ESĽP rozhodol v prospech majiteľa bytu, kde sa odohrávala Gorila

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v utorok rozhodol v prospech slovenského expolicajta Zoltána Vargu, ktorý žaloval štát vo veci odpočúvania Slovenskou informačnou službou (SIS) v jeho bratislavskom byte v rámci operácie Gorila. Žalobcovi ESĽP prisúdil odškodné vo výške 9750 eur a súdne trovy vo výške 5561,75 eura.

20.07.2021 12:59
gorila, protest Foto:
debata (12)

Súd v Štrasburgu u Vargu skonštatoval porušenie práva na súkromie zo strany štátu v súvislosti odpočúvaním, ktoré pre SIS odobril Krajský súd v Bratislave. Toto rozhodnutie však neskôr zrušil Ústavný súd ako nezákonné a protiústavné.

Ako pripomína ESĽP, časť obsahu získaného z odpočúvania v rokoch 2005 – 2006 sa neskôr objavila anonymne na internete. Okrem toho je podľa súdu možné, že materiály z odpočúvania týkajúce sa Vargu má stále tajná služba, čo však nie je možné vzhľadom na povahu týchto tajných informácií zistiť.

„Žalobca podnikol viaceré kroky na domácej úrovni vrátane preverovania skutočností a získavania ďalších informácií, podania sťažnosti proti vykonávaniu súdnych príkazov (na odpočúvanie) a žiadosti o zničenie materiálov z operácie, avšak iba s čiastočným úspechom,“ uviedol ESĽP.

Navyše, podľa ESĽP krajskí sudcovia, ktorí príkazy na odpočúvanie vydali, nevykonávali nad jeho priebehom dohľad. SIS nepredložila súdu výstupy z vykonávania príkazov alebo záznamy o zničení nahrávok, skonštatoval ESĽP. Prístup krajského súdu označil za „pasívny“.

Krajský súd napokon uznal, že príkazy na odpočúvanie, ktoré v tejto súvislosti vydal, porušili práva sťažovateľa. Toto rozhodnutie však prišlo iba na základe toho, že Ústavný súd príkazy zrušil, a nie na základe dôkladného preskúmania konania SIS, píše sa v rozsudku ESĽP. Navyše, rozhodnutie krajského súdu prišlo takmer až po desaťročí aktívnych krokov zo strany sťažovateľa.

„SIS mala prakticky neobmedzené možnosti vo výkone moci bez opatrení, ktoré by (sťažovateľa) chránili voči arbitrárnym zásahom tak, ako to vyžadujú princípy právneho štátu,“ píše sa v rozsudku ESĽP.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #gorila #Európsky súd pre ľudské práva #Zoltán Varga