Antigénové testy nebudú zadarmo, ale za poplatok päť eur

PCR testy na covid budú bezplatné aj nad rámec indikovaných prípadov, koalícia ešte diskutuje o ich počte. Ministerstvo zdravotníctva sa prikláňa k počtu dvoch PCR testov mesačne. Antigénové testy nebudú zadarmo, ale za poplatok päť eur.

20.07.2021 11:17
Antigénové testy / Ag. test / Foto:
debata (61)

Testovať sa nimi bude takto v nemocniciach. V pondelok to uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová s tým, že ide o závery z koaličnej rady. Dodala, že pravidlá sa nateraz až do 9. augusta nemenia, všetky tieto kroky budú podľa jej slov platiť až po tomto dátume.

„PCR testy nad rámec indikovaných prípadov budú aj bezplatné. Ešte sa diskutuje o presnom počte, prikláňame sa k počtu dva PCR testy mesačne, teda dva preplácané PCR testy navyše mimo indikovaných prípadov,“ uviedla Eliášová.

Antigénové testovanie síce podľa jej slov nebude zadarmo, ale len za manipulačný poplatok vo výške päť eur. Ozrejmila, že antigénové testovanie bude prebiehať v nemocniciach, pričom budú zásobované zo Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR.

Dodala, že na mimoriadnej schôdzi Národnej rady, ktorá sa má začať v piatok, bude opätovne predložená novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, pri ktorej boli v koalícii nezhody.

Novela predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny covid preukaz. Ten má informovať, či osoba bola zaočkovaná proti covidu, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala.

Primárne teda podľa slov Eliášovej hovorí o výhodách pre zaočkovaných pri návšteve hromadných podujatí a prevádzok.

SR Prešov OC koronavírus očkovanie Janssen POX Čítajte viac Antigénové testy opäť robia problémy
61 debata chyba
Viac na túto tému: #PCR testy #antigénové testy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy