Prvotný šok z tornáda na Morave prerastá do psychických tráum

Ako odoznieva prvý šok a divoké tempo odpratávania sutín sa upokojuje, začínajú na mnohých ľudí v juhomoravských obciach zasiahnutých nedávnym tornádom dopadať psychické problémy z prežitej katastrofy, upozorňuje organizácia Človek v tiesni. Píše o tom spravodajský server Novinky.cz.

05.07.2021 13:26
Hodonín, nešťastie, tornádo, spúšť Foto: ,
Tornádo na južnej Morave poškodilo asi 1200 domov.
debata (7)

Podľa Václava Kučeru, ktorý riadi pomoc Človeka v tiesni v zasiahnutých obciach, neradno psychické traumy podceňovať. „Už teraz cítia niektorí ľudia vrátane detí paniku či úzkosť, keď sa blíži veľký mrak alebo zafúka silný vietor,“ približuje Kučera.

VIDEO: Takto sa tornádo prehnalo cez moravské Lužice.

Podľa neho bude zahojenie psychických tráum práve také dôležité ako zháňanie materiálu na stavbu a obnova príbytkov. Organizácia Človek v tiesni tiež upozorňuje, že počet ťažko zasiahnutých budov bude vyšší, než sa očakávalo.

„Najprv sme odhadovali, že tornádo silno poškodilo viac než 1 200 domácností. Ukazuje sa však, že to bude o dosť vyššie číslo, odhadom ich bude približne 1 600,“ domnieva sa Kučera.

Obec Mikulčice po tornáde.
Obec Mikulčice po tornáde.
+5Obec Mikulčice po tornáde.

V priebehu nasledujúcich dní začne Človek v tiesni rozosielať rýchlu pomoc 150 000 Kč (približne 5 860 eur) prvým rodinám. V prípade, že príjemci pomoci nemajú bankový účet, dostanú dar formou šeku, vysvetľujú Novinky.cz.

Pri tornáde z 24. júna zahynulo v juhomoravských okresoch Hodonín a Břeclav šesť ľudí a zranenia utrpelo približne 200 ďalších.

VIDEO: Obec Hrušky, cez ktorú sa prehnalo tornádo.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #tornádo na Morave
Flowers