Malo by byť očkovanie proti COVID-19 povinné? Ak áno, podľa veku či profesie?

Malo by byť očkovanie proti koronavírusu povinné? Ak áno, malo by sa týkať všetkých ľudí či len rizikových? Alebo by to malo ísť podľa profesie?

, 28.07.2021 12:00
debata (342)

Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov:

Povinné očkovanie vyvoláva v ľuďoch veľa nevôle, odporu, preto k nemu nepristúpili ani vlády iných štátov. Skôr by si mali ľudia uvedomiť osobnú zodpovednosť pri ochrane svojho zdravia a svojich blízkych, zraniteľných skupín obyvateľstva, ktoré sa nemôžu dať zaočkovať napríklad zo zdravotných dôvodov. Čím väčšie percento populácie je zaočkované, tým rýchlejšie spoločnosť dosiahne kolektívnu imunitu voči ochoreniu a tým reálnejšie je pominutie bezprostrednej hrozby pre životy a zdravie obyvateľstva. Štát vytvára vhodné podmienky na očkovanie a tie by sme mali využiť, zabrániť ďalším zbytočným úmrtiam, či už na COVID, prípadne kvôli zníženiu dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov s ťažkými diagnózami. Najmä zdravotníci, ktorí sú v prvej línii, by sa mali dať zaočkovať a chrániť svoje zdravie, životy a pacientov. Takisto vekové skupiny ľudí nad 50 rokov sú veľmi rizikové a pokiaľ im to zdravotný stav dovoľuje, my pacienti ich prosíme, aby sa dali zaočkovať a nehazardovali so svojím zdravím.

Peter Weisenbacher, riaditeľ Inštitútu ľudských práv:

Povinné očkovanie nie je porušením ľudských práv, pretože zásah do osobnej slobody a integrity jednotlivca je dostatočne vyvážený tým, čomu sa hovorí verejné blaho. V tomto prípade je to zachovanie zdravia, životov a v prípade globálnej pandémie aj zachovanie akéhokoľvek spoločenského a ekonomického života. V súčasnosti máme viacero povinných očkovaní, ktoré sa robia v detskom veku, takže z právneho hľadiska nevidím žiadny problém, prečo by očkovanie proti COVID-19 nemalo byť povinné. V realite politici nemajú na takéto rozhodnutie odvahu. Určite by očkovanie malo byť povinné pre ľudí, ktorí pracujú v styku s občanmi, ktorý nie je dobrovoľný alebo voliteľný. Teda polícia, exekútori, zamestnanci súdov, všetci zástupcovia štátnej a verejnej správy. Každá osoba, s ktorou takto občan príde do styku, by mala byť povinne očkovaná, pretože inak štát porušuje ľudské právo na ochranu zdravia a zabezpečenie verejného zdravia. Ľudské právo je aj adekvátna zdravotná starostlivosť a pokiaľ máme preplnené nemocnice, tak ju štát nedokáže garantovať.

Marián Petko, prezident Asociácie nemocníc Slovenska:

Počas druhej vlny pandémie zomrelo mnoho ľudí a na nemocnice a ekonomiku to malo devastačný vplyv, tak by som bol najradšej, keby všetci ľudia boli zaočkovaní. Ale chápem, že to nie je možné, lebo nie je spoločenský a politický konsenzus. Podľa mňa by bolo vhodné, aby povinnosť bola daná pre pracovníkov v zdravotníctve, v sociálnych zariadeniach a v silových zložkách, teda armáda, polícia, hasiči. Apelujem na politikov, aby z témy nevybíjali politický kapitál v akomkoľvek zmysle.

Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory:

Podľa mňa by očkovanie malo byť povinné, minimálne pre zdravotníkov, sociálnych pracovníkov či opatrovateľov. Určite by som zvážil učiteľov, pretože deti sa neočkujú, a pritom môžu prenášať covid. Očkovať vekovú skupinu ľudí nad 65 rokov by tiež určite malo logiku.

342 debata chyba
Viac na túto tému: #očkovanie #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy