Lengvarský: Antigénové testy nebudú zadarmo nikdy

Antigénové testy na ochorenie COVID-19 nebudú zadarmo už vôbec. V stredu to po rokovaní vlády povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Určitý počet PCR testov do mesiaca by však mohli mať ľudia zdarma.

07.07.2021 13:38, aktualizované: 15:15
debata (60)

Šéf rezortu zdravotníctva avizoval, že v pondelok by mohli na rokovanie koaličnej rady predložiť finančnú analýzu o vykonávaní antigénových testov za „symbolickú cenu“. Naznačil, že by mohlo ísť o sumu asi desať eur.

V prípade, že by jeho návrh prešiel, odobriť by ho mohli poslanci Národnej rady SR ešte 22. júla. Pri zhoršení epidemiologickej situácie by sa mohol od nezaočkovaných vyžadovať na viacerých miestach negatívny PCR test.

V pláne je podľa jeho slov monitorovanie hraníc. Na letiskách by sa mohli využívať LAMP testy. V skorom čase by to tak mohlo byť na bratislavskom letisku.

Avizoval tiež, že čoskoro by sa malo očkovať bez pozvánky vo všetkých očkovacích centrách.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) po rokovaní vlády uviedol, že navrhoval, aby ľudia platili približne 20 percent z reálnej hodnoty testov. Pri antigénovom teste by tak podľa jeho slov išlo o sumu asi dve eurá. Návrh však podľa jeho slov musí predložiť MZ SR.

Na otázku, prečo rezort financií zatiaľ neodobril finančné prostriedky určené na mediálnu podporu očkovacej kampane, minister financií uviedol, že strážia efektivitu vynakladania verejných prostriedkov. Z tohto dôvodu sa obrátili na MZ SR, aby informovalo, v akých médiách a s akými vyrokovanými zľavami bude poskytnutý reklamný priestor na očkovaciu kampaň.

„Postoj strany Za ľudí je jasný – preferujeme očkovanie a vakcína je zadarmo,“ poznamenala vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) s tým, že vakcína je jediný účinný nástroj na boj s pandémiou.

Myslí si, že ľudia by sa mali ísť zaočkovať, no diskutovať sa môže podľa jej slov aj o preplatení pár antigénových testov v mesiaci či jedného PCR testu za týždeň. „To ale nie je trvalé riešenie a nevyrieši nám to ani pandémiu,“ podotkla.

Mišík: Epidemiologická situácia sa na Slovensku vyvíja priaznivo

Epidemiologická situácia sa na Slovensku vyvíja priaznivo. Mierne stúpol len počet ľudí na umelej pľúcnej ventilácii. V stredu o tom informoval šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

„Výraznejšie nám klesli počty prípadov aj počty hospitalizovaných. Jemne stúpli počty ventilovaných pacientov na 15, čo sa ale pri tomto nižšom počte pacientov môže stať, že prídu zrovna niektoré komplikovanejšie prípady,“ uviedol s tým, že tempo poklesu je na Slovensku stabilné.

Ako ďalej informoval, v rámci Európy je situácia rôznorodá. Najviac prípadov na 100.000 obyvateľov zaznamenali na Cypre, vo Veľkej Británii, Portugalsku, Španielsku či Rusku. S výnimkou susedného Česka však ide v okolitých krajinách o pokles prípadov nového koronavírusu.

Stúpol aj počet vakcinovaných proti ochoreniu COVID-19, primárne sa očkovali ľudia druhými dávkami. Dáta ukazujú na to, že najviac ľudí čaká na vakcínu v Dunajskej Strede.

Takmer 900-tisíc ľudí vo vekovej kategórii nad 50 rokov je stále bez vakcinačnej ochrany. Úroveň zaočkovanosti v tejto vekovej skupine je rôznorodá. Najsilnejšia je na západe Slovenska. Podľa Mišíka vidno v rámci tejto témy veľké regionálne rozdiely.

60 debata chyba
Viac na túto tému: #očkovanie #koronavírus #Covid-19 #Vladimír Lengvarský
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy