Slovenským hasičom sa podarilo dostať pod kontrolu požiare v gréckej Avgarii

Slovenským hasičom sa už v prvý deň ich pôsobenia na gréckom ostrove Eubója podarilo dostať pod kontrolu požiare v lokalite Avgaria. V utorok večer o tom informoval tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

10.08.2021 15:24 , aktualizované: 22:34
debata (12)

Priblížil, že v zasiahnutej lokalite pomáhali od 8.00 h až do večera. Celkovo zasahovalo 64 požiarnikov. Momentálne sa na mieste realizuje prvý míting veliteľov zahraničných posíl pre potreby výmeny informácií, skúseností z terénu a nastavenia taktiky zásahu na ďalšie dni. Za slovenskú stranu sa na ňom zúčastňuje veliteľ Modulu hasenia požiarov Peter Kovalík.

Na grécky ostrov Eubója prišli slovenskí hasiči v utorok o jednej hodine ráno miestneho času. Ihneď po vylodení boli gréckymi kolegami nasmerovaní na plochu pre rozloženie tábora.

Toto stanovište však nebolo „zdravotne bezpečné vzhľadom k silnému zadymeniu a lietajúcemu popolu. Z tohto dôvodu si hľadali iné zázemie, ktoré im bolo poskytnuté v miestnej telocvični približne 10 kilometrov od najbližších požiarov,“ priblížil slovenský rezort vnútra, ktorý dodal, že v súvislosti so stravou a pohonnými látkami zostávajú príslušníci HaZZ stále úplne sebestační.

Agentúra AP v utorok informovala, že na ostrove Eubója celkovo pôsobí 873 hasičov a 229 kusov techniky. Okrem slovenských mužov pomáhajú Grékom aj zbory z Ukrajiny, Rumunska, Srbska a Poľska. Leteckú podporu poskytujú tímy zo Švajčiarska a Egypta.

Ešte v nedeľu ráno vyrazilo do Grécka celkovo 75 slovenských hasičov s 30 kusmi techniky. Uviedol to slovenský minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v tejto súvislosti informovalo, že ide o bezprecedentne najväčší tím vyslaný do zahraničia na podobnú akciu.

požiar, grécko Čítajte viac Grékom sa nedarí zápasiť s ohňom: Nemáme vodu, kričali

Grécko podľa tamojšieho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa zápasí s prírodnou katastrofou nevídaných rozmerov. Mitsotakis v pondelkovom televíznom prejave uviedol, že v priebehu niekoľkých dní vypuklo v celej krajine 586 požiarov. „Tieto posledné dni patria k najťažším pre našu krajinu za uplynulé desaťročia,“ povedal. „Ide o prírodnú katastrofu nevídaných rozmerov,“ dodal Mitsotakis.

Požiare vznikli podľa agentúry AP v dôsledku silných horúčav. Teploty vystúpili až na 45 stupňov Celzia. Plamene pustošia rozsiahle územia na ostrove Eubója a aj na ďalších miestach po celej krajine. Premiér Mitsotakis prisľúbil kompenzáciu všetkým postihnutým.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #lesné požiare #HaZZ