Za nastriekanie nápisov ako 'god is trans' na budovy začali trestné stíhanie

Polícia začala pre posprejovanie viacerých budov v historickom centre Bratislavy červenými nápismi, ako "trans is beauty", "queer power", "god is trans" či "queer revolution is coming", trestné stíhanie vo veci zločinu poškodzovania cudzej veci.

04.08.2021 15:11
graffiti, kostoly, sprejeri Foto: ,
20

V prípade preukázania viny pred súdom hrozí doposiaľ neznámemu páchateľovi trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Pre TASR to uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

Popísaním fasád viacerých budov bola podľa polície spôsobená škoda, ktorej celková výška je predmetom dokazovania. Posprejovaná bola fasáda budovy na Klobúčnickej ulici, Starej radnice na Hlavnom námestí v Bratislave či bratislavského magistrátu na Primaciálnom námestí. Červené nápisy sa objavili najmä na cirkevných budovách.

VIDEO: Fasády budov postriekané nápismi.

Bratislavská arcidiecéza eviduje posprejovaný kláštorný kostol Milosrdných bratov, ale aj objekty uršulínok, františkánov, kapucínov a jezuitov.

„V danej lokalite sa nachádza mestský kamerový systém a v súčasnosti analyzujeme zábery, ktoré môžu pomôcť zadržať páchateľa,“ uviedli v utorok pre TASR z bratislavskej mestskej polície.

Mestská časť Staré Mesto takéto počínanie odsúdila. „Za žiadnych okolností nie je možné sympatizovať s ničením a devastáciou. Okrem toho, že posprejované objekty sú vizuálnym smogom, majiteľom poškodených budov vznikajú reálne škody a majú náklady s odstraňovaním,“ podotkla samospráva.

Riaditeľ arcibiskupského úradu Tibor Hajdu pre TASR uviedol, že je to poľutovaniahodný čin, ktorý spôsobil nemalé materiálne škody. „Bude náročné a veľmi prácne poškodené priečelia obnoviť,“ uviedol.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
20 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #sprejeri