Opatrenia v Podhájskej sa postupne uvoľnia. Budaj stanovil podmienky

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) sa s prevádzkovateľom kúpaliska v Podhájskej (okres Nové Zámky) dohodli na postupnom uvoľnení opatrení. Uviedol to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

03.08.2021 16:52
Ján Budaj Foto: ,
Ján Budaj
debata (14)

Jeho rezort určil termálnemu kúpalisku podmienky, ktoré bude musieť splniť, aby mohlo úplne obnoviť využívanie vody z geotermálneho vrtu. Dôležité bude najmä vyriešenie otázky vypúšťania geotermálnej vody z bazénov, ktorá bude musieť pred vypustením prejsť úpravami. Envirorezort navrhol kúpalisku niekoľko možností, ako naložiť s vodou, ktorá má byť vypustená.

Podľa starostu Podhájskej Romana Ivana kúpalisko už niekoľko podmienok envirorezortu pre opätovné uvedenie kúpaliska do plnej prevádzky splnilo. Ďalšie podmienky chce splniť v čo najkratšom možnom čase. Potrebné bude doriešiť aj rádioaktivitu vody. Tá desaťnásobne prekračuje povolené limity pre povrchové vody. Problémom je, že voda z geotermálnych vrtov vždy obsahuje určitú dávku rádioaktivity a Ministerstvo zdravotníctva SR nemá určené špecifické limity pre vodu z geotermálnych vrtov.

„Preto budem odporúčať pánovi ministrovi Lengavrskému (nom. OĽaNO), aby Ministerstvo zdravotníctva určilo pravidlá,“ povedal Budaj. Rezort zdravotníctva by podľa neho mal rozhodnúť, či vydá špecifické limity rádioaktivity pre povrchovú vodu z geotermálnych vrtov, alebo sa voda z geotermálnych vrtov bude posudzovať podľa limitov pre geotermálnu vodu.

Aktuálne v Podhájskej fungujú iba bazény, ktoré nie sú napúšťané geotermálnou vodou. Starosta Podhájskej žiadal rezort, aby mu udelil výnimku na vypúšťanie geotermálnej vody do potoka Liska. MŽP SR však jeho požiadavku zamietlo, nakoľko nechcelo udeliť nikomu výnimku na porušovanie zákona. Budaj dodal, že aktuálne už celú záležitosť v súvislosti s kúpaliskom Podhájska polícia odstúpila na súd. Ten sa bude zaoberať napríklad falšovaním údajov v minulosti a získavaním povolení na základe sfalšovaných údajov. Toho sa v Podhájskej mali v minulosti dopúšťať viaceré podnikateľské subjekty.

Podľa zistení Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) kúpalisko Podhájska čerpalo vodu z geotermálneho vrtu a využívalo ju v bazénoch bez platného oprávnenia. SIŽP preto uložila spoločnosti pokutu 128 978 eur, proti čomu sa spoločnosť odvolala. Budaj začiatkom júna informoval, že niektoré podnikateľské subjekty na základe chybných meraní platili za odčerpanú vodu v Podhájskej oveľa menej, než reálne mali.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Budaj #Podhájska