Podnikateľ Kočner: Makó mi ukázal listiny od Kováčika

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračuje počas piatka hlavné pojednávanie s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Pojednávanie je naplánované aj na tri dni budúceho týždňa.

09.07.2021 09:27 , aktualizované: 18:56
dušan Kováčik, Foto: ,
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik na súde v Pezinku
debata (8)

Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó ukázal v auguste 2020 podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi listiny o tom, že sú obaja podozriví z prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu aj odpočúvaní.

Makó tvrdil, že ich má od bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Kočner (menovec podnikateľa obžalovaného v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka) tak vypovedal v piatok pred Špecializovaným trestným súdom v procese s Dušanom Kováčikom.

Makó mal Kočnerovi povedať, že cez svoje kontakty zistí o podozreniach čo najviac. Neprezradil, odkiaľ vie o podozrení. Podľa Kočnera veci popisované v uznesení o začatí trestného stíhania neboli pravdivé. Mal sa tam popisovať skutok z reštaurácie. „Mal som sa vyjadriť v jednej reštaurácii v Nitre, že mi Makó povedal, že už bolo toho dosť, že tak ľahko mu to neprejde,“ uviedol pred súdom.

„Nechcel som nijako riešiť situáciu ohľadom toho, čo som sa dozvedel z tých listín, ktoré mi ukázal Makó,“ dodal s tým, že Čurillu nepozná. Nehovorí mu nič ani zločinecká skupina takáčovci. To, že obvinenie je výmysel, mal podľa neho skonštatovať aj Makó.

Kočner podľa svojich slov nepozná Dušana Kováčika. Vie, že sa Makó s Dušanom Kováčikom poznali, pretože keď raz Makóa stretol v kaviarni v Bratislave, mal mu povedať, že na neho čaká. Nevedel o tom, že by mal Makó kontakty na polícii. Kočner sa pozná s Makóom asi šesť rokov, zoznámili sa pri hraní futbalu. Stretáva sa s ním pravidelne asi dvakrát do týždňa, naposledy tento týždeň.

Dušan Kováčik namietal zákonnosť Kočnerovho výsluchu s odkazom na rozpor so zásadou rovnosti strán a možnosť kontradiktórneho výsluchu. „Mne ani mojim obhajcom nebolo umožnené zúčastniť sa na výsluchu svedka, ktorý bol vykonaný v inej trestnej veci vedenej súbežne s mojím trestným konaním, čo je skutočnosť, ktorú som už namietal aj v prípravnom konaní a opakovane tak dochádza k situácii, keď nie je mne, ani mojim obhajcom umožnené odstraňovať rozpory medzi výpoveďami svedkov z hlavného pojednávania a z prípravného konania.“

Kočner podľa neho opakovane mení svoju výpoveď. Dodal, že mal vedieť už skôr od orgánov činných v trestnom konaní, že odovzdal listiny Makóovi. Rovnosť strán bola podľa sudkyne Pamely Záleskej zachovaná, keďže sa umožnilo klásť obhajobe aj Dušanovi Kováčikovi otázky.

V piatok vypovedal aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Jenčík. Hovoril o záznamoch z výpovedí Ľudovíta Makóa týkajúcich sa korupcie na Správe štátnych hmotných rezerv a korupčnej činnosti sudcov z Nitrianskeho kraja. Potvrdil, že so záznamami nešiel za Dušanom Kováčikom, ani mu ich nedával.

Hlavné pojednávanie bude pokračovať v utorok 13. júla o 9.00 h výsluchom prokurátorov Bohdana Čelovského, Tomáša Honza, Juraja Novockého a Vasiľa Špirka.

Ľudovít Makó Čítajte viac Makó mal dať Kováčikovi úplatok 50-tisíc eur

Samosudkyňa ŠTS Pamela Záleská počas piatka vypočula štyroch svedkov: prokurátora Úradu Špeciálnej prokuratúry Michala Stanislava, Mariána Kočnera, Petra Jenčíka a Máriu Karocsányovú. Všetci boli na súde prítomní.

Samosudkyňa počas štvrtka vypočula dvoch svedkov. Išlo o kajúcnika a bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a niekdajšiu prokurátorku z Úradu špeciálnej prokuratúry Blanku Godžovú.

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda, počúvajte Pravdu Čítajte aj Kajúcnik Makó exkluzívne pre Pravdu: Buď sa psychicky zrútite, alebo bojujete

V stredu na súde vypovedal niekdajší člen skupiny takáčovcov Matej Zeman a podnikateľ Viliam Ružička, kamarát Kováčika. Bývalý špeciálny prokurátor sa rozhodol v stredu vypovedať. Pred samosudkyňou ŠTS Záleskou vyhlásil, že je nevinný a odmietol návrh samosudkyne na uzavretie dohody o vine a treste.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala bývalého špeciálneho prokurátora koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po obvinení.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v tejto veci podal v apríli tohto roka na súd obžalobu na Dušana Kováčika. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #Dušan Kováčik #ŠTS