Navrhované referendum o skrátení volebného obdobia nie je v súlade s ústavou

Otázka navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR nie je v súlade s ústavou. Po neverejnom zasadnutí pléna Ústavného súdu (ÚS) SR o tom v stredu informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan.

07.07.2021 15:12 , aktualizované: 17:04
debata (1920)

„Sporný predmet referenda je v rozpore s princípom generality práva, pretože so silou ústavného zákona by v jednom konkrétnom prípade obchádzal ústavou zakotvené pravidlá týkajúce sa tvorby a fungovania Národnej rady ako ústavodarného a zákonodarného orgánu. Zároveň by týmto ad hoc prelomením ústavy porušil aj v súčasnej ústave zakotvený spôsob deľby štátnej moci, ktorý je taktiež súčasťou materiálneho jadra ústavy,“ uviedol Fiačan. V rozpore s ústavou a princípmi všeobecnosti právnych noriem a deľbou štátnej moci by podľa ÚS predmet referenda jednorazovo a pre konkrétny prípad obchádzal ústavné články, v zmysle ktorých je volebné obdobie Národnej rady SR štvorročné a parlament rozpúšťa prezident SR.

VIDEO: Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan: Referendová otázka nie je ústavná.
Video

„Ak by ÚS pripustil takéto prelamovanie všeobecných ústavných pravidiel, potom by otvoril cestu k takým zásahom do ústavy, prostredníctvom ktorých by bolo možné odstrániť bariéry chrániace občanov pred zneužitím štátnej moci,“ povedal Fiačan.

Ako ďalej konštatoval, ÚS priznal referendu maximálnu možnú silu, záväznosť a účinky, ktoré sa z ústavy a judikatúry dajú vyvodiť. Platne prijatý výsledok referenda je podľa ÚS priamo záväzný, a teda ním možno prijímať právne záväzné normy. Zároveň platí, že výkon štátnej moci prostredníctvom referenda občanmi nie je absolútnej povahy. „Referendum môže ústavu aj meniť, nemôže ju však poprieť, respektíve porušiť charakter SR ako demokratického a právneho štátu,“ dodal predseda ÚS.

Podľa neho pritom išlo o veľmi náročné rozhodovanie, keďže ÚS sa musel vyrovnať „s nie celkom dokonalou úpravou referenda v ústave SR a nie celkom konzistentnou doterajšou judikatúrou Ústavného súdu v tejto problematike“. K výroku a odôvodneniu nálezu ÚS pripojili odlišné stanoviská ústavní sudcovia Jana Laššáková, Miroslav Duriš a Peter Straka.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa na ÚS obrátila s tým, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende. Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo viac ako 585-tisíc ľudí. Otázkou referenda malo byť: „Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa voľby do Národnej rady SR vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?“

SaS: Boli sme pripravení považovať rozhodnutie občanov v referende za záväzné

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR. Boli sme však pripravení považovať rozhodnutie občanov v referende za záväzné a podľa neho aj v parlamente hlasovať, uviedla strana vo svojom stanovisku.

Matovič: Ak by podpisy vyzbierala prezidentkina progresívna skupinka, ani by ju nenapadlo umožniť referendum zablokovať

„Hlboko nesúhlasím so zlomyselným konaním pani prezidentky Čaputovej. Ak by podpisy za konanie referenda vyzbierala jej progresívna skupinka, ani by ju len nenapadlo dávať možnosť Ústavnému súdu referendum zablokovať. Tvrdila by, že predsa ľudia majú právo vyjadriť svoj názor a ona má právo vyhlásiť referendum aj bez posúdenia Ústavným súdom.,“ napísal Igor Matovič na sociálnej sieti.

„… ale nestalo sa. Podpisy zbierali ľudia, ktorými jej majestát v skutočnosti pohŕda, tak ich o právo vyjadriť sa, okradla. Podlé a zákerné. Pľuvanec do očí 600 tisíc ľuďom,“ dodal expremiér.

Matovič sa vyjadril, že nie je za predčasné voľby, ale je presvedčený, že voliči opozície majú právo na konanie referenda, bez ohľadu na to, či sa mu to páči alebo nie.

Premiér je rád, že sa vyriešila otázka ústavnosti pri referende

Premiér Eduard Heger (OĽANO) je rád, že sa vyriešila otázka ústavnosti referendovej otázky o skrátení volebného obdobia Národnej rady (NR) SR. Na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR reagoval s tým, že ho rešpektuje. Ambíciu opozície o zmenu Ústavy SR označil za znak strachu z očisty Slovenska.

„Ako zástanca právneho štátu rozhodnutie ÚS rešpektujem. Som rád, že sa táto otázka vyriešila a Slovensko má aj v tejto téme jasné pravidlá,“ uviedol premiér. Ambície opozície o zmenu ústavy podľa neho ukazujú, že sa nevie zmieriť s výsledkom parlamentných volieb. „Je to znak ich stupňujúceho sa strachu z očisty Slovenska, čo ich ženie k tomu, že za každú cenu sa chcú vrátiť k moci,“ dodal.

Petičný výbor považuje rozhodnutie za neprijateľné, zváži ďalšie kroky

Predstavitelia petičného výboru, ktorý zbieral podpisy za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách, považujú stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR za neprijateľné. Z rozhodnutia, ktorým označil ÚS navrhovanú otázku za protiústavnú, sú rozčarovaní a prekvapení. TASR o tom informoval predseda petičného výboru Ervín Erdélyi.

„Skutočnosť, že ústavný súd berie občanom právo na vyjadrenie svojho názoru, vnímame veľmi negatívne. Zároveň to otvára množstvo ďalších otázok, ktoré bude treba následne vyriešiť. Je nám však nesmierne ľúto, že ústavný súd zmaril snahu 600.000 nespo­kojných občanov, ktorí nie sú spokojní s aktuálnou vládnou garnitúrou,“ skonštatoval Erdélyi.

Výbor sa plánuje v najbližšej dobe podrobne oboznámiť s verdiktom súdu a následne zváži ďalšie kroky.

Smer: Za zmarenie referenda je zodpovedná prezidentka

Za zmarenie referenda o predčasných voľbách je zodpovedná prezidentka SR Zuzana Čaputová. V stredu to v reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, podľa ktorého otázka navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR nie je v súlade s ústavou, povedal predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. Petičnú akciu by chcel zopakovať.

„Plnú politickú zodpovednosť za to, čo sa stalo, nesie prezidentka SR. Ešte raz žiadam ľudí, nech to dajú pani prezidentke jasne najavo. Pretože ona nezastupuje ľudí, ona nie je hlavou štátu. Ona je dnes jediným reprezentantom Hegera, Matoviča a tejto zločineckej partie, ktorá tu dnes na Slovensku vládne,“ povedal Fico.

Zdôraznil, že rozhodnutie ÚS berie na vedomie, ale nesúhlasí s ním. Vyčíta mu tiež formálnu stránku. Hovorí, že Čaputová chcela pomôcť vládnej koalícii. Podľa jeho tvrdení prezidentka očakávala, že obrátením sa na ÚS SR sa situácia utíši a keby súd rozhodol inak, neprišlo by na referendum toľko ľudí. Viní ju aj z toho, že nepostavila ÚS SR jednoduchú otázku.

VIDEO: Fico: Plnú politickú zodpovednosť za to, čo sa stalo, nesie prezidentka.
Video

Hnutie Sme rodina rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR

Koaličné hnutie Sme rodina rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o navrhovanom referende. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie hnutia. ÚS SR v stredu rozhodol, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR nie je v súlade s Ústavou SR.

„Ak by to bolo na rozhodnutí Sme rodina, referendum by sa uskutočnilo a rešpektovali by sme jeho výsledok, ale zároveň rešpektujeme aj rozhodnutie Ústavného súdu,“ skonštatovalo hnutie.

Prezidentka by vyhlásila referendum, ak by došlo k zmene Ústavy SR

VIDEO: Prezidentka: Ak sa poslanci dohodnú, referendum bude
Video

Prezidentka SR Zuzana Čaputová by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by Národná rada SR rozhodla o zmene Ústavy SR a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o konanie referenda. Na stredajšej tlačovej besede to označila za jedno z možných riešení po rozhodnutí ÚS SR, podľa ktorého je navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR protiústavná.

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Ústavny súd #referendum #skrátenie volebného obdobia