Gyimesi skritizoval Korčoka, má vraj vážiť slová adresované maďarskej vláde

Poslanec NR SR Gyimesi vyzval ministra Korčoka, aby vážil slová adresované maďarskej vláde a Maďarom na Slovensku.

06.08.2021 16:57
debata (352)

Predseda brannobezpečnos­tného výboru Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (OĽANO) podporuje slovenskú diplomaciu v stanovisku k návšteve a vyjadreniam šéfa maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra v Šamoríne. Reagoval tak na výzvu ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS), aby maďarskí predstavitelia vážili slová a boli zdržanliví.

Krúpov kolega z klubu OĽANO György Gyimesi to však vníma inak. Nevidí nič zlé na tom, ak si šéf maďarského parlamentu pripomína nešťastnú kapitolu našich spoločných dejín. Korčok by mal podľa neho rešpektovať traumy maďarského národa.

„Hovoria o historickej krivde, ktorá sa raz musí odčiniť. Majú pocit, že im všetci ublížili, ignorujúc krivdy, ktoré spáchali v minulosti. Bez vzájomného rešpektu to nikdy nepôjde. Plne podporujem našu diplomaciu,“ uviedol Krúpa na sociálnej sieti.

Gyimesi Korčoka vyzval, aby vážil slová adresované maďarskej vláde a Maďarom na Slovensku. „Sme integrálnou súčasťou maďarského národa, máme svoje požiadavky, máme svoje traumy, ktoré sú do dnešného dňa nevyriešené. Prosím, rešpektujte ich,“ uviedol. Kövér si podľa neho len dovolil prísť a odhaliť pamätník občanom, ktorí boli po druhej svetovej vojne vysťahovaní proti svojej vôli na základe Benešových dekrétov. „Zároveň si dovolil povedať, že ešte stále my, Maďari, čakáme na morálnu satisfakciu zo strany SR,“ dodal Gyimesi s tým, že chcú rovnakú satisfakciu, akej sa dostalo Židom či Nemcom, pri ktorých NR SR prijala uznesenie o ospravedlnení sa.

korčok Čítajte viac Korčok: Žiadam predstaviteľov Maďarska, aby rešpektovali Slovensko

Hnutie OĽANO na situáciu reagovalo tým, že verí v čo najskoršie urovnanie sporu medzi Maďarskom a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. „Pre dobré vzťahy Slovenska s Maďarskom je to viac než potrebné,“ uviedol pre TASR hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Kmec: Otváranie Benešových dekrétov vyvoláva reakcie

V diplomatickej praxi je neštandardné, ak sa vysoko postavený predstaviteľ cudzieho štátu objaví na území iného štátu bez oznámenia jasného cieľa návštevy tamojšej diplomacii. Skonštatoval to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD Peter Kmec v reakcii na nedávnu návštevu maďarského predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra v Šamoríne. Zaslanie diplomatickej nóty Maďarsku zo strany Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR považuje za adekvátnu reakciu. Ako problematické vníma aj provokatívne vyjadrenia Kövéra.

„Návštevám na takejto vysokej úrovni by mala predchádzať protokolárna príprava na oboch stranách. Súčasťou zahraničnej cesty je aj stretnutie s partnerom prijímajúcej strany, v tomto prípade s predsedom Národnej rady SR. Maďarská strana porušila všetky tieto zaužívané princípy diplomatickej praxe,“ skonštatoval Kmec s tým, že pri Kövérovi ide navyše o druhého najvyššieho ústavného činiteľa.

Ešte väčší problém vidí v provokatívnych vyjadreniach, ktoré odzneli pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne. „Otváranie témy Benešových dekrétov na takej vysokej úrovni automaticky vyvoláva negatívne reakcie na slovenskej strane a neverím, že provokatívne slová predsedu Kövéra boli vyslovené náhodou,“ poznamenal Kmec.

Obáva sa, že takéto kroky majú tendenciu zhoršovať bilaterálne vzťahy, ktoré boli medzi Maďarskom a Slovenskom pred nástupom súčasnej vlády podľa neho na dobrej úrovni. „Je veľmi dôležité, aby pozície Slovenska voči Maďarsku boli jednotné a aby nedochádzalo k situáciám, ktoré sa udiali v nedávnej minulosti – mám na mysli konflikt medzi vtedajším premiérom Igorom Matovičom (OĽANO) a ministrom zahraničia Ivanom Korčokom (nominant SaS),“ uviedol s tým, že takéto konflikty poškodzujú národné záujmy Slovenska a ukazujú jeho slabosť na medzinárodnom poli.

V Šamoríne za účasti Kövéra odhalili v pondelok pamätník vysídleným Maďarom. Šéf slovenskej diplomacie Korčok v reakcii na vyjadrenia Kövéra požiadal maďarských predstaviteľov, aby vážili slová, nenarúšali zmier a rešpektovali Slovensko ako rovnocenného partnera. Skonštatoval, že spôsob, akým najvyšší maďarskí predstavitelia neustále otvárajú historické otázky, je v rozpore s deklarovanou snahou Maďarska o dobré bilaterálne vzťahy. Za Korčoka a jeho vyjadrenie sa postavil aj predseda NR SR Boris Kollár so svojím hnutím Sme rodina.

MZVEZ SR v tejto súvislosti zaslalo Maďarsku diplomatickú nótu. Žiada, aby maďarská strana postupovala v zmysle zaužívaných a štandardných diplomatických postupov a vopred informovala slovenskú stranu o účele návštevy svojich štátnych predstaviteľov.

352 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Ivan Korčok #György Gyimesi