Vládna koalícia sa bojí odvolávania Mikulca, tvrdí Fico

Vládna koalícia nechce mimoriadnu schôdzu o odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO), bojí sa jej. Tvrdí to poslanec NRSR a predseda opozičnej strany Sme Robert Fico. Poukázal pritom na to, že počas víkendu predstavitelia koalície mimoriadnu schôdzu blokovali.

26.07.2021 13:19
nr sr parlament Foto: ,
Atmosféra počas prezentácie poslancov parlamentu pred začatím rokovania mimoriadnej 36. schôdze NR SR k odvolaniu Romana Mikulca. 26. júl 2021.
debata (11)

V pondelok odvolávanie pre nedostatok poslancov presunuli na septembrovú schôdzu parlamentu. V pléne chýbali aj zástupcovia opozície.

„Bojíte sa tohto odvolávania, pretože informácie, ktoré sa objavujú okolo Mikulca, sú hrozné. A naviac, dnes je to už aj vládna strana Sme rodina, ktorá avizuje, že je pripravená ministra vnútra odvolávať,“ povedal Fico vo videu na sociálnej sieti. Predstavitelia koalície by podľa neho mali namiesto vyhlásení smerom k opozícii riešiť, čo budú robiť s Mikulcom a manipuláciou trestných konaní.

VIDEO: Fico: Bojíte sa tohto odvolávania, pretože informácie, ktoré sa objavujú okolo Mikulca, sú hrozné.
Video

Hlas podporí odvolanie v septembri

Nezaradení poslanci z mimoparlamentnej strany Hlas-SD sú pripravení podporiť návrh na odvolanie Mikulca na mimoriadnej schôdzi, ktorá má byť v septembri. Svoju neúčasť na pondelkovom zasadnutí parlamentu zdôvodňujú tým, že očakávali jej blokovanie zo strany koalície, tak ako počas víkendu. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

„Hlas-SD aj naďalej považuje ministra vnútra Romana Mikulca za najslabšieho v histórii Slovenska a sme pripravení podporiť návrh na jeho odvolanie na mimoriadnej schôdzi, ktorá bude podľa najaktuálnejších informácií v septembri. Zároveň budeme veľmi pozorne sledovať, ako sa k celej tejto situácii bude stavať Sme rodina,“ uviedla Medveď Macíková.

Roman Mikulec Čítajte viac Odvolávanie Mikulca sa presúva na september

Nikto z Hlasu podľa hovorkyne nie je na dovolenke. Pripomenula, že všetci 11 poslanci boli celý víkend v Národnej rade SR. „Schôdza o odvolávaní ministra Mikulca sa mala začať včera, pričom dvakrát jej konanie zablokovali práve koaliční poslanci. Taký istý prístup avizovali aj na dnešný deň,“ skonštatovala. Vládna koalícia sa podľa Hlasu bojí schôdze o odvolávaní ministra vnútra, pretože sama nie je jednotná. Neúčasť poslancov na zvolanej mimoriadnej schôdzi považujú za bežnú parlamentnú obštrukciu.

Smer inicioval odvolávanie Mikulca opakovane. Kritizuje ho, okrem iného, za rozhodnutie pozastaviť činnosť vyšetrovateľke Diane Santusovej, vedúcej tímu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), ktorý vyšetruje podozrenia zo zneužívania právomocí príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Naďalej mu vyčíta aj situáciu v bezpečnostných zložkách a podozrenia z manipulovania vyšetrovaní.

Mikulec sa opozičného pokusu o jeho odvolanie z funkcie neobáva. Návrh na vyslovenie nedôvery označil za legitímne právo opozície. O zotrvaní Mikulca aj policajného prezidenta Petra Kovaříka vo funkcii by mala rokovať aj koaličná rada. Sme rodina hovorí o nezodpovedaných otázkach.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Smer #NR SR #Hlas #mimoriadna schôdza NR SR