Fico a Pellegrini opäť napadli vyhlášku o hraniciach na Ústavnom súde

Opozícia sa opätovne obrátila na Ústavný súd, pretože považuje vyhlášku, ktorá posiela každú nezaočkovanú osobu po návrate do Slovenska do povinnej 14-dňovej karantény, za protiústavnú. Informoval o tom mimoparlamentný Hlas-SD na sociálnej sieti aj predseda Smeru-SD Robert Fico vo videu.

19.07.2021 17:22
pellegrini Foto: ,
Nezaradený poslanec NR SR Peter Pellegrini.
debata (81)

Fico uviedol, že už raz tento súboj na ÚS SR minulý týždeň vyhrali. Poukázal na to, že vláda ignoruje Ústavu SR a opätovne prijala takú istú vyhlášku. Podľa neho vyhláška, ktorá je účinná od pondelka, kopíruje to, čo ÚS SR pozastavil. „Takže opäť platí, že každý, kto nie je zaočkovaný a vracia sa zo zahraničia na Slovensko, musí ísť do 14-dňovej karantény, z ktorej môže odísť len vtedy, keď si zaplatí PCR test, a tento PCR test na piaty deň aj preukáže,“ povedal Fico.

Poznamenal, že spracovali právny návrh, ktorý bol podpísaný potrebným počtom poslancov počas pondelka, a následne ho doručili na ÚS SR. Fico verí, že ÚS SR pozastaví účinnosť vyhlášky. Podľa predsedu Smeru-SD nemožno nikoho nútiť k tomu, aby sa očkoval. „Nie je možné vytvárať dve kategórie ľudí – zaočkovaných a nezaočkovaných s tým, že zaočkovaní budú mať nejaké výhody, s ktorými sa potom obmedzujú tí, ktorí zaočkovaní nie sú,“ povedal.

Hlas-SD na sociálnej sieti uviedol, že v opozícii sa spojili a napadli vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá „ešte viac sprísnila šikanu na hraniciach“. Naďalej odmietajú delenie ľudí na dve kategórie. „Zaočkovaní, testovaní i tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, musia mať rovnaké podmienky na návrat do vlasti,“ informuje Hlas-SD na sociálnej sieti.

očkovanie, Sputnik, Čítajte viac Nezaočkovaných pendlerov Mikas nepotešil, vyhláška ich tlačí do vakcíny

V pondelok od 6.00 h začali platiť nové pravidlá vstupu osôb na Slovensko, ktoré boli zaočkované zatiaľ len jednou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Už v prvý deň po návrate sa môžu dať otestovať PCR testom a pri negatívnom výsledku ukončiť karanténu. Prechodné ustanovenia sa týkajú len tých, ktorí sa zaočkovali pred 9. júlom, a budú platiť dva týždne. Vyplýva to z piatkovej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá reaguje na rozhodnutie ÚS SR.

81 debata chyba
Viac na túto tému: #Ústavny súd #opozícia #vyhláška #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy