Mikasova vyhláška neprešla cez Ústavný súd. Cestovateľský semafor je späť

Registrácia v systéme eHranica zostáva. Kontrola Covid passov zrejme tiež. No končia sa výhody pre plne zaočkovaných. Po príchode z krajiny, ktorá nemá dobrú epidemiologickú situáciu, musia do karantény všetci - bez rozdielu. Ústavný súd totiž v stredu pozastavil platnosť vyhlášky hlavného hygienika, ktorá dávala plne očkovaným výhody pri cestovaní.

14.07.2021 05:50 , aktualizované: 20:41
Ján Mikas Foto:
Hlavný hygienik Ján Mikas
debata (722)

V zdôvodnení Ústavný súd pripomenul, že „pozastavenie účinnosti zákona je vážnym zásahom…, ku ktorému pristupuje len výnimočne“.

Sudcovia konštatujú, že uplatňovaním vyhlášky číslo 226, ktorá začala platiť 9. júla, došlo „k diskriminácii osôb na základe ,iného postavenia' obmedzením ich základných práv a slobôd, pričom následky uplatňovania napadnutého predpisu v prípade obmedzenia slobody pohybu a pobytu sú spätne nenapraviteľné“.

Vyhláška hlavného hygienika Jána Mikasa totiž prichádzajúcich na Slovensko rozlišovala podľa toho, či sú, alebo nie sú zaočkovaní. Plne zavakcinovaní mali rad výhod – nemuseli do karantény, nepotrebovali test, na hraničných priechodoch sa pre nich budovali špeciálne jazdné pruhy, aby nemuseli čakať v dlhých kolónach na kontrolu.

Ústavný súd vrátil situáciu o týždne dozadu, pretože vrátil do platnosti vyhlášku číslo 218. Tá rozlišuje, z ktorej krajiny človek prichádza. Farbu krajín určuje cestovateľský semafor, vychádza pritom z epidemiologickej situácie v konkrétnej krajine a rozdelenie krajín podľa semafora schvaľuje vláda každý týždeň.

Video: Fico o dôvodoch, prečo sa opozícia obrátila na Ústavný súd v prípade vyhlášky o prekračovaní hraníc. (6. 7. 2021)

Video

Situáciu však môže vážne skomplikovať delta variant vírusu, ktorý sa šíri veľmi rýchlo. Na Slovensku má podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) delta variant 17-percentné zastúpenie medzi novoinfikovanými.

Už pred týždňami epidemiológovia nevylučovali, že sa cestovateľský semafor môže zmeniť zo dňa na deň. Profesor Vladimír Krčméry pred začiatkom prázdnin preto odporúčal, aby Slováci dovolenkovali doma, prípadne sa vybrali k moru vlastným autom. Tak by boli schopní rýchlo reagovať na zmenu semafora.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) povedala, že jej rezort je spolu s právnikmi ministerstva zdravotníctva pripravený reagovať na uznesenie Ústavného súdu rozporom. No senát Ústavného súdu prijal návrh 31 poslancov opozície, ktorí žiadali o preskúmanie vyhlášky číslo 226, na ďalšie konanie.

Čo platí a čo bude platiť?

Zatiaľ platí vyhláška hlavného hygienika číslo 226

 • každý sa musí pri príchode na Slovensko zaregistrovať v systéme eHranica;
 • zaočkovaní ľudia môžu voľne prechádzať hranicou – bez ohľadu na to, z akej krajiny prichádzajú;
 • pendleri majú čas na očkovanie do 9. augusta – po tom termíne nezaočkovaní musia do izolácie;
 • výhody zaočkovaných na hraniciach majú mladí ľudia od 12 rokov;
 • na deti do 12 rokov sa hľadí podľa zaočkovanosti ich rodičov;
 • za plne zaočkovaného sa považuje aj očkovanec po prvej dávke pri dvojdávkovej schéme vakcinácie;

Ústavný súd vrátil do hry vyhlášku hlavného hygienika číslo 218

 • každý, kto vstúpi na územie Slovenska, musí do karantény – bez ohľadu na to, či je zaočkovaný;
 • očkovanci majú výhodu voľného pohybu len pri návrate zo zelených krajín – vtedy sa na nich vzťahuje výnimka z karantény;
 • pri príchode z červenej krajiny možno karanténu ukončiť na 8. deň – po absolvovaní PCR testu;
 • do čiernych krajín sa neodporúča cestovať, po návrate každý povinne musí do izolácie – bez možnosti skoršieho ukončenia;
 • pendleri – ľudia žijúci a pracujúci do vzdialenosti 100 kilometrov od hraníc, majú výnimku – nemusia do karantény, nepotrebujú ani test;
 • rozdelenie krajín podľa cestovného semaforu schvaľuje vláda;

Cestovný semafor je späť

Podľa vyhlášky 226 každý nezaočkovaný, ktorý od 9. júla vstúpil na Slovensko, mal povinnosť ísť do karantény, ktorá sa mohla skončiť len dovŕšením štrnásteho dňa či negatívnym výsledkom PCR testu na piaty deň. Zaočkovaným táto vyhláška dávala voľnosť. Bez ohľadu na to, z akej krajiny prichádzali, neplatila pre nich karanténa.

Podľa opozičných poslancov však výhody pre zaočkovaných sú diskriminačné. Navyše, pendleri, ktorí by sa nedali zaočkovať do 9. augusta, by tiež museli po prekročení hraníc do izolácie. To poslanci pokladajú za "protiústavné obmedzenie ich základných práv a slobôd“, pretože medzi základné slobody patrí aj sloboda pohybu a pobytu, právo na prácu.

Práve takéto nútenie pendlerov k očkovaniu mnohých ľudí nahnevalo. Minulý týždeň preto niekoľko hodín blokovali hraničné priechody s Maďarskom. Slováci žijúci hneď za maďarskou hranicou v Rajke tvrdia, že vyhláška z nich robí občanov druhej kategórie a diskriminuje ich.

hranica, koronavírus Čítajte viac Na hraničnom priechode Čunovo - Rajka sa tvoria kolóny. Zablokovali ho protestujúci

Ústavný súd Slovenskej republiky v pléne zloženom z predsedu Ivana Fiačana a sudcov Jany Baricovej, Ladislava Duditša, Libora Duľu, Miroslava Duriša, Rastislava Kaššáka, Jany Laššákovej, Miloša Maďara, Petra Molnára, Petra Straku, Ľuboša Szigetiho, Roberta Šorla a Martina Vernarského rozhodol o tom, že delenie cestujúcich na zaočkovaných a nezaočkovaných nie je v súlade s ústavou.

Rozhodnutie bude podľa ministerky Kolíkovej účinné až po zverejnení v Zbierke zákonov. Kým sa tak stane, zostáva v platnosti vyhláška číslo 226. „Zatiaľ platí režim na hraniciach podľa ostatnej vyhlášky,“ upozorňuje hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. „Prosíme občanov, aby pri prekračovaní hraníc rešpektovali pokyny kontrolných zložiek,“ dodala.

To znamená, že na hraniciach pokračujú kontroly – polícia kontroluje, či je každý, kto je starší ako 12 rokov, zaregistrovaný v systéme eHranica. Plne zaočkovaní majú výnimku z povinnej karantény – aj táto skutočnosť sa vypĺňa vo formulári. Zaočkovaní ďalej nemusia ísť do izolácie.

Ústavnému súdu sa nepáči, že vyhláška považuje za plne zaočkovaného aj človeka, ktorý absolvoval len prvú vakcináciu pri dvojdávkovej schéme. Považuje to za diskriminačné voči nezaočkovaným.

Čo platí v pôvodnom semafore

Keď stratí účinnosť vyhláška 226, začne platiť vyhláška 218 z 10. júna. Tá sa riadi cestovným semaforom, čiže delením krajín podľa aktuálnej epidemiologickej situácie.

V júni sa predpokladalo, že krajiny Európskej únie budú jednotne zelené – čiže bezpečné. Necelý týždeň po schválení rozdelenia krajín sa však Portugalsko dostalo medzi čierne krajiny, pretože tam začal dominovať delta variant vírusu.

Za čiernu sa považuje predbežne aj Británia. Do redakcie Pravdy sa ozvalo niekoľko Slovákov, ktorí žijú na ostrovoch. Hnevajú sa, že namiesto dvoch týždňov dovolenky na Slovensku strávia dva týždne v karanténe. Napriek tomu, že sú zaočkovaní a pred cestou absolvujú PCR test. Zatiaľ však ich cesty na Slovensko nie sú ohrozené – stane sa tak až vydaním rozhodnutia Ústavného súdu v Zbierke zákonov.

Podľa vyhlášky 218 sa krajiny, ktoré sa dostanú na čierny zoznam, jednoducho neodporúča navštíviť. A kto ich navštívi, musí povinne do karantény. Zaočkovaní, nezaočkovaní – bez rozdielu. Výnimku majú iba ľudia, ktorí musia do zahraničia vycestovať na pracovnú cestu.

Sulík sa zastal nezaočkovaných

Zatiaľ čo sa premiér Eduard Heger (OĽaNO), ako aj minister zdravotníctva tvrdia, že zaočkovaní by mal mať určité výhody, napríklad, že by sa ich netýkala karanténa po návrate zo zahraničia či prípadný lockdown, ich koaličný partner Richard Sulík (SaS) je opačného názoru.

„Nemôžeme si dovoliť takéto veci. My si nemôžeme dovoliť ľuďom diktovať, ako majú žiť, takto ich obmedzovať, lebo sa rozhodli sa nezaočkovať,” prekvapil Sulík. Je presvedčený, že ľudom musí byť dovolené robiť aj zlé a nesprávne rozhodnutia. „Považujem za veľkú chybu politikov, keď si myslia, že vedia lepšie, ako majú žiť," dodal.

Sulík aj napriek tomu, že ešte minulý týždeň na koaličnej rade jeho strana súhlasila s hraničnými opatreniami, tvrdí, že je potrebné nájsť správnu mieru v otázke výhod, či už doma, alebo na hraniciach.

„Pokiaľ je to drobné zvýhodnenie pre zaočkovaného, napríklad, keď do fitka môže ísť šesť ľudí a povieme, že šesť plus zaočkovaní, tak to považujem za primeranú výhodu. Ak ale povieme, že len zaočkovaní môžu vyjsť z domu, tak je to tá povestná pištoľ k hlave," skonštatoval Sulík.

Delte sa Slovensko nevyhne

„Na Slovensku vidieť po dlhšom čase mierny rast pozitívnych prípadov covid-19,“ varuje riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík. Je to podľa neho mierne a zrejme spojené s návratom z dovoleniek. Aj práve preto má delta variant na Slovensku 17-pecentné zastúpenie z novoinfikovaných pacientov. „Stále je dominantný alfa variant koronavírusu,“ dodal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

„Postupnému importu zo zahraničia sa nevyhneme. Opatrenia sú na to, aby to šírenie nebolo extrémne rýchle,“ povedal Mišík.

Situácia v nemocniciach sa však podľa neho zlepšuje, na umelej pľúcnej ventilácii je menej ako desať pacientov. Zhoršuje sa však reprodukčné číslo, ktoré po dlhom čase prekročilo hranicu 1. Takáto hodnota signalizuje zvýšený nárast nových prípadov. V porovnaní s predchádzajúcim číslom ide o 36-percentné zvýšenie.

„Vývoj v okolitých krajinách je pre nás varovaním,“ reagoval na vývoj situácie v okolitých krajinách minister zdravotníctva.

Práve preto Mikas prijal novú vyhlášku a po tom,čo sa dohodol Ústredný krízový štáb, koaličná rada, ako i vláda, pristúpil k zrušeniu rozdelenia krajín na zelené, červené či čierne a namiesto toho sa rozdelili cestujúci na zaočkovaných a nezaočkovaných.

Ministerstvo zdravotníctva zmenu odôvodňovalo obavami z delta variantu, ktorý je infekčnejší a šíri sa v Európe, ale aj tým, že ľudia pôvodné pravidlá cestovateľského semafora nerešpektovali. „Takéto prevedenie sa však ukázalo ako nekontrolovateľné a dochádzalo k masovému obchádzaniu nastavených pravidiel,“ tvrdilo koncom júna ministerstvo.

Španielsko / Koronavírus / Madrid / Lockdown / Čítajte aj Od pondelka budú všetky okresy v stupni monitoring, teda v zelenej farbe

© Autorské práva vyhradené

722 debata chyba
Viac na túto tému: #hranice #očkovanie #koronavírus #karanténa #Ján Mikas