Slovensko je zelené, negatívny test však miestami stále treba

Všetky okresy Slovenska sú síce podľa COVID automatu naďalej zaradené do zelenej farby, teda v stupni monitoring, no na niektorých miestach je v súčasnosti potrebné preukazovať sa negatívnym výsledkom testu. Nahradiť ho možno potvrdením o očkovaní proti novému koronavírusu, či potvrdením o jeho prekonaní. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

26.07.2021 12:22, aktualizované: 13:26
debata (28)

PCR alebo LAMP test, ktorý nie je starší ako 72 hodín, alebo antigénový test nie starší ako 24 hodín, je potrebný v interiéroch akvaparkov iba pri službách, teda pri atrakciách, či vnútorných bazénoch, neplatí to však pre šatne, sprchy, toalety. Ďalej sa vyžaduje na podujatiach, akými sú svadobné hostiny, kary, večierky a podobné podujatia, organizované v prevádzkach verejného stravovania.

Rovnako ho treba u divákov aj súťažiacich na vybraných športových podujatiach, čo podrobne definuje aj vyhláška ÚVZ SR.

Negatívny výsledok PCR testu nie starší ako 72 hodín sa vyžaduje od detí nad 12 rokov a u osôb zabezpečujúcich priebeh zotavovacieho podujatia, teda pobytové tábory.

Negatívny výsledok testov je tiež možné využiť pri organizácii podujatí bez obmedzenia počtu účastníkov, keď v čase začiatku majú všetci účastníci negatívne výsledky PCR alebo LAMP testov nie staršie ako 24 hodín.

Negatívnym výsledkom testu ani iným dokladom sa nemusia preukazovať deti do 12 rokov, teda ak v čase vstupu na podujatie ešte neoslávili 12. narodeniny.

Rúška či respirátory treba nosiť aj na hromadných podujatiach v exteriéri

Rúška či respirátory je potrebné nosiť na hromadných podujatiach, a to aj v exteriéri. V rámci preventívnych opatrení to pripomína Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, hoci sú podľa COVID automatu naďalej všetky okresy na Slovensku zaradené do zelenej farby, teda v stupni monitoringu.

Prekrytie horných dýchacích ciest je povinné vo všetkých interiéroch verejných budov, verejnej hromadnej doprave, taxislužbách a podobne. Okrem respirátorov je možné použiť rúško, šatku či šál.

Výnimku z prekrytia dýchacích ciest v interiéroch a na hromadných podujatiach majú deti do 6 rokov, deti v materskej škole alebo v inom obdobnom zariadení pre deti, osoby so závažnými poruchami autistického spektra, osoby so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím, osoby pri výkone športu, ale aj nevesta a ženích pri sobáši.

Rovnako sa výnimka vzťahuje aj na umelcov pri podávaní umeleckého výkonu a účinkujúcich pri nakrúcaní dokumentárneho filmu, ďalej na tlmočníkov do posunkovej reči v rámci výkonu povolania či na zamestnanca, ktorý sa nachádza na vnútornom pracovisku sám.

Výnimka platí aj na čas potrebný na konzumáciu pokrmov a nápojov v zariadeniach spoločného stravovania, pre návštevníkov prírodných a umelých kúpalísk, akvaparkov a wellness v interiéroch aj exteriéroch a rúško či respirátor netreba ani v čase nevyhnutnom na úpravu tvárovej časti v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Úrad verejného zdravotníctva #koronavírus #Covid-19
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy