusu.

7:48 Ak sa má žiť v Bratislave bezpečnejšie a slobodnejšie, je potrebné, aby bolo zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 aspoň 75 percent obyvateľov hlavného mesta. Vyhlásil to primátor Bratislavy Matúš Vallo a vyzval Bratislavčanov na vakcináciu. V Bratislave je podľa posledných údajov 52-percentná zaočkovanosť prvou dávkou a 38-percentná zaočkovanosť druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Vallo tvrdí, že to nestačí. „Hranica kolektívnej imunity, pri ktorej ďalšiu vlnu ochorenia COVID-19 zvládneme, je po porade s odborníkmi 75 percent zaočkovanej populácie Bratislavy a to je aj môj cieľ,“ uviedol.

Epidemiologička Alexandra Bražinová z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave tvrdí, že je potrebné, aby sa v Bratislave dalo čo najviac ľudí zaočkovať. „Budeme mať pokojné leto a potom, keď príde jesenná vlna, tam, kde bude čo najvyššia zaočkovanosť, bude najmenší dosah a budú potrebné najmenšie reštrikcie,“ skonštatovala. S príchodom leta sa podľa bratislavského primátora protipandemické opatrenia uvoľňujú. Verejnosť, ako tvrdí, ale nesmie podľahnúť pocitu falošnej bezpečnosti. „Vírus sa na jeseň vráti. Preto vyzývam všetky Bratislavčanky a všetkých Bratislavčanov, ktorí ste tak ešte nespravili, nečakajte a prihláste sa na očkovanie,“ vyhlásil Vallo.

6:15 V Moskve v stredu rozdali prvých päť aút z očkovacej lotérie, do ktorej sa mohli zapojiť obyvatelia mesta, ktorí sa dali zaočkovať proti koronavírusu, informovala podľa TASR agentúra Interfax.

„Prvých päť áut bolo rozdaných… Do lotérie sa mohli zapojiť všetci ľudia, ktorí sa dali zaočkovať prvou dávkou vakcíny od 14. do 20. júna,“ píše sa vo vyhlásení operatívneho štábu mesta na kontrolu situácie s koronavírusom.

Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že ďalšie losovania prebehnú 30. júna, 7. a 14 júla.

Moskva k usporiadaniu automobilovej lotérie pre zaočkovaných obyvateľov pristúpila začiatkom júna v snahe urýchliť očkovaciu kampaň. Každý týždeň bude vylosovaných päť výhercov automobilov v hodnote približne milióna rubľov (11.500 eur).

Okrem toho Moskva minulý týždeň nariadila povinné očkovanie pre ľudí pracujúcich predovšetkým vo sfére služieb, v školstve, zdravotníctve a v mnohých iných odvetviach. Po vzore Moskvy zavádzajú toto povinné očkovanie postupne aj v iných oblastiach Ruska.

Epidemiologická situácia v Moskva za začala v priebehu minulého týždňa výrazne zhoršovať, keď mesto niekoľko dní po sebe zaznamenalo rekordný denný prírastok nových prípadov nákazy koronavírusom. Podľa moskovského primátora sa približne 90 percent tamojších prípadov týka nákazy variantom delta, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v Indii.

120 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus