Exriaditeľ SIS Vladimír Pčolinský zostáva vo väzbe

Obvinený exriaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský zostáva vo väzbe. V piatok o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica.

13.08.2021 13:05 , aktualizované: 13:43
debata (42)

Rozhodnutie nie je právoplatné. Obhajca bývalého šéfa SIS Ondrej Urban pre médiá potvrdil, že voči rozhodnutiu podali sťažnosť, bude tak rozhodovať Najvyšší súd SR.

„Zastupujúci sudca pre prípravné konanie zamietol žiadosť klienta o prepustenie z väzby a jej nahradenie alternatívnymi zárukami,“ uviedol Urban. Ako dodal, súdu ponúkali písomný sľub obvineného, možnosť elektronického náramku, dohľad probačného a mediačného úradníka a uloženie primeraných obmedzení a povinností.

Pri rozhodovaní o väzbe exriaditeľa SIS mali v piatok zavážiť nové dôkazy. Išlo o dva znalecké posudky zamerané na peniaze, ktoré sa mali vo forme úplatku dostať od Zoroslava K. prostredníctvom Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu k Vladimírovi Pčolinskému. Podľa Urbana daktyloskopický a biologický posudok preukázali, že sa na peniazoch nachádzajú výlučne odtlačky Borisa Beňu.

„Preto som zarazený, že ak spoluobvinený Zoroslav Kollár poprel danie úplatku a nenašli sa jeho odtlačky ani pachové stopy, prečo bol tento dôkaz vyhodnotený ako nie taký, ktorý by mal podporiť oslabenie dôvodov väzby,“ poznamenal Urban.

Vladimír Pčolinský je vo väzbe od 29. marca. Exriaditeľa tajnej služby obvinili z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40-tisíc eur. Vladimír Pčolinský čelí od apríla aj ďalšiemu obvineniu v inej korupčnej trestnej veci.

42 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimír Pčolinský