Polícia obvinila oligarchu Výboha. Má blízko k Ficovi

Akcia Mýtnik pokračuje: NAKA obvinila bývalú šéfku finančnej správy Lenku Wittenbergerovú, bývalého štátneho tajomníka Radka Kuruca a podnikateľa Miroslava Výboha.

04.08.2021 11:14 , aktualizované: 19:58
debata (355)

Úrad špeciálnej prokuratúry potvrdil zásah NAKA v akcii Mýtnik, tentokrát už s číslom III. V dvoch doterajších zásahoch uviazol v policajnej sieti bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze, oligarcha Jozef Brhel či podnikateľ Michal Suchoba.

VIDEO: Kuruc ostáva vo väzbe.
Video

Len minulý týždeň, 30. júla, Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic prepustil z väzby Imreczeho a Milana Gregu, ktorý boli väzobne stíhaný od 29. januára. Obaja sú trestne stíhaní za porušovanie povinností pri správe cudieho majetku.

Prokuratúra pri jeho prepustení dodala, že Imrecze spolupracuje s políciou, svoju vinu priznal a vyjadril aj ľútosť. Imreczeho právnik Miroslav Ivanovič pre médiá povedal, že jeho klient bude pokračovať v spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní.

VIDEO: Zástupcovia Ivanovič a Mandzák k novým skutkom v akcii Mýtnik.
Video

Imrecze mal vypovedať o úplatkoch, ktoré dostával vo svojej funkcii. Išlo o peniaze napríklad za zmanipulovanie štátnych nákupov informačných technológií.

No a práve Imrecze mal povedať, ako vybavoval obstarávania aj cez Miroslava Výboha. Dokonca aj cez expremiéra Petra Pellegriniho.

Podnikateľ Miroslav Výboh je dlhodobo spájaný so stranou Smer. Bol považovaný za Ficovho neoficiálneho poradcu. „Nebudem sa tváriť, že nie je môj priateľ,“ reagoval v minulosti Fico na otázky, aký je jeho vzťah s Výbohom.

Robert Fico Čítajte viac Fico: Výboh je môj osobný priateľ

Výboh obvinenia odmieta

Podnikateľ Miroslav Výboh odmieta vznesené obvinenia v rámci akcie Mýtnik III. Považuje ich za nepodložené, vykonštruované, nepravdivé a vymyslené. Konštatuje to vo svojom stanovisku pre médiá. O vznesení obvinenia sa podľa svojich vyjadrení dozvedel v stredu ráno z médií, zákonným zástupcom mu na adresu trvalého bydliska zatiaľ doručené nebolo.

„Nateraz však môžem povedať, že obvinenie, ktoré v priebehu dňa prevzal môj právny zástupca, jednoznačne odmietam ako nepodložené, vykonštruované, nepravdivé a vymyslené,“ uvádza podnikateľ.

Napriek tomu, že sa dlhodobo zo súkromných a pracovných dôvodov zdržiava v zahraničí, ubezpečuje, že je v kontakte s vyšetrovateľkou a je pripravený na súčinnosť s orgánmi činnými v trestnom konaní, a to v rámci zákonných a technických možností, ktoré ustanovuje Trestný poriadok. „Obvinenie mojej osoby mi tak zapadá do kontextu informácií z posledných dní okolo manipulácií výpovedí kajúcnikov,“ píše v stanovisku. Zdôraznil, že využije všetky zákonné možnosti obhajoby na očistenie svojho mena. Je tiež presvedčený, že v krátkom čase bude môcť predložiť „nezvratné dôkazy o nezmyselnosti tohto obvinenia“.

Väčšina obvinených skutok poprela. Ale boli niektorí, ktorí priznali spáchanie skutku ako takého, nie trestného činu," povedal obhajca Miroslav Ivanovič, ktorý zastupuje obvineného Františka Imreczeho. Bližšie sa k stredajším výsluchom vyjadriť nechcel. Povedal, že jeho klient zatiaľ vypočutý nebol. Očakáva, že v najbližšom čase dostane termín na vypočutie. Ubezpečil, že Imrecze sa na tento úkon riadne dostaví.

Obvinenie odmieta aj bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko K., ktorý je obvinený z prijímania úplatku. „Klient poprel spáchanie skutku, ktoré sa mu kladie za vinu, v plnom rozsahu. Budeme čakať na ďalšie procesné úkony,“ povedal jeho advokát Jozef Pojdák. Návrh na väzobné stíhanie zatiaľ podaný podľa neho nebol. Bližšie sa však k celej veci obhajca vyjadriť odmietol.

V minulosti stál Výboh za zbrojárskou firmou Willing, ktorá mala rôzne armádne záväzky. Spájaný bol tiež v medzinárodnej korupčnej kauze s transportérmi Pandur u našich českých susedov. Na súde ho český lobista Marek Dálik charakterizoval ako najbližšieho Ficovho človeka, ktorý sa zúčastňoval rokovania s bývalým českým premiérom Mirkom Topolánkom. V súčasnosti je honorárny konzul Monaka a je v čele investičného holdingu MiddleCap.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil v rámci stredajšej akcie Mýtnik III dovedna osem osôb z korupčnej trestnej činnosti. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová.

„Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) GP SR môže v tomto štádiu konania potvrdiť, že dnešného dňa bolo v rámci akcie Mýtnik III vyšetrovateľom NAKA vznesené obvinenie celkovo ôsmim osobám, a to výlučne pre korupčnú trestnú činnosť, ktorá má základ v štyroch rôznych skutkoch. Dvom osobám bolo vznesené obvinenie pre trestný čin podplácania a ďalším šiestim osobám bolo vznesené obvinenie pre trestný čin prijímania úplatku,“ priblížila hovorkyňa.

Ako uviedla, v rámci akcie, ktorú vykonali príslušníci NAKA za súčinnosti sekcie inšpekcie a vnútornej kontroly Finančného riaditeľstva SR, boli zadržané celkovo štyri osoby. Pobyt jednej obvinenej osoby aktuálne nie je známy. „Ďalšie bližšie informácie budú poskytnuté, keď to procesná situácia umožní,“ dodala hovorkyňa GP SR.

VIDEO: Jozef Pojdak, advokát Radka Kuruca.
Video
355 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Výboh #Mýtnik