Návrh na väzbu podal prokurátor aj na bývalého štátneho tajomníka Kuruca

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v trestnej veci Mýtnik III na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku sudcovi pre prípravné konanie návrh na vzatie do väzby bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Radka Kuruca. Ten bol spoločne s ďalšími osobami zadržaný a obvinený v stredu v rámci akcie Mýtnik III.

06.08.2021 08:39, aktualizované: 11:40
Daniel Bytčánek, Radko Kuruc Foto:
Bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc na archívnej snímke.
debata (26)

„Prokurátor ÚŠP podal v trestnej veci Mýtnik III na ŠTS sudcovi pre prípravné konanie návrh na vzatie štyroch osôb – R. K., D. Ž., K. Č., D. Č. do väzby, z dôvodu kolúznej väzby,“ informovala v piatok hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) Jana Tökölyová.

Pôvodne ÚŠP vo štvrtok nekonkretizoval, na koho podal prokurátor návrh na väzobné stíhanie.

O návrhu prokurátora bude rozhodovať sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v sobotu. Sudca začne s neverejným výsluchom a rozhodovaním o väzbe od 10.00 h. Podľa rozpisu služieb ŠTS bude rozhodovať sudca Rastislav Stieranka.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil v rámci spomínanej akcie Mýtnik III dovedna osem osôb z korupčnej trestnej činnosti. Ide o výlučne korupčnú trestnú činnosť, ktorá má základ v štyroch rôznych skutkoch. Dvom osobám bolo vznesené obvinenie pre trestný čin podplácania a ďalším šiestim osobám bolo vznesené obvinenie pre trestný čin prijímania úplatku. V rámci akcie, ktorú vykonali príslušníci NAKA za súčinnosti sekcie inšpekcie a vnútornej kontroly Finančného riaditeľstva SR, boli zadržané celkovo štyri osoby. Pobyt jednej obvinenej osoby aktuálne nie je známy.

Medzi obvinenými je aj bývalá šéfka finančnej správy (FS) Lenka Wittenbergerová, ktorá sa priznala k skutku. Wittenbergerovú prepustili v stredu z cely policajného zaistenia. Obvinení sú tiež podnikateľ Miroslav Výboh a aj bývalý šéf FS František Imrecze.

lipšic žilinka Čítajte viac Lipšic reaguje na Výboha: Obvinený nám klásť podmienky nebude
26 debata chyba
Viac na túto tému: #ÚŠP #ŠTS #akcia Mýtnik
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy