Opravené uznesenie Ústavného súdu k hraniciam je platné, končí sa výnimka pre prvoočkovaných

Režim na hraniciach sa opäť mení. Osoby, ktoré vstupujú na územie Slovenska a ktoré dostali prvú dávku vakcíny proti covidu pred 9. júlom, už musia ísť do karantény.

31.07.2021 15:22
Hranica / Kontroly / Foto:
Policajti kontrolujú vodičov na hraničnom prechode Petržalka-Berg
debata (35)

Vyplýva to z uznesenia Ústavného súdu SR, ktoré v sobotu vyšlo v zbierke zákonov a je zverejnené na portáli právnych predpisov www.slov-lex.sk. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva.

"Ústavný súd zverejnením uznesenia pozastavil časť paragrafu 9 vyhlášky ÚVZ SR č. 231 o prechodnom ustanovení pre osoby po prvej dávke vakcíny, ktorú absolvovali do 9. júla. Pôvodne mohli ukončiť karanténu hneď v prvý deň po obdržaní negatívneho výsledku testu na covid. Toto prechodné obdobie malo platiť do pondelka 2. augusta, zverejnením uznesenia Ústavného súdu SR však prestalo platiť už v sobotu,“ vysvetlil Marek Eliáš z komunikačného odboru Úradu verejného zdravotníctva.

"V súčasnosti teda tieto osoby po vstupe na Slovensko idú do domácej karantény s tým, že najskôr na piaty deň podstúpia PCR test. Ak je výsledok testu negatívny, karanténa sa im končí,“ dodal. Pripomenul, že ostatné opatrenia týkajúce sa režimu na hraniciach ostávajú v platnosti bez zmien.

Ústavný súd zverejnil opravné uznesenie vo štvrtok (29. 7.) na svojom webe, k nadobudnutiu platnosti bolo potrebné zverejnenie v zbierke zákonov. ÚS opravou pozastavil prvý odstavec paragrafu 9, týkajúci sa osôb, ktoré absolvovali prvú dávku vakcíny do 9. júla.

Pôvodné uznesenie hovorilo o pozastavení celého paragrafu 9 spomínanej vyhlášky, čo by sa dotklo aj pendlerov a detí od 12 do 18 rokov. V prípade týchto skupín platia ustanovenia vyhlášky.

O pozastavení účinnosti časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorou sa upravuje aktuálny režim na hraniciach, rozhodlo plénum Ústavnýého súdu v utorok. Vyhlášku napadla opozícia, jej návrh prijal súd na ďalšie konanie v celom rozsahu.

hranice, koronavírus Čítajte viac Ústavný súd opravil uznesenie k hraniciam, pozastavil výnimku pre prvoočkované osoby
35 debata chyba
Viac na túto tému: #hranice #Ústavný súd SR #očkovanie proti koronavírusu