Búrky sa preženú Slovenskom. Dokážu ho aj ochladiť?

Studený front sa bude presúvať cez naše územie, ale to ešte neznamená, že ho už teraz poriadne pocítime.

, 28.07.2021 19:50, aktualizované: 20:08

VIDEO: Pozrite si predpoveď počasia s meteorológom Danielom Cibulom na štvrtok s výhľadom na ďalšie dni.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje, že večer, v noci aj vo štvrtok dopoludnia budú na väčšine územia Slovenska intenzívne búrky.

„Zvlnený studený front prinesie v najbližších hodinách nad naše územie prehánky a búrky, prechodne i dážď. Niekoľko sa už v týchto chvíľach blíži z Česka a Rakúska na krajný západ Slovenska,“ uviedli meteorológovia. Ako tvrdia, môžu priniesť silný nárazový vietor, krúpy a prívalový dážď.

SHMÚ preto vydal v niektorých okresoch Bratislavského, Trenčianskeho a Trnavského kraja výstrahu druhého stupňa pre búrkami, ktorá platí od 19.00 do 22.00 h. V týchto lokalitách je zvýšená pravdepodobnosť výskytu silných búrok s krúpami, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 – 50 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou 70 až 85 kilometrov za hodinu,“ dodali meteorológovia.

Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí pre celé územie Slovenska, okrem pár okresov na východe krajiny.

V okresoch Malacky, Pezinok, Bratislava a Senec zároveň platí prvý stupeň hydrologickej výstrahy pred prívalovou povodňou. „Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ uviedli meteorológovia. Výstraha platí do 20.30 h.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
chyba
Viac na túto tému: #počasie