Búrky, ktoré sa prehnali Moravou, spôsobili aj na Slovensku energetickú kalamitu

Intenzívne búrky sprevádzané tornádom a krupobitím, ktoré sa vo štvrtok večer prehnali Moravou, zapríčinili na severozápade Slovenska energetickú kalamitu.

25.06.2021 09:00
debata (1)

Podľa hovorcu Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslava Gejdoša to znamená, že za posledných 24 hodín zostalo bez elektriny minimálne na tri minúty viac ako 30 000 odberných miest. Aktuálne je bez elektrického prúdu ešte okolo 6 400 domácností.

tornádo trosky česko Čítajte aj Moravu zasiahlo tornádo, zničilo obce a zabilo päť ľudí, medzi nimi aj Slovenku

Najviac zasiahnutými okresmi sú v týchto hodinách Čadca, Púchov a Považská Bystrica. „SSD má mimo prevádzky viac ako 70 trafostaníc. Pracovníci údržby sú v teréne už od štvrtka večera a podľa možností postupne odstraňujú jednotlivé poruchy. Najčastejšie ide o stromy popadané na elektrické vedenia a pretrhané vodiče. Okrem porúch na úrovni vysokého napätia sa musia energetici vysporiadať aj s množstvom výpadkov na úrovni nízkeho napätia,“ informoval Gejdoš.

„Zatiaľ nie je možné odhadnúť, ako dlho bude trvať odstraňovanie porúch, pretože v niektorých lokalitách sú stále pochôdzky a vyhľadávanie poškodených úsekov vedenia. Elektrikári zo SSD však urobia všetko, čo bude v ich silách, aby dodávku elektriny obnovili čo najskôr,“ povedal hovorca SSD.

Výpadkami elektriny sú zasiahnuté obce Zákopčie a Olešná v okrese Čadca, Horná Mariková v okrese Považská Bystrica a Lazy pod Makytou v okrese Púchov, dodal Gejdoš.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #búrky #elektrina