Markíza nemusí Kočnerovi vyplatiť osemmiliónovú zmenku

Markíza Slovakia nemusí vyplatiť zmenku v hodnote osem miliónov eur spoločnosti Mariana Kočnera Správa a inkaso zmeniek. Rozhodol o tom dnes Krajský súd v Bratislave, keď vyhovel odvolaniu Markízy ako žalovaného v druhom rade a zamietol žalobu Kočnerovej spoločnosti.

01.07.2021 11:26
sud, Kocner, Marian Kocner, Foto: ,
Marian Kočner na archívnej snímke.
debata (9)

Rozhodnutie sa netýka bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska, ktorý sa proti verdiktu z roku 2018 neodvolal. Povinnosť vyplatiť financie Marianovi Kočnerovi je tak v jeho prípade právoplatná. Zároveň je žalobca Markíze povinný vyplatiť trovy konania vo výške 100 percent.

Dnes už bývalá a zároveň stíhaná sudkyňa Okresného súdu Bratislava V Zuzana Maruniaková ešte v apríli 2018 rozhodla, že Pavol Rusko a spoločnosť Markíza Slovakia majú vyplatiť spoločnosti Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariána Kočnera „spolu a nerozdielne“ sumu 8 298 479 eur. Taktiež mali uhradiť úrok vo výške šesť percent odo dňa splatnosti zmenky, ktorej vyplatenie si Kočner na súde žalobou vymáhal, teda od 12. júna 2015 až do zaplatenia sumy. Markíza sa proti verdiktu odvolala. Rusko a Kočner boli v súvislosti so zmenkami právoplatne odsúdení za ich falšovanie v trestnom konaní na tresty 19 rokov väzenia. Obchodnoprávne konanie v spore o vyplatenie zmeniek bolo v priebehu trestného konania prerušené.

Predsedníčka obchodnoprávneho senátu krajského súdu dnes uviedla, že Maruniaková, ktorá je stíhaná za prijímanie úplatku a zneužitie právomoci verejného činiteľa, pri rozhodnutí v roku 2018 nevykonala potrebné dôkazy a rozhodnutie nenáležite odôvodnila. Zároveň poukázala na trestnoprávne konanie pred Špecializovaným trestným súdom a Najvyšším súdom SR, v ktorom boli Kočner a Rusko odsúdení aj na základe znaleckého dokazovania. „Vo vzťahu k týmto rozsudkom je potrebné povedať, že priamo súvisia s týmto konaním," povedala.

Právny zástupca Markízy Tomáš Kamenec zdôraznil, že prvostupňový rozsudok Okresného súdu Bratislava V bol „totálnym zlyhaním súdneho systému". Dnešné rozhodnutie, naopak, označil za zákonné a spravodlivé. „Je to odkazom pre všetkých podvodníkov, že nemôžu očakávať posvätenie takýchto nebotyčných podvodov," vyhlásil..

Marian Kočner požadoval v rámci série obchodnoprávnych sporov vyplatenie zmeniek za skoro 70 miliónov eur údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Pavol Rusko. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza – Slovakia ako žalovaná v druhom rade.

Markíza dlhodobo spochybňovala pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol Rusko pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch. Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek. Ešte v občianskoprávnom konaní Markíza navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Marian Kočner #kauza zmeniek TV Markíza #kauza zmenky