Premiér nemieni vyhovieť výzve Smeru, Mikulca neodvolá

Predseda vlády Eduard Heger nemieni vyhovieť výzve Smeru, ministra vnútra Romana Mikulca neodvolá.

15.07.2021 15:13, aktualizované: 19:52
mikulec Foto: ,
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).
178

„Aj keby údajná nahrávka rozhovoru bývalého prezidenta Finančnej správy Františka Imreczeho s bývalým riaditeľom NAKA Branislavom Zurianom bola autentická, nie je na nej zaznamenaný žiadny relevantný fakt, na základe ktorého by vznikalo dôvodné podozrenie o korupčnom správaní sa Romana Mikulca, keď bol na čele vojenskej rozviedky," uviedol v stanovisku Úrad vlády.

Zároveň zdôraznil, že súčasný kabinet nijako nezasahuje do práce orgánov činných v trestnom konaní. "Je plne v ich kompetencii, aby v súlade so zákonmi odhaľovali trestnú činnosť, a to bez ohľadu na to, či ju páchajú predstavitelia dnešnej opozície alebo koalície. Zákon platí pre každého rovnako,“ dodal Úrad vlády.

Smer hovorí o korupčnom živote Mikulca

Predseda strany Robert Fico (Smer) ešte skôr vo štvrtok vyzval premiéra, aby Mikulca odvolal z funkcie ministra vnútra. Líder Smeru hovorí o vážnom probléme, ktorý vidí v korupčnom živote Mikulca. Ten podľa Fica nemá čo robiť na svojom poste.

Avizoval tiež, že strana podá trestné oznámenie na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) v súvislosti s nákupmi antigénových testov. „Neuveríte, čo sme ešte našli,“ povedal a zopakoval, že vláda kradne.

V súvislosti s Mikulcom Fico poukázal na medializované informácie, že bývalý šéf finančnej správy František Imrecze mal hovoriť o úplatku pre Mikulca. Ministrovo slovo, že to tak nie je, nemôže podľa Fica premiérovi stačiť.

Šéf Smeru namieta, že aktuálne sedia vo väzbe viacerí obvinení len na základe výpovede jedného kajúcnika a ak takáto odpoveď Hegerovi postačuje, nemali by podľa neho neho ani niektorí obvinení sedieť vo väzbe.

Líder Smeru tiež hovorí, že Mikulec stojí aj za vzatím do väzby exšéfa polície Milana Lučanského. „Mal milión logických dôvodov, prečo zatvoriť ústa Milanovi Lučanskému tak, ako zatvorili ústa exriaditeľovi Slovenskej informačnej služby Vladimírovi Pčolinskému,“ tvrdí.

Fico pripomenul aj dôvody nedávneho odvolávania Mikulca v pléne Národnej rady súvisiace so situáciou v bezpečnostných zložkách a podozreniami o ovplyvňovaní vyšetrovaní káuz. Opozícia ministrovi vyčítala aj pochybnosti o jeho konaní ešte z čias jeho pôsobenia vo Vojenskom spravodajstve. Už vtedy mal podľa opozície požadovať úplatok pri jednej zo zákaziek.

Mikulec odmieta tvrdenia Fica

Minister vnútra Roman Mikulec odmieta tvrdenia Roberta Fica, že stál za vzatím do väzby exšéfa polície Milana Lučanského. Trvá i na tom, že nevzal úplatok, ako o tom podľa medializovaných informácií hovoril exriaditeľ Finančnej správy František Imrecze.

V tejto súvislosti minister kritizoval bývalého riaditeľa NAKA Branislava Zuriana, ktorý podľa neho nahrávku rozhovoru s Františkom Imreczem získal nezákonne, hoci mal všetky možnosti na konanie zákonných krokov. Mikulec však verí orgánom činným v trestnom konaní a tomu, že aj tieto pochybnosti vyšetria, a deklaroval pripravenosť poskytnúť súčinnosť.

Mikulec vyhlásil, že od svojho nástupu do funkcie chcel, aby policajti robili, čo majú v zmysle zákona robiť, a aby tak robili zákonne. Zurian mal podľa neho všetky možnosti aj dostatok času, aby podnikol zákonné kroky v prípade, že vedel o nejakom trestnom čine a úplatku. Napriek tomu podľa Mikulca nekonal v súlade so zákonmi, bez povolenia nahrával rozhovor s Františkom Imreczem, čím nahrávku vylúčil aj ako prípadný dôkaz.

Pritom podľa šéfa rezortu stačilo, aby začal riadne konať, podozrenia oznámil vyšetrovateľovi, požiadal súd o povolenie použitia odposluchov a nahrávku získal legálne. „No on to zjavne urobil účelovo,“ poznamenal.

Pýta sa, čo ho na to motivovalo a či nechcel len získať kompromitujúce materiály. Naznačil, že Zurianovi neverili ani policajní vyšetrovatelia, pretože zrejme mali podozrenie, že informoval tretie osoby.

V súvislosti so slovami Fica o vzatí Lučanského do väzby Mikulec podotkol, že ide o „dehonestáciu človeka, ktorý, bohužiaľ, zomrel“. Fico podľa neho zneužíva bývalého šéfa polície. Tvrdenie, že mal stáť za jeho vzatím do väzby, označil za „výmysel pána Fica“.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
178 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #Roman Mikulec #Robert Fico