Pätica mladých Slovákov vybojovala na medzinárodnej súťaži fyzikov v Gruzínsku zlato

Slovenskí stredoškolskí študenti sa na medzinárodnej fyzikálnej súťaži Medzinárodný turnaj mladých fyzikov v Kutaisi v Gruzínsku umiestnili na prvom mieste v absolútnom poradí a získali tak zlaté medaily.

21.07.2021 15:29
SAV / Veda / Foto:
Ilustračné foto
4

Informuje o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na svojom webe. Turnaj mladých fyzikov je stredoškolská súťaž, ktorú organizačne zastrešuje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

V rámci turnaja riešia päťčlenné tímy takmer celý rok úlohy, ktoré zväčša nie sú ešte dostatočne teoreticky a prakticky preskúmané. Študenti riešia fyzikálne fenomény, ktorých výskum sa začína sériou experimentov a pokračuje teoretickými hypotézami, ktoré sú následne porovnávané a verifikované.

Po vyriešení jednej takejto úlohy si počas súťaže musí člen družstva obhájiť toto riešenie v podobe prezentácie pred oponentom, recenzentom a odbornou porotou pozostávajúcou z vedcov venujúcich sa rôznym oblastiam fyziky. Tieto riešenia presahujú bežné znalosti stredoškolského študenta.

Tento rok sa členovia tímu v zložení Veronika Ucekajová, Karolína Jediná, Daniela Vasiľová, Nina Nevláčilová a Michal Varšányi dokázali prebojovať až do finále o prvé miesto. Slovensko získalo aj ocenenie pre najúspešnejšiu súťažiacu turnaja, ktoré získala kapitánka tímu Veronika Ucekajová.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
4 debata chyba
Viac na túto tému: #súťaž #fyzika